Dünya Haberleri

  Bakan Bağış, Auschwitz'te

  A.A.
  01.02.2011 - 19:30 | Son Güncelleme:

  Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Polonya'nın Auschwitz-Birkenau bölgesindeki temerküz kampında düzenlenen "Yahudi Soykırımı (Holokost) Kurbanlarını Anma" törenine katıldı.

  TÖRENDEN KARELER

  Krakov Havaalanında Türkiye'nin Varşova Büyükelçisi Reşit Uman ve büyükelçilik mensupları tarafından karşılanan Bağış ve beraberindeki heyet, VIP salonunda bir süre dinlendikten sonra karayoluyla kente yaklaşık 60 kilometre uzaklıktaki Auschwitz-Birkenau bölgesine hareket etti.

  BM Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) tarafından düzenlenen "Yahudi Soykırımı Kurbanlarını Anma" etkinliğine, AB üyesi ülkelerden çok sayıda politikacı ve akademisyen katıldı.

  Auschwitz-Birkenau temerküz kampında yapılacak anma programına, TBMM AB Uyum komisyonu Başkanı Yaşar Yakış ile Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanı ve AK Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu da katıldı.

  YAHUDİ SOYKIRIMI

  Adolf Hitler'in Yahudiler başta olmak üzere düşman ilan ettiği grupları toplamak ve yok etmek üzere Polonya'da kurduğu üç temerküz kampının en büyüğü olarak bilinen Auschwitz-Birkenau Kampı'nda, çeşitli kaynaklara göre bir milyonu Yahudi olmak üzere 1.11 milyon insan öldürüldü.

  1940 yılında kurulan Auschwitz-Birkenau Kampına bir milyonu Yahudi olmak üzere Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden toplam 1.3 milyon insan yerleştirildi.
  Kampa toplanan bu 1.3 milyon kişiden 900 bininin doğrudan gaz odalarına gönderilerek veya Nazi askerleri tarafından vurularak öldürüldüğü, diğer 200 bin kişinin ise hastalık, kötü beslenme veya tıbbi deneyler sonucu öldüğü belirtiliyor.

  Yüzlerce hektarlık alana kurulan temerküz kampının demir mazgallardan oluşan ana giriş kapısının üzerinde, "Arbeit Macht Frei" (Çalışmak Özgürleştirir) yazılı bir tabela asılmıştı.

  Auschwitz-Birkenau Kampı, 1979'da UNESCO tarafından İnsanlığın Kültür Mirası listesine alınmıştı. Auschwitz-Birkenau Kampının kalıntıları ve Yahudi mezarlığını, devlet müzesi ve soykırımı anma mekanı olarak kamuya açan UNESCO, her yıl 1 Şubat günü "Yahudi Soykırımını Anma" etkinliği düzenliyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı