Bakan Çelik: Avrupa'da fanatik Türkiye düşmanlığı yapılıyor - Osmaniye Haberleri
Osmaniye Haberleri

OSMANİYE HABERLERİ

  Bakan Çelik: Avrupa'da fanatik Türkiye düşmanlığı yapılıyor

  DHA
  10 Mart 2017 - 18:24Son Güncelleme : 10 Mart 2017 - 18:25

  Bakan Çelik: Avrupa'da fanatik Türkiye düşmanlığı yapılıyor

  İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA) - AVRUPA Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, "Hiç anlayamadığım bir şekilde, hiçbir çıkarları olmadığı halde Avrupa'nın çeşitli yerlerinde fanatik bir şekilde Türkiye düşmanlığı var" dedi.
  Bakan Ömer Çelik, Osmaniye'nin Bahçe İlçesi'nde Cebelibereket Kültür Merkezi'nde köy ve mahalle muhtarları ile bir araya geldi. Bakan Çelik, 15 Temmuz'da Fetullahçı Terör Örgütü tarafından gerçekleştirilmek istenen darbe girişiminin öncekilerden farklı olduğunu kaydetti. Çelik, "Öncekiler rejim değiştirmeye çalışırken, bu topyekun devletimizin işgal edilmesi anlamına geliyor. Ben Avrupa Birliği Bakanıyım ve Avrupa'nın her tarafında siyasilerle ve çeşitli odaklarla görüşmeler yapıyorum. Çok enteresan bir tabloyla karşılaşıyorum. Birçok yerde bakıyorum, Türkiye'yi eleştirenler vardır sevenler vardır, bu normaldir. Bu her ülke için geçerlidir ve bide sevdiklerimiz vardır eleştirdiklerimiz vardır. Fakat bazı yerler var ki hiç anlayamadığım bir şekilde, hiçbir çıkarları olmadığı halde Avrupa'nın çeşitli yerlerinde fanatik bir şekilde Türkiye düşmanlığı var. Bazı gazeteler, yazarlar ve bazı örgütler bu şekildeler. Bakıyorum hepsinin için de ya bu Fetullahçı terör örgütünün unsurları var ya da onların finansmanları var" dedi.
  Türk milletinin ilk defa içerden gelen bir saldırıyla karşıya geldiğini kaydeden Çelik, şunları söyledi:
  "Bu milletin imkanlarıyla belirli bir yere gelmiş insanlar, yönetimi ele geçirmek istemediler sadece, bu devletin tapusunu bir yabancı güce vermek istediler, onlara peşkeş çekmek istediler. Rejim değişikliğinin olması başka bir şeydir, hükümetin değişmesi, hükümetin yıkılması başka bir şeydir ama sadece mesele hükümet meselesi değildi. Bu coğrafyanın tapusu bizim milletimize aittir ve bu tapunun bedeli bir kere değil, defalarca ödenmiştir. Ama ilk defa bu Fetullahçı terör örgütü bu coğrafyanın tapusunu bu milletten almak istedi, kayıtsız şartsız egemenliğin kendisine ait olduğu milletten bu egemenliği alıp bir yabancı güve peşkeş çekmek istediler. Başımıza pek çok felaket gelmiştir, pek çok yabancı güçle geçmişte başımız belaya girmiştir ama bu Fetullahçı terör örgütü kadar, bu coğrafyaya ve insanına bu deflete Türkiye Cumhuriyetine düşman olan başka bir unsur görülmemiştir."
  DARBE GÜNÜ TÜRKİYE'DE KOALİSYON OLSAYDI
  16 Nisan'da hayata geçecek düzenleme ile Türkiye'deki siyasi krizlere son verileceğini kaydeden Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:
  "Şunu unutmayın, 15 Temmuz gecesi Türkiye'de bir koalisyon olsaydı ne olurdu? Cumhurbaşkanı ile Başbakan arasında bir ayrılık olsaydı ne olurdu. O gece valilerimiz, Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı şerefli mensupları, Mehmetçiğimiz, kahraman polislerimiz, başsavcılarımız, her ilde bu darbecilere karşı kahramanca mücadele verdiler. Ama bir koalisyon olsaydı, diyelim ki adalet bakanı ile içişleri bakanı farklı partilerden olsaydı, darbeye karşı alınacak tedbirle veya darbeye karşı yaklaşım konusunda fikir ayrılığı olsaydı biz bu darbeyi engellemekte çok zorlanırdık. O gece herkes ne yapacağını biliyordu. Ordunun içerisinden çıkmış o teröristlere karşı askerimiz, polisimiz ne yapacağını biliyordu, Valiler, Emniyet Müdürlerimiz işin başındaydı, herkes görevini yaptı. Ama en büyük güç vatandaşlarımızdı, herkes meydanlardaydı. Ama o gün yönetimde bir çatlak olsaydı bu darbeyi önlemekte zorlanırdık. Bu istikrarın, Türkiye'de yönetimin modelinin ne kadar büyük bir getirisi olduğunu gösteren bir şeydir. O sebeple bunu hiçbir zaman unutmayalım" diye konuştu.

  FOTOĞRAFLI

  Etiketler:
  YASAL BİLGİLENDİRMEHurriyet.com.tr’nin Yerel Haberler bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği haberler otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde bu bölüme editoryal müdahalede bulunmamaktadır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.
  OsmaniyeBugün30 ºCAçık
  • Cmts31 ºC
  • Pazr28 ºC
  • Pzts25 ºC
  • Salı27 ºC
  • Çarş27 ºC
  • Perş26 ºC

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı