Bakan Çelik yeni yasayı savundu

A.A
16 Ekim 2008 - 18:56Son Güncelleme : 16 Ekim 2008 - 18:56

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, “Yeni yürürlüğe giren Sosyal Güvenlik Yasası gereği 18 yaşın altında 24 milyon insanımız babası, annesi çalışıyor mu, zengin mi, fakir mi bakılmaksızın sağlık hizmetinden faydalanacak” dedi.

İncelemelerde bulunmak üzere Gaziantep'e gelen Bakan Çelik, AKP İl Başkanlığı'nı ziyaret etti. İl Başkanı Ökkeş Eruslu ve yönetim kurulu üyeleriyle kalabalık bir partili grubu tarafından karşılanan Çelik, burada basın toplantısı düzenledi.

Bakan Çelik, Türkiye'nin bulunduğu coğrafyanın herkesi ilgilendirdiğini, bundan dolayı Türkiye'nin etrafında bulunan ülkelerdeki sorunlara duyarsız kalınamayacağını söyledi.

“Gürcistan'daki gelişmeler, Türkiye'yi yakından ilgilendirdiği için Sayın Başbakanımız hemen devreye girip sorunun giderilmesi konusunda yardımcı olmaya çalıştı” diyen Bakan Çelik, “Örneğin İran ile ABD arasındaki gerginlik konusunda biz arabulucu olmaya çalıştık. Suriye ile İsrail arasındaki sorunun giderilmesi için de yine Sayın Başbakan devreye girdi ve arabuluculuk görüşmelerine ev sahipliği yaptık” diye konuştu.
Türkiye'nin bölgesinde inisiyatif alan bir ülke konumunda bulunduğuna dikkati çeken Bakan Çelik, Türkiye'nin komşularıyla ciddi bir sorunu bulunmadığını, sorunu olanlarla da görüşmeler yoluyla çözüm aradığını söyledi.
Bazı dış odakların Türkiye'nin gelişmesini istemediğini ifade eden Bakan Çelik, şöyle devam etti:
“Bu ülkeler şimdi de bizim gelişmemizin önünde durmaya çalışıyorlar ancak duramayacaklar. Türkiye bu genç ve müteşebbis nüfusuyla kalkınmayı başarıp gelişen dünyada hak ettiği yeri alacaktır. Bunu bizi seven sevmeyen böyle bilsin. Ancak Türkiye'deki muhalefet anlayışı da en az bizi sevmeyen dış odaklar kadar bu ülkeye zarar veriyor. Bu muhalefet anlayışının değişmesi lazım.”

Türkiye'ye dışarıdan atılan çelmeler olduğunu belirten Çelik, şunları kaydetti:
“Sadece dışarıda atılan çelmeler olsa, inanın bunları aşmak kolay. 60'lı, 70'li ve 80'li yılların siyasetine takılıp kalan muhalefet anlayışı da Türkiye'nin önündeki en büyük engellerdendir. Bugüne gelemeyen, dünyada olup bitenleri kavrayamayan, küresel bir kriz yaşanıyor, bu nedir, bu neden kaynaklanıyor, bu sorunu çözmek için nasıl bir proje üretelim, nasıl bir çözüm bulalım, buna hiç kafa yormayan bir muhalefet anlayışı var.
Türkiye'de ne var, 70'li yıllardaki gibi sen ben kayıkçı kavgası yapalım, acaba oradan bir şey istifade edebilir miyiz? O kayıkçı kavgasının kulvarını iki de bir değiştiriyorlar. Bir gün laiklik, bir gün Cumhuriyet, kendilerine göre bir gündem oluşturup, yani bundan bir siyasi menfaat temin edebileceklerini zannediyorlar.”

Vatandaşların artık bu 1970'li yılların muhalefet anlayışına prim vermediğini söyleyen Faruk Çelik, şöyle konuştu:
“Bunlara millet prim vermiyor. Milletin gündeminde aş, iş, gelişme kalkınma gibi çok farklı şeyler var. Bunları kavrayamayan bir siyaset, yani muhalefet kanadı var. Bu, demokrasi için en büyük tehlike diye düşünüyorum. Bir demokrasi düşününüz ki bir tarafı dünyadan kopmuş, Türkiye'nin gerçeklerinden kopmuş, hayal aleminde yüzeysel politika, iktidar olmayı düşünmüyor. Böyle bir şey olabilir mi? Demokrasilerde muhalefet de iktidar olmayı düşünür, ben de iktidar olabilir miyim diye bir heyecan, bir çalışma, proje ortaya koyar. Kendisine ve partisine güvenen ve ümit bağlayan bu insanlara gelecekle ilgili bir ümit verir.”

Türkiye'de muhalefetin mutlaka kendisine çeki düzen vermesi, yapıcı muhalefet anlayışıyla Türkiye'ye olumlu katkıda bulunması gerektiğini ifade eden Bakan Çelik, sözlerini şöyle dedi:
“Diyeceksiniz ki daha ne istiyorsunuz, işte karşınızda iktidar isteyen muhalefet de yok. Öyle ama demokrasi kültürü açısından bu yanlış. Öyle siyasetçiler var ki örneğin bizim AKP çizgisine bakın, bir yılda partiyi kuruyorsunuz, bir yılda Başbakan oluyorsunuz, adam gibi siyaset yapmak bu. Bir de düşünün, doğdum sayın Baykal var, gençliğimdeki öğrencilik yıllarımda bakandı, şimdi ben bakan oldum Sayın Baykal ile aynı Mecliste beraberiz. Yani siyaseti başbakan olmak için yapmayacaksan bence meşgul etmeyeceksin. Yani git, birisi çıkar yapar. Ama maalesef 40-50 yıl siyasette var olacaksınız, bir kez başbakanlığa uzanacak bir formülü geliştirmeyeceksiniz. İşte demokrasiye yazık edilen yer burası.”

AKP Gaziantep İl Başkanı Ökkeş Eruslu, Bakan Çelik'e bakır işlemeli ibrik hediye etti.
Bakan Çelik, Bölge Çalışma Müdürlüğü'nü ziyareti sırasında ise TÜMTİS'e bağlı ancak Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından işten çıkarıldıklarını iddia eden işçilerle kapıda görüştü.

TÜMTİS Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi Muharrem Yıldırım, belediye otobüs şoförü olan işçilerden işten çıkarılanların 37'sinin Yargıtay'da dosyalarının onandığını, diğer 36 işçinin dosyasının ise halen Yargıtay'da olduğunu, bu işçilerin 13 aydır işsiz ve ailelerinin perişan durumda bulunduğunu belirterek, Bakan Çelik'ten yardım istedi.

Bakan Çelik ise sorunu yeni öğrendiğini, hiç kimsenin örgütlenmeden korkmaması gerektiğini, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey ile görüşeceğini kaydetti.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı