Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Bakan Başeskioğlu'dan kulüplere müjde

Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü tarafından kulüplere tahsis edilen arazilerle ilgili kanun tasarısının ilgili bakanlıklara sunulduğunu, başka konularla birlikte bir paket içerisinde TBMM'den geçip yasalaşacağını söyledi.

ERCAN ATA / ANKARA (DHA)
SON GÜNCELLEME

Özellikle Ankaragücü ve Gençlerbirliği kulüpleri Atatürk Orman Çiftliği'nin açtığı dava sonunda kullandıkları araziyi tahliye etme kararıyla karşılaşırken, tasarının kabul edilmesi halinde büyük rahatlık yaşayacaklar.

Çeşitli kanunlarda değişiklik yapılmasına dair yasa tasarısı taslağına göre, Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisi üzerindeki spor tesislerinden sorumlu tek yetkili Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü olacak.

Taslağa göre, ilgili maddedeki değişiklik şöyle:
"AOÇ arazileri üzerinde bulunan spor tesisleri ve müştemilatı, Atütürk Orman Çiftliği Müdürlüğü ile Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü arasında yapılacak protokolle 49 yıl süre ile bedelsiz olarak GSGM'ye tahsis edilebilir. Tahsis edilen spor alanlarının spor hizmet ve faaliyetlerinde kullanılmak kaydıyla spor kulüplerine veya spor federasyonlarına devri ve amaca uygun kullanımlarını teminen her türlü tedbirin alınması, denetiminin yapılması ve gerektiğinde de tahsislerin kaldırılması."

Bakan Başesgioğlu, yaptığı açıklamada, "Şu anda bir yasa çalışması var ama henüz meclise intikal etmedi. Geçen dönemden meclise sunulan ve bekleyen bir yasa mevcut. Şimdi yeni şartlara göre problem çözecek bir düzenleme hazırlığı içerisindeyiz. Başka konularla birlikte bir paket içerisinde meclisten geçip yasalaşacak. Bu tasarıyla yetkiyi Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nün insiyatifine verip daha sonradan spor kulüplerinin kullanımına vermeyi amaçlıyoruz. Geçen dönemde çok tartışılmış ancak herhengi bir sonuca ulaşılmamıştı. İnşallah yeni yasama döneminde böyle bir yasayı çıkartıp kulüplerimizi rahatlatmak istiyoruz" dedi.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler