Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bakan ’çok iyi’ dedi, fındıkçı fiyatı az buldu

  Kemal ATLAN- Hakan TÜRKTAN/ESKİŞEHİR, (DHA)
  11 Temmuz 2007 - 00:00Son Güncelleme : 10 Temmuz 2007 - 21:12

  Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, açıkladıkları fındık fiyatından dolayı Karadenizlilerin kendisine teşekkür ettiklerini söyledi.

  Buna karşılık dün fındık üreticileri ve fındık sektörünün sivil toplum örgütleri yaptıkları açıklamalarla verilen taban fiyattan memnun olmadıklarını dile getirdiler. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile birlikte Eskişehir’e giden Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Eskişehir Sanayi Odası’nı (ESO) ziyaret etti. Eker, açıkladıkları fındık taban fiyatının çok iyi olduğunu savundu.

  PİYASAYA UYGUN FİYAT: Mehdi Eker şöyle konuştu: "Karadenizliler çok beğendiler, teşekkür ettiler, çünkü oldukça iyi bir fiyat. O fiyatı da hem bu seneki rekolte tahminine hem maliyet hesaplarına hem de dünyadaki piyasa fiyatlarına uygun olan bir fiyat verdik. Bu popülizim aracı değil, gerçekçi ve üreteciyi oldukça memnun edecek bir fiyat. Geçen seneki fiyata göre yüzde 29 oranında bir artış var, 5.15’le YTL ile başlıyor ve her ay kademeli olarak 5 YKR üzerine geliyor. Bu 5.15 ağustos ve eylül fiyatlarıdır. Ekimde 5.20, kasımda 5.25, aralıkta 5.30 ve ocak ayında 5.35 olarak alınacak. Levanten fındığı ise 5 ile başlıyor o da kademeli olarak 5 YKR’la her ay artıyor. Bu da bizim müdahale fiyatımız. Biz tabi Fiskobirlik ile de bu konuda mutabakat sağladık, TMO ile birlikte çalıştılar. Fiskobirlik’in de önerdiği fiyat bu. Bu şekilde alım çalışmalarımızı son noktaya getirdik ve vaktinde de alımlar başlayacak. Üretici de gayet memnun."

  ÜRETİCİ NE DİYOR: Giresun’da fındık üreticileri, açıklanan 5.15 YTL fındık müdahale alım fiyatını yetersiz buldu. Fındık üreticisi Hasan Işık, "Geçen yıl fındığa verilen düşük fiyat nedeniyle üretici olarak bizler son derece zor durumda kaldık. Bu yıl da aynı sorunları yaşamak istemiyoruz" dedi. Geçen yıl çoğu üreticilerin özellikle çocuklarının okul masraflarını karşılamak için fındığını hemen Toprak Mahsulleri Ofisine (TMO) satmak zorunda kaldığını, ancak istedikleri fiyat olmadığını öne süren Işık, şunları söyledi: "Hükümetimizin açıkladığı fındık fiyatını üreticiler olarak yetersiz buluyoruz. Bu fiyattan memnun değiliz. Emeğimizin karşılığını alamıyoruz. Fındığa en az 7.50-8.00 YTL brüt fiyat verilmelidir. Bu fiyat 6.00 YTL’ye düşse dahi halk bundan pek endişe duymaz."

  SEÇİM YATIRIMI BİLE DEĞİL: Fındık Üreticileri Sendikası (FINDIK-SEN) Genel Başkanı Kutsi Yaşar da 2007 ürünü fındığa verilen 5.15 YTL müdahale alım fiyatını yetersiz bulduklarını bildirdi. Türkiye Ziratçiler Derneği Başkanı İbrahim Yetkin, fındık maliyetinin 4.50 YTL civarında olduğunu ve bu sene verilen fiyatın geçen sene istenilen rakamın çok altında yer aldığını söyledi. Yetkin, "5 YTL 15 kuruş olarak belirlenen fındık fiyatı seçim yatırımı olarak görülemeyecek kadar düşüktür. Bu fiyatın geçerli olması yada olumlu görülmesi beklenemez" dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı