ÇANAKKALE HABERLERİ

Bakan Çelik'ten Çiğ Süt Tebliği eleştirilerine yanıt (2)

DHA
04.05.2017 - 18:38Son Güncelleme :
DHA

"TARIMSAL ÜRETİMİ ARTTIRMALIYZ"
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Çanakkale'deki programının öğleden sonraki bölümünde, Çanakkale İli Tarım Sektörü Ortak Akıl Toplantısı'nda üreticiler ve iş adamları ile bir araya geldi. Toplantının açılış konuşmaları ardından kürsüye gelen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Milli Tarım Projesi'ni toplantıya katılan üreticilere anlattı. Türkiye'de mevcut durumda 80 milyon nüfus, 3 milyon mülteci ve 40 milyona yakında turist olduğunu belirten Bakan Çelik, şöyle dedi:
"Bunlara baktığımız zaman bu tarımsal üretimin yeterli olmadığı çok ortada. Bu üretimi daha da arttırmamız gerekiyor. Onun için dikkat etmemiz gereken çok husus var. Hedeflerimizi ortaya koyuyoruz. Hedef nedir? Diyoruz ki; '2023 yılında Cumhuriyet'in kuruluşunun 100'üncü yılında tarımsal hasılamızı 150 milyar dolara, ihracatımızı da 17 milyar dolardan 40 milyar dolara çıkarmamız gerekir.' Bu hedefleri gerçekleştirmek adına her bölgeye gittik. İllere gittik. Sivil toplum örgütleri, çiftçiler, üreticiler başta olmak üzere herkesle görüştük, konuştuk. Ve en sonunda fotoğrafı sağlıklı bir şekilde çektik. Ve adına Milli Tarım dediğimiz projeyi ortaya çıkardık. Milli Tarım Projesi, geleceğin Türkiye'si açısından çok önemli. Milli Tarım Projesi'yle üretim planı yapacağız. Nerede ne üretilecek, Türkiye'nin ihtiyacı ne, bu en güzel nerede üretilebilir. Ona göre bir planlamadır. Milli Tarımın amaçlarından biri budur."
"TARIM ALANLARINA ÇİVİ ÇAKTIRMAYACAĞIZ"
Toprak konusunda sıkıntılar olduğuna dikkati çeken Bakan Çelik, çiftçi olarak toprağı verdiklerini anlatırken hiç kimsenin "Toprağa bu kadar kimyasal ilaç kullanılmaz" demediğini vurgulayarak şöyle konuştu:
"Ne kadar çok gübre atarsan verim daha yüksek olur' zannediyor. 'Ne kadar çok su verirsen, o kadar verim elde edilir' zannediliyor. Yok, öyle bir şey. Çok su verirsen toprağı çoraklaştırırsın. İstediğin ürünü de alamazsın. Çok ilaç atarsanız toprağı toprak olmaktan çıkarırsınız. Bizim toprağın kalitesinde ciddi sorun, sıkıntılar var. Bu sağlık konusunda yansıyor. Onun için toprağı koruyacağız. Nasıl koruyacağız. Çanakkale'de ovalarımızı ilan ettik. Çanakkale'de tarım alanlarına 'Tarımsal SİT alanı' diyoruz. Oraya çivi çaktırmayacağız. Şu an bunların sayısı 200'ü buldu. Bunu, çocuklarımızın, torunlarımızın olacağı için yapmak zorundayız. Biz, bu ülkede yaşayacağız. Bu ülke bizim. Bozulan o toprakları yerine getirmek için milyonlarca yıla ihtiyaç var. O toprak bir daha geri gelmez. Topraktan geldik. Toprağa döneceğiz. Toprağa zulmediyoruz. Toprak bizi yaşatmaya çalışıyor. Biz toprağı öldürmeye çalışıyoruz. Toprağa zehir atıyoruz. Bu anlayış doğru bir anlayış değil."
"İSTİKRARLI YAPI TÜRKİYE'YE ÇOK ŞEY KAZANDIRACAK"
Türkiye 16 Nisan'daki referandum ardından yeni bir dönemin başladığını belirten Bakan Çelik, 2019'dan sonra 5 yılda bir seçim olacağı için herkesin işine bakacağını anlattı, "Devletin başkanı seçilecek. Hükümet kurulacak. Bir daha 2024'de seçim olacak. Yani 4 ya da 4.5 sene herkes işine bakacak. Bu istikrarlı yapı Türkiye'ye çok şey kazandıracak" dedi. Toplantı basına kapalı olarak üreticilerin ve çiftçilerin sıkıntılarının dinlenmesiyle devam etti.
Burak GEZEN-Mustafa SUİÇMEZ/ÇANAKKALE, (DHA)

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Çanakkale haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Çanakkale ilinden Bakan Çelik'ten Çiğ Süt Tebliği eleştirilerine yanıt (2) hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Mayıs 2017 tarihinde saat 18 38’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bakan Çelik'ten Çiğ Süt Tebliği eleştirilerine yanıt (2) haberi güncellenecektir.

  ÇANAKKALE NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ekim 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:44
  • Guneş
   07:24
  • Öğle
   13:10
  • İkindi
   16:10
  • Akşam
   18:35
  • Yatsı
   20:02
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı