Gündem Haberleri

  Bakan Çay: Orhun Abideleri’ni Japonlar tahrip etti

  Hürriyet Haber
  25.07.2001 - 11:33 | Son Güncelleme:

  MHP'li Devlet Bakanı Abdulhaluk Mehmet Çay, Japonlar'ı üzerinde çalıştıkları Orhun Abideleri'ne ait taları "tahrip" etmekle suçladı.

  TİKA ile Moğolistan Aydınlanma Bakanlığı işbirliği ile yürütülen "Moğolistan'daki Türk Anıtları Projesi" çalışmalarını incelemek için bu ülkede bulunan Çay, ziyareti ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

  Restorasyon projesi kapsamında geçen yıl Moğolistan'a 37 bilim adamı gönderildiğini anımsatan Abdulhaluk Çay, Orhun Abideleri'ne ilişkin taşların koruma altına alındığını bildirdi. Bakan Çay şunları kaydetti:

  "Daha evvel bu taşlar üzerinde Japonlar çalışmış ve tahribatlar oluşturmuştu. Ekibimiz tarafından, Japonların yaptığı bu tahribatlarının izalesine çalışıldı ve büyük ölçüde de bu taşlar tedavi edildi. Daha uzun süre o coğrafyada varlığını devam ettirecek hale getirildi."

  Çay, proje kapsamında yer alan Bilge Kağan, Köl Tigin ve Tonyukuk abidelerininden oluşan Göktürk Abideleri'nde yürütülen projenin Türkiye'nin yurt dışında gerçekleştirmiş olduğu en büyük arkeolojik çalışma olduğunu bildirdi. Çay, "Proje tamamlandığında Türk Tarihinin yeniden yazılacağını söyleyebilirim" dedi.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı