Gündem Haberleri

  Bakan Çelik: Siyasi partilerin kapatılmasına karşıyım

  Sebile ÇETİN/BURSA, (DHA)
  12.12.2009 - 13:45 | Son Güncelleme:

  BURSA’da düzenlenen bir sempozyuma katılan Devlet Bakanı Faruk Çelik, DTP’nin Anayasa Mahkemesi kararıyla kapatılmasını değerlendirdi. Bakan Çelik, “Türkiye’de siyasi partilerin kapatılmasına karşıyım. Ama siyasi partiler sorumluluk içerisinde hareket etmelidir” dedi.

  Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından Almira Otel’de düzenlenen ‘Yakın Tarihimizde Türk ve Müslüman Soydaşlarımızın Maruz Kaldığı İnsan Hakları İhlalleri’ konulu sempozyuma katılan Devlet Bakanı Faruk Çelik, sempozyum öncesi gazetecilerin DTP’nin kapatılması hakkındaki sorularını cevapladı.

  Bakan Çelik, “Genel olarak siyasi partilerin kapatılmasının çözüm olmadığı inancındayım. Çünkü belli sayıda insan bir araya gelerek sabah tekrar parti kurabiliyor. Bu yüzden kapatmak köklü bir çözüm değil. Bir hukuk devleti olan Türkiye’de hukukun hakim olması, hukukun aksatılmaması, yaşatılması, hukuk devleti normlarının daha üst düzeye çıkartılması hepimizi görevi” diye konuştu.

  Bir soru üzerine, kapatma kararırının demokratik açılıma etki etmeyeceğini söyleyen Faruk Çelik, Türkiye’nin doğusu ve batısıyla açılıma katıldığını, beklentilerin yüksek olduğunu ifade etti. Açılım kararından dönüş olmayacağının altını çizen Çelik, Anayasa Mahkemesi’nin kapatma kararına saygı duyduğunu belirtti.

  ‘KAFKASLARDA TÜRK AÇILIMI OLUŞTURMALIYIZ’

  Katıldığı sempozyumda Türk ve Müslümanların yaşadığı soykırımdan bahseden Bakan Çelik, Osmanlı Devleti’nin kendinden olmayanı koruma ve değerlerine saygı gösterme anlayışının bugün bile takdir gördüğünü ifade etti. Bakan Çelik, “Yüzlerce yıl Osmanlı himayesinde kalan halklar Osmanlıca bilmediği halde yaşayabilmiştir. 20’nci yüzyılın başında başka devletlerce sömürgeleştirilen bu topraklarda ise sömürgecilerin dilinin konuşulması da farkımızı ortaya koymaktadır. Osmanlı himayesi altındaki halkları sadece kollamakla kalmamış onların dillerini, dinlerini de korumuştur” dedi.

  Soykırımın sadece Yahudilere yapılmadığını aktaran Çelik, Türkler ve Müslümanların da yüzyıllarca soykırıma uğradığını ileri sürdü. Çağdaş ve uygar ülkelerin bu soykırımlara göz yumduğunun altını çizen Çelik, “Yaşananları unutmamalıyız. Fakat kin gütmeden, birlik içinde hareket etmeliyiz. Yakın zamanda Kafkaslardaki soydaşlarımız için de bir Türk açılımı oluşturmalıyız” diye konuştu.

  Açılış konuşmalarının ardından Bakan Çelik’e Afganistan’dan gelen soydaşlar adına Dr. Muhit Eminoğlu, Türkmenistan milli giysisi olan ‘çinek’ hediye etti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı