Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bakan Çiçek: Türkiye Hamas'a ne cevap verdi, önemli olan bu

  Hürriyet Haber
  18 Şubat 2006 - 17:22Son Güncelleme : 18 Şubat 2006 - 17:22

  Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Hamas'ın Türkiye'ye niye geldiğinin tartışıldığını belirterek, “Ona bir şey diyemem ama Türkiye, Hamas adına gelen kişiye ne söyledi, esas onun üzerinde durulmalı” dedi.

  AKPi'nin Elmadağ ilçe kongresine katılan Adalet Bakanı Çiçek, çıkışta basın mensuplarının Hamas'ın Türkiye ziyaretine ilişkin sorularını yanıtladı.

  Filistin ve İsrail arasında kökü eskiye dayanan bir anlaşmazlık olduğunu ve epey kan döküldüğünü kaydeden Çiçek, bu konuda barışın tesisi için çaba sarf ettiklerini belirterek, “Onun için seçimlerden başarıyla çıkmış olan Hamas ile ilgili olarak da Türkiye'nin gelen heyete söylediği şey şudur: Artık eski usullerle sorunları çözme imkanı yoktur. Sorunların barışçıl yollardan çözümü lazım, şiddetin terk edilmesi lazım, demokrasinin kıymetinin bilinmesi lazım” diye konuştu.

  Buradaki barışın dünya gerçeklerine uygun tesis edilmesi gereğine de işaret eden Adalet Bakanı Çiçek, “Siz İsrail'i tanımıyorsunuz ama İsrail diye bir devlet var. Türkiye bunu tanımış, bütün dünya tanıyor, bu gerçekleri kabul ederek, bu sorunlara yaklaşırsanız sorunun çözümü çok daha kolay olur” dedi.

  Türkiye'nin söylediğinin, barışa katkı sağlama adına kendi politikaları ve kendi düşünceleri olduğunu kaydeden Çiçek, “dünya realitesinin gelen heyete telkin edildiğini” belirtti.

  Görüşmelerde verilen mesaj üzerinde durmak gerektiğini yineleyen Cemil Çiçek, “Yoksa niye geldi, neden geldi? Gelmiştir. Onu geride bırakıp Türkiye'nin söyledikleri üzerinde durmak lazım” şeklinde konuştu.

  “TÜRKİYE ŞİDDETE DAYALI POLİTİKAYI TASVİP ETMİYOR”

  Türkiye'nin şiddete dayalı politikaları hiçbir şekilde tasvip etmediğini vurgulayan Çiçek, şöyle devam etti:

  “Dolayısıyla Hamas'ın da bölge barışına katkısı olacaksa, bu ihtilafın çözümünü arzu ediyorsa, eski usulleri bırakması gerekiyor, bu kesindir. Eski usullerle bu sorunları çözmeleri mümkün değildir. Türkiye'nin söylediği budur. Bunda yanlış olan bir şey de yoktur.”

  Bir gazetecinin, Hamas'ın silah bırakıp bırakmayacağına ilişkin sorusuna da Çiçek, “Bırakmadığı takdirde kaybeder. Yani silahla hiçbir şeyin çözülmesi mümkün değil” karşılığını verdi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı