Ege Haberleri

  Bakan bizden özür dilesin

  DOĞAN HABER AJANSI
  10.02.2011 - 20:10 | Son Güncelleme:

  Hükümetin 1 Şubat’tan itibaren yürürlüğe koyduğu, ‘Üniversitelerde Performans Sistemi’ İzmir vce Manisa’da protesto edildi. Üniversitelerin öğretim üyeleri, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ı kendilerinden özür dilemeye çağırdı.

  izmir’de Ege ve Dokuz Eylül, Manisa’da Celal Bayar üniversitelerinin tıp faküteleri öğretim üyeleri, 1 Şubat’tan itibaren uygulanmaaya başlanan, ‘Performans sistemi’ni protesto etti.Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde toplanan az sayıda öğretim üyesi, ‘Tıp Fakülteleri Öğretim Üyeleri Girişimi’ adıyla basın açıklaması yaptı. izmir Tabip Odası Hekim Meclisi üyelerinin de izlediği ortak açıklamayı Prof. Dr. Ali Osman Karababa okudu. Karababa, üniversite hastanelerinin iflasın eşiğine getirildiğini, Sağlık Bakanlığı’na bağlanmak dışında seçenek bırakılmayacağını iddia etti. Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın öğretim üyelerini muayenehaneyi düşünen, eğitim ve araştırmayla ilgisi olmayan kişiler olarak tanımladığını öne süren Karababa, “Bakanı hekimlik karşıtı görüşlerinden dolayı öğretim üyelerinden özür dilemeye davet ediyoruz” dedi.

  Manisa’da protesto

  Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hastanesi önündeki açıklamayı da Prof. Dr. Murat Lekili gerçekleştirdi. Lekili, “Sağlık bakanının, bilimsel ve akademik ölçülerin tümüyle dışında olan, tıp fakülteleri ve akademik yaşama ilişkin yaklaşım tarzını ve bunun arkasında yatan anlayışı kınıyoruz. Biz yine insanlık için çalışmaya devam edeceğiz. Sağlık bakanını hekimlik karşıtı görüşlerinden dolayı öğretim üyelerinden ve hekim kamuoyundan özür dilemeye davet ediyoruz” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı