ANKARA HABERLERİ

Bakan Çağlayan sanayicileri dinledi bankaları çekiştirdi

Hürriyet Haber
21.12.2009 - 00:00Son Güncelleme :

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, bankaların serbest çalışan kuruluşlar olduğuna belirtirken, “Siz ne kadar seviyorsanız ben de o kadar seviyorum” dedi.

Hürriyet Haber

BAKAN Çağlayan, ‘OSTİM İvedik Sanayicileri Durum Değerlendirme Toplantısı’nda sanayici ve iş adamlarının sorunlarını dinledi.

Çağlayan, toplantıda yaptığı konuşmada,  oda başkanıyken de şu anda da aynı şeyleri söylediğini, ancak, şimdi siyasetçi kimliği nedeniyle farklı değerlendirildiğini kaydetti. Merkez Bankası’nın maalesef Türkiye’nin kur ve faiz politikasında son 6 ay hariç başarılı olamadığını ifade eden Bakan Çağlayan, Merkez Bankası’nın bu konuda geleceği iyi planlayamadığını, meselelerin arkasından gitmek zorunda kaldığını, proaktif davranamadığını söyledi.

“Merkez Bankası, keşke şu son 5-6 ayda göstermiş olduğu cevalliği geçen sene, evvelki sene gösterseydi. Faizleri olması gereken seviyeye getirseydi, ben iddia ediyorum bugün MB’nın getirmiş olduğu faiz seviyesi, geçen sene olması gereken faiz seviyesiydi”’ diyen Çağlayan, ASO Başkanıyken de MB’na bunları söylediğini, şimdi de söylemeye devam ettiğini ifade etti.

Havaya göre değişirler

Çağlayan, bankaların serbest çalışan kuruluşlar olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:

“Siz ne kadar seviyorsanız ben de o kadar seviyorum. Devletin artık bankalara müdahalesi söz konusu değil. Bankaların uygulamalarını biliyorum. Hep eleştirdim, karşısında oldum. Yağmurlu günde davranışları ayrı olmuştur, güneşli günde davranışları ayrı olmuştur. Davranış biçimleri havalara göre değişir. Eğer kendileri kredi vermek zorundalarsa kapınızın önünden ayrılmazlar, kapıdan kovun pencereden girerler. Ama eğer sizin onlara ihtiyacınız varsa yakalayabilirseniz aşk olsun.”

İhracatta hedefler

Bakan Çağlayan, Türkiye’nin geçen sene 132 milyar dolar ihracat yaptığını hatırlatarak, ‘’Bu sene 100 milyar doları yakalamak için anamız, dilimiz ağrıyor, kapı kapı dolaşıyoruz. Bunun sonucunda şu anda 92 milyar dolar ihracat yaptık, ilk 16 günde de 4,5 milyar dolar ihracat yakaladık. İnşallah 100 milyar dolarla ihracatı kapatacağız. 100’den aşağısı bize yakışmaz’’ dedi.

İhracattaki gerilemenin Türkiye’nin mal sattığı pazarlarda yaşanan sıkıntılar olduğuna işaret eden Çağlayan, göreve geldiği 6,5 aylık sürede 28 ülkeye gittiğini yıl sonuna kadar Suriye, Dubai ve Abu Dabi’ye gideceğini ve böylece 30 ülkeyi aşacağını söyledi.

Dibine kadar güveniyorum

Bakan Çağlayan, dünyanın yaşamış olduğu krizin iyi tahlil edilmesi gerektiğine de işaret ederek, Türkiye’nin mal sattığı pazarların darmadağın olduğunu kaydetti.

Krizin hafife alınmaması gerektiğini belirten Çağlayan, Türkiye’nin bu küresel krizi en iyi yöneten ülke olduğunu, bunu OECD, IMF, Fitch gibi kuruluşların da söylediğini ifade etti. Krizin Türkiye’nin küresel ekonomiye entegre olmasından kaynaklandığını da belirten Çağlayan, Türkiye’nin bu kuruluşların da söylediği gibi yıldızı parlayacak bir ülke olduğunu kaydetti.

Bakan Çağlayan, konuşmasının sonunda, ‘’Ben Türkiye’deki sanayicime güveniyorum dibine kadar, ihracatçıma güveniyorum dibine kadar. Kimsenin gidemediği yerlere benim sanayicim ihracatçım gidiyor’’ dedi.

Ankaralı sanayicinin sorunları

ANKARA Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir de KOBİ niteliğindeki işletmelerde sorunların daha çok görüldüğünü belirterek, ölçek büyüdükçe sorunların azaldığını söyledi. Ankaralı sanayicilerin sorunları arasında krediye erişim, pazarda yaşanan daralma, daha çok yatırım malı üretmesinin bulunduğunu söyledi.

Toplantı sırasında söz alan sanayicilerde mesleki eğitime önem verilmesi gerektiğini, kredi sorunlarını, ihracatta nakliye sorunlarını dile getirdiler.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Bakan Çağlayan sanayicileri dinledi bankaları çekiştirdi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

17 Nisan 2018, Salı
 • İmsak
  04:31
 • Guneş
  06:02
 • Öğle
  12:54
 • İkindi
  16:36
 • Akşam
  19:35
 • Yatsı
  20:59
Sayfa Başı