Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bakan Bağış: AB akıl tutulması yaşıyor

  DHA
  27 Temmuz 2012 - 13:33Son Güncelleme : 27 Temmuz 2012 - 15:54

  AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Brüksel yolculuğundan önce basına yaptığı açıklamada, Başbakan Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Putin'e yaptığı "Bizi Şangay Beşlisi'ne dahil edin, AB'den vazgeçelim" esprisine atıfta bulunarak, AB'ye ithafen, "Fazla naz aşık usandırır" dedi.

  Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Avrupa Birliği'nin (AB) akıl tutulması yaşadığını, bunun en güzel göstergesinin de, Türkiye'ye karşı sergilenen tavırlar olduğunu söyleyerek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Şangay Beşlisi'ne ilişkin konuşması için, "Başbakanımızın bahsettiği latifeden mesaj alması gereken AB yetkilileridir. Fazla naz aşık usandırır" dedi.

  Bakan Bağış ve beraberindeki heyetle birlikte bazı temaslarda bulunmak üzere Brüksel’e hareket etti. Egemen Bağış, hareketi öncesi Atatürk Havalimanı VIP salonunda açıklama yaptı. Brüksel’de yaşayan gurbetçilere yönelik program hazırladıklarını aktaran Bağış, onun dışında farklı temaslarda da bulunacaklarını ifade etti.

  AB konusunda zor bir mücadele verdiklerini dile getiren Bağış, “Hem Türkiye içerisindeki AB karşıtlarına karşı hem de AB içerisindeki Türkiye karşıtlarına karşı verdiğimiz mücadelede Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın desteği bizler için büyük doping oldu. Avrupa Birliği Bakanlığı’nın asıl amacı Türkiye’de AB yolunda atılan reform adımlarının koordinasyonunu sağlamaktır. Biz Bakanlık olarak kendimizi Türkiye’nin reform mutfağı olarak görüyoruz. Biz mutfağın çalışanları olarak gerekli hazırlık çalışmalarını yapıp ustabaşımıza sunuyoruz" dedi.

  "TÜRKİYE'NİN HER ZAMAN B PLANI VARDIR"

  Başbakan’ın Avrupa Birliği ve Bakanlığa yönelik latifelerini hatırlatan Bakan Bağış, “Başbakanımızın bahsettiği latifeden mesaj alması gereken AB yetkilileridir. Fazla naz aşık usandırır. Türkiye Cumhuriyeti gibi güçlü ve dinamik bir ülkeyi bu kadar uzun yıllar beklettikten sonra Türkiye’nin de her zaman bir B, C, D planı olabileceğini kimsenin göz ardı etmemesi gerekir. Tabii ki, Türkiye’nin AB ile olan ilişkileri başka işbirliklerinin alternatifi de değildir. Türkiye doğunun en batılı batının en doğulu ülkesidir" diye konuştu.

  AB’nin Suriye konusunda yavaş hareket ettiğinin hatırlatılması üzerine Bağış, AB’nin daha hala bir inşa halinde olduğunu söyledi. AB'nin Suriye ile ilgili iyi niyetlere sahip olduğuna değinen Bağış sözlerini şöyle tamamladı:

  “Fakat AB bu iyi niyeti uygulayabilecek iradeye sahip değildir. O iradenin oluşması da zamanla gerçekleşecek. Biz AB’nin afet işleriyle sorumlu üyesiyle birlikte Kilis’te Suriye’den ülkemize sığınan kardeşlerimizin yaşadığı kampı ziyaret ettiğimizde, ‘Türkiye’nin gösterdiği insanlık, yardımlar, AB tarafından gösterilmedi, AB’nin Libya konusunda olduğu kadar hızlı hareket etmedi’ şeklinde eleştiriler oldu. AB şu anda bir akıl tutulması yaşıyor. Bunun en güzel göstergesi de Türkiye’ye karşı sergilenen tavırlardır. Bunları da aşacağız."

  ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

  Başbakan Erdoğan dün Rusya'daki temaslarıyla ilgili olarak, "Geçenlerde Rusya seyahatimde Putin'e şöyle bir latife yaptım. Dedim ki 'Zaman zaman bize takılıyorsun. AB'de ne işin var diyorsun. O zaman ben de şimdi size takılayım. Hadi gelin bizi Şangay Beşlisi'ne dahil edin, biz de AB'yi gözden  çıkaralım... Mesajı ben devamlı veriyorum oraya. 'Başka arayışlara bizi götüreceksiniz' diyorum” demişti.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı