Bakan Çağlayan: Türkiye krizi rahat atlatıyor

Mehmet EZER/ANTAKYA (Hatay), (DHA)
31.10.2008 - 16:13 | Son Güncelleme:

SANAYİ ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, dünyayı sarsan ekonomik krizi Türkiye’nin rahat atlattığını, ancak bunun krizinden etkilenmeyeceği anlamına gelmeyeceğini belirterek bazı bankaların krizi bahane ederek işadamlarını erken ödeme için sıkıştırdığını söyledi.

Çağlayan, Antakya’ya has yöresel künefe tatlısının patentini Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin’e verdi.
Bakan Zafer Çağlayan, Ottoman Otel’de Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile Organize Sanayi Bölgesi Üst Kurulu (OSBÜK) tarafından düzenlenen ‘Kümelenme ve İnovasyon’ konulu konferansa katıldı. Burada bir konuşma yapan Bakan Çağlayan, işadamı, sanayici ve esnafın sorunlarının çözümü konusunda büyük gayret gösterdiğini anlattı. Türkiye’nin yaşanan büyük ekonomik krizi hafif geçireceğine inandığını belirten Çağlayan, “Gazete okuyarak, televizyon izleyerek bakanlık yapmıyorum. 27 yıl sanayicilik yaptım, 18 yıl Organize Sanayi Bölgesi’nde iş yaptım, 12 yıl oda başkanlığı yaptım. Sanayici ve iş adamının sorunlarını en iyi ben bilirim. Yaşanan ekonomik krizinden ‘Türkiye etkilenmeyecek’ demek saf dillilik olur. Ancak Türkiye bu krizlere alışıktı. Bu nedenle krizi diğer dünya ülkelerine göre çok daha rahat bir şekilde geçiriyor. Türkiye’nin bankacılık sektörü güçlü ve kuvvetli. Bu anlamda korkulacak, panik yapacak bir durum yok. Ancak bazı bankaların krizi bahane göstererek, iş adamlarına verdikleri kredilerin gününden önce ödenmesini istemesi veya faizi artırması ise etik değil. Bankalar Birliği yöneticileriyle toplantılar yaparak bunun yanlışlığını anlattık” dedi.

2007 itibariyle gelir ve kurumlar vergisine tabi 2 milyon 10 bin 377 mükellef bulunduğuna dikkati çeken Çağlayan, “Girişimci Bilgi Sistemi (GBS) ve Organize Sanayi Bölgeleri kanunu çıkarttık. Kim ne kadar üretiyor, kaç kişi çalıştırıyor, ne kadar enerji tüketiyor, arıtması var mı? Ürettiğinin ne kadarını iç pazarda satıyor, ne kadarını ihraç ediyor, ne kadar borcu var, bunların tamamını kayıt altına aldık. Yakın gelecekte 1957’de çıkartılan Türk Ticaret Kanununu da değiştireceğiz” diye konuştu. OSBÜK Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Yılmaz da muasır medeniyetler seviyesine yükselmek için üretimi artırıcı yeni sistemler ve modeller bulmak zorunda olunduğunu, bu nedenle ‘Kümelenme ve İnovasyon’ toplantısının çok yararlı geçeceğini kaydetti.

Bakan Çağlayan, daha sonra Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’nda (ATSO) sanayici ve işadamlarıyla istişare toplantısı yaptı. Toplantıda ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, Hatay’ın da teşvik kapsamına alınmasını istedi.

KÜNEFE YEDİ PATENTİNİ VERDİ

Bakan Çağlayan toplantının ardından, Antakya’ya has yöresel damak lezzeti olan künefe tatlısının patentini ATSO Başkanı Hikmet Çinçin’e verdi. Künefe de yiyen Çağlayan, “Hatay’ı ikinci evim olarak görüyorum. Artık Hatay’a sık sık gelip yöresel yemeklerinizin tadına bakacağım. Ancak bugün buraya Hatay’ın eşsiz damak tatlarından biri olan künefenin tescil belgesi olan patentini vermek üzere geldim. Künefe bundan böyle izinsiz olarak üretilemeyecek ve satışı yapılamayacak. Tüm Hatay halkına hayırlı olsun” dedi.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı