Bakan Coşkun: Türkçe tanıtım klavuzu isteyin

ANKA
31.08.2006 - 12:09 | Son Güncelleme: 31.08.2006 - 12:20

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, tüketicilerin tercihleri ile piyasayı şekillendirebildiklerine dikkat çekerek vatandaştan alışverişlerinde Türkçe tanıtım ve kullanım klavuzu aramalarını istedi.

Ali Coşkun yaptığı yazılı açıklamada, tüketicilerin üretilen mal ve hizmetler konusunda tam ve eksiksiz bilgiye sahip olduklarında, seçimlerini ve tercihlerini daha sağlıklı yapabildiklerine ve piyasayı şekillendirebildiklerine dikkat çekti. Coşkun, tüketicilerin piyasaya arzedilen mal ve hizmetler konusunda tam ve eksiksiz bilgiye sahip olabilmelerine olanak sağlamak amacıyla, Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun'la, yurt içinde üretilen veya ithal edilen sanayi mallarının tanıtım, kullanım, bakım ve basit onarımına ilişkin Türkçe kılavuzla ve gerektiğinde uluslararası sembol ve işaretleri kapsayan etiketle satılması zorunluluğunun getirildiğine işaret etti.

Coşkun, söz konusu yönetmelikte hangi ürünlerin sanayi malı kapsamında olduğu ve Türkçe Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu ile satılması gerektiğinin gösterildiğini kaydetti. Coşkun, örnek olarak, sağlık sektöründe tedavide kullanılan ekipmanlar, elektrikli ev alet ve gereçleri, elektronik ürünler, iletişimde kullanılan cihazlar, her türlü yangın söndürme cihazları ve ekipmanları, karayolları taşıtlarını gösterdi.

Piyasada satışa sunulan tüm mallardan ithal edilmiş olanlarıyla ilgili Coşkun, bakım, onarım ve kullanımına ait tanıtma ve kullanma kılavuzlarının,Türkçe tercümeleriyle, yurt içinde üretilenlerin ise Türkçe tanıtma ve kullanma kılavuzuyla satılmasının zorunlu olduğunu vurguladı.

Coşkun, bu yılın başından şimdiye kadar merkez ve taşra teşkilatı denetim elemanlarınca 3 bin 245 firmada 9 bin 804 üründe Türkçe tanıtma ve kullanma kılavuzu denetimi yapıldığını belirtti. Coşkun, denetimler sonucunda ise 452 firmaya aykırılıklarından dolayı 58 bin 260.23 YTL idari para cezası verildiğini kaydetti.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı