YOZGAT HABERLERİ

Bakan Bozdağ: Alman gazeteleri Türkçe manşetlerle 'hayır' çıkması için büyük çaba gösteriyor (2)

DHA
28.03.2017 - 22:52Son Güncelleme :
DHA

CUMHURBAŞKANI ADAYLARI SEÇİME GİDERKEN KABİNESİNİ AÇIKLAYABİLİR
Yozgat Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Güçlü Türkiye Yolunda STK Buluşması programına katılan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, buradaki konuşmada, yeni sistemin parlamentoda bir ittifak anlayışı getirebileceğini belirtti. Bakan Bozdağ, şunları söyledi:
“Cumhurbaşkanı adayları, belki seçime giderken, kabinesini bile açıklama gereği duyabilir. 'Siz beni seçerseniz, benim A takımım bunlar olacak. Cumhurbaşkanı yardımcım, bakanlarım bunlar olacak, bunlarla Türkiye’yi yöneteceğim' diyebilir. Belki bir partiyle ittifak kurup, 'biz iki parti olarak gidiyoruz' diyebilir. Veya ilk turda cumhurbaşkanı çıkmadı, ikinci tura kaldı, o zaman 15 gün ara var. Bu partiler arası uzlaşma için bir fırsattır. Halk parlamentoda bir çoğunluk oluşturdu. O zaman yürütmede, yürütme yetkisini başka birine pekala verebilir. O zaman uzlaşacaklar. Cumhurbaşkanı birinci turda seçildi ama parlamentoda çoğunluk kendi elinde olmadı, ne yapacak, sıkıntı. O zaman belki yasama nedeniyle, bir dayanışmaya, partiler arası ittifaka gidecek. Ama bir fark var burada, partiler ittifaktan vazgeçince, hükümet düşmeyecek. Çünkü hükümet kurma yetkisini halk veriyor, halk alıyor. Bu bir koalisyon mantığı değil, bir ittifak anlayışı getirecek. Partileri birbirine daha çok yakınlaştıracak, işbirliği ve dayanışmayı bu sistem daha güçlü bir şekilde geleceğe taşıyacaktır. Parlamento, bu günkü parlamentoya göre daha da güçleniyor” dedi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Yozgat haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Yozgat ilinden Bakan Bozdağ: Alman gazeteleri Türkçe manşetlerle 'hayır' çıkması için büyük çaba gösteriyor (2) hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Mart 2017 tarihinde saat 22 52’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bakan Bozdağ: Alman gazeteleri Türkçe manşetlerle 'hayır' çıkması için büyük çaba gösteriyor (2) haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı