Gündem Haberleri

  Bakan Çelik'e tazminat kararı bozuldu

  A.A.
  05.08.2006 - 11:09 | Son Güncelleme:

  Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'e yönelik eleştirilerini aynen yayınlayan gazetenin, Çelik'e tazminat ödemesine hükmeden yerel mahkeme kararını bozdu.

  Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Baykal'ın TBMM Grubu'nda yaptığı, Milli Eğitim Bakanlığınca hazırlanan 2547 sayılı yasada değişiklik yapılmasına dair yasa tasarısıyla ilgili eleştirilerini içeren konuşmasını yayınlayan Hürriyet Gazetesi aleyhine, basın yoluyla kişilik haklarına saldırıldığı gerekçesiyle manevi tazminat davası açtı.
  Ankara 14. Asliye Hukuk Mahkemesi, 15 milyar lira istemli açılan manevi tazminat davasının, 10 milyar lira üzerinden kısmen kabulüne karar verdi.

  ÖLÇÜT KAMU YARARI

  Kararın temyiz edilmesi üzerine dosya Yargıtay 4. Hukuk Dairesi'ne geldi. Daire, yerel mahkemenin kararını bozdu.
  Dairenin kararında, basın özgürlüğünün sınırsız olmadığı, yayınlarda kişilik haklarına saldırıda bulunulmamasının da yasal ve hukuki bir zorunluluk olduğu vurgulandı.

  Basın özgürlüğü ile kişilik değerlerinin karşı karşıya geldiği durumlarda hukuk düzeninin, çatışan iki değeri aynı zamanda koruma altında alması düşünülemeyeceği belirtilen kararda, bunda temel ölçütün kamu yararı olduğu ifade edildi.

  Kararda, gerek yazılı, gerekse görsel basının, bu işlevini yerine getirirken, özellikle yayının gerçek olmasını, kamu yararı bulunmasını, toplumsal ilginin varlığını, konunun güncelliğini gözetmesi ve haberi verirken özle biçim arasındaki dengeyi de koruması gerektiğine işaret edildi.

  Basının, objektif sınırlar içinde kalmak suretiyle yayın yapması gerektiği vurgulanan kararda, o anda ve görünürde var olup da gerçek olmadığı anlaşılan olayların yayınından basının sorumlu tutulmaması gerektiği ifade edildi.

  HABER VERME HAKKI

  Dava konusu yazının, Anamuhalefet Partisi CHP Genel Başkanının parti grup toplantısında söylediği sözlerin “yorum katılmaksızın aynen verilmesi”nden ibaret olduğu belirtilen kararda, şöyle denildi: “Muhalefet liderinin bir yasa tasarısı hakkındaki görüş ve eleştirilerinin açıklanmasına ilişkin sözlerinin basın ve yayın organlarınca kamuoyuna duyurulmasının basının Anayasa ile düzenlenmiş bulunan haber verme hakkı kapsamında kaldığı kuşkusuzdur.

  Aksinin kabulü, muhalefet liderinin sözlerinin basın ve yayın organlarınca sansür edilmesi sonucunu doğurur. Böyle bir uygulama ise demokratik toplumlarda kabul edilebilir bir durum değildir.
  Muhalefet liderinin söylediği sözler açıkça hakaret içermediği takdirde basının bu sözleri aynen yayınlaması basının haber verme hakkı kapsamında kalacağından hukuka aykırılık içermemektedir.”
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı