Gündem Haberleri

  Bakan Dinçer'den Atatürk ilkelerine uygunluk açıklaması

  AA
  13.09.2012 - 22:40 | Son Güncelleme:

  MİLLİ Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, milli eğitimle ilgili bir yönetmelikte "Atatürk ilkelerine uygunluk” ibaresinin çıkarılmasıyla ilgili açıklama yaptı.

  Bakan Dinçer, İstanbul’daki KONEXPO fuarı çıkışında gazetecilerin öğretmen alımlarıyla ilgili sorularını yanıtladı. Soru üzerine, Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu yıl 57 bin öğretmen aldığını hatırlatan Bakan Dinçer,  öğretmen alımlarıyla ilgili yeni bir sistem hazırladıklarını da açıkladı. Öğretmen alımlarında başarılı olanı seçecek bir sistem hazırladıklarını belirten Dinçer, “Kim daha başarılıysa onu alacak bir sistem kurguluyoruz. Önümüzdeki yıl alan sınavı da yapacağız. Bundan sonra öğretmen olmak daha da zor olacak” diye konuştu.

  Bakan Dinçerden Atatürk ilkelerine uygunluk açıklaması Görüşlerinizi yazın
  Atatürk'ün bir izi daha siliniyor

  "HERKES HAKKINDA RAZI OLMALI"

  Bu yıl bakanlık olarak 160 bin öğretmene ihtiyaç duyduklarını ancak hükümetten bunun tamamını alamadıklarını söyleyen Dinçer, “Bütün illerde ve bütün o 140’a yakın alanda yüzde 25 oranında öğretmen aldık. Bir mesleki alanı koruyarak, daha fazla kontenjan vererek toplumda adaleti sağlayamayız. Herkes objektif bir karar kriteri kullandığımızı bilmeli ve hakkına razı olmalıdır” dedi.

  Dinçer, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, dershanelerin kapatılacağı yönündeki açıklamalarıyla ilgili soruya karşılık da “Çalışmalarımız tamamlandığında sizinle paylaşırız, biraz sabır” dedi.

  Geçen yıl İstanbul’da göreve başlamak için gerekli olan puanı bu yıl aldığını ama İstanbul’a yerleşemediğini söyleyen bir öğretmen adayına da Dinçer, “300 bine yakın öğretmenden birisiniz. Biz içinizden daha başarılı olanları aldık. Daha çok çalışın, gelecek sene sizi de alalım” şeklinde cevap verdi.

  "ÇIKARILMA DOĞRU BİR TESPİT DEĞİL"

  Bakan Dinçer, bir gazetecinin, milli eğitimle ilgili bir yönetmelikte “Atatürk ilkelerine uygunluk” ibaresinin çıkarılmasıyla ilgili sorusu üzerine şunları kaydetti: “Bu her şeyden önce doğru bir tespit değil. Yönetmeliği tam olarak okursanız ve doğru analiz ederseniz, oradaki ilk hüküm anayasaya ve kanunlara uygunluktur. Daha önceki yönetmenlikte bu ibare olmasına rağmen birçok madde pekiştirme olarak yazılmıştı. Bu teknik olarak doğru bir şey değildi. Anayasada, kanunlarda var olan bir şeyi bir başka kanuna, yönetmeliğe ayrı ayrı yazmanın bir mantığı olabilir mi, yaptığınız işin niteliğini değiştirmek gibi bir sonuç doğurur mu? Bizim yönetmeliğimizde anayasaya ve kanunlara uygunluk esastır. Ve bizi ilgilendiren bütün kanunlarda yazılı olan düzenlemeler ve hukuk bizim için bağlayıcıdır.”

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı