AFYONKARAHİSAR HABERLERİ

Bakan Avcı: İlk hedef pazarımız Arap turizmi

DHA
30.03.2017 - 15:13Son Güncelleme :
DHA

Sait KARADUMAN/AFYONKARAHİSAR, (DHA) - KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, termal turizme özellikle Arapların yakın ilgi gösterdiğini belirterek, "Yabancılara yönelik en önemli, ilk hedef pazarımız da Arap turizmi. Çünkü Araplar hem kaplıca termal turizmine hem de sağlık turizmine çok meraklı" dedi.
Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Afyonkarahisar'ın İhsaniye İlçesi'ne bağlı Yaylabağı ve Gazlıgöl beldelerindeki turizm havzası yatırımcı ve işadamları ile Gazlıgöl'deki Özgül Termal Otel'de düzenlenen buluşma toplantısına katıldı. Bakan Avcı, son 15 yılda Afyonkarahisar'ın özellikle kültür ve turizm alanında çok ciddi hamleler yaptığını söyledi. Özellikle termal tesis, kaplıca ve sağlık turizmi alanında kentte önemli ilerlemeler kaydedildiğini aktaran Bakan Avcı, kentte 4 termal turizm alanı bulunduğunu anlattı.
'YABANCIDA ARTMA POTANSİYELİMİZ DAHA YÜKSEK'
Afyonkarahisar'da 4 termal turizm alanında 5 yıldızlı oteller ve yaklaşık 20 bin yatak bulunduğunu belirten Bakan Avcı, "Afyonkarahisar'a 2002'de toplam 311 bin yerli ve yabancı turist geldi. Bunlardan 308 bini yerli, sadece 2 bin 600'ü yabancı turist. 2015'te yerli turist sayısı 674 bin 308'e çıkmış. Yabancı turist de 2 bin 600'den 17 bin 500'e çıkmış. Demek ki yabancıda artma potansiyelimiz daha yüksek. Bizim bu tesis kalitesiyle, bu misafirperverlikle, kültürle Afyonkarahisar'da bu rakamların çok çok üzerinde yabancı turist ağırlamamız lazım" dedi.
'İLK HEDEFİMİZ ARAP TURİZMİ'
Termal turizme özellikle Arapların yakın ilgi gösterdiğini belirten Bakan Avcı, "Yabancılara yönelik en önemli, ilk hedef pazarımız da Arap turizmi. Çünkü Araplar hem kaplıca termal turizmine, hem de sağlık turizmine çok meraklı. Son zamanlarda batıda, Amerika'da, Avrupa'da, Müslümanlara dönük nahoş tutumlar arttıkça Arapların oralara rağbeti de düşüyor. Onlarla müşterek kültürleri paylaştığımız, yeme içmede sorunumuz yok. Adabı muaşerette sorunumuz yok. Birbirimizin halini, dilini çok iyi biliyoruz. O yüzden Araplar aslında Türkiye'ye gelmeyi çok istiyor. Afyonkarahisar da bu bakımdan Araplar için biçilmiş kaftan. Sadece Araplar değil, Balkanlarda da Kafkaslarda da aynı şekilde. Biz son 25-30 yılda turizmimizi deniz, kum, güneş üzerine idare etmişiz. O günün şartlarında öyle bir öncelik belirlenmiş. Bununla da epey bir mesafe almışız. Deniz, kum, güneşin de klasik müşterileri var. Ruslar bu işe meraklı. Avrupa'dan gelen, Rusya'dan gelen misafirlerimiz daha çok deniz, kum, güneş için geliyor" diye konuştu.
'TÜRKİYE'YE HAS BİR MODEL'
Bakan Avcı daha sonra termal tesis işletmecilerinin istek ve taleplerini dinledi. Toplantının ardından termal tesisin bahçesinde halka hitap eden Bakan Avcı, 16 Nisan'da yapılacak referandum için 'evet' oyu istedi. Bakan Avcı, referandumla getirilecek sistemin Türkiye'ye has olduğunu aktardı.
EMEKLİLERDEN İNDİRİM TALEBİ
Termal tesisin bahçesinde emekli bir vatandaşın 'emeklilere ören yerleriyle müzelere giriş için indirim' talebini dinleyen Bakan Avcı, müze kart almasını tavsiye etti. "Yılda bir kez gezmeye çıkabiliyoruz, müze kart da çok pahalı" diyen vatandaşa Bakan Avcı, "Düşünelim bir düzenleme yapalım" yanıtı verdi.
Bakan Avcı daha sonra Afyonkarahisar'ın Sandıklı İlçesi'ndeki termal tesis işletmecileriyle bir araya gelmek için ayrıldı.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Afyonkarahisar haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Afyonkarahisar ilinden Bakan Avcı: İlk hedef pazarımız Arap turizmi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Mart 2017 tarihinde saat 15 13’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bakan Avcı: İlk hedef pazarımız Arap turizmi haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı