Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bakan Atalay'dan açıklama

  Hürriyet Haber
  21 Aralık 2009 - 17:49Son Güncelleme : 21 Aralık 2009 - 18:52

  Bağdat ve Erbil'de temaslarda bulunan İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Irak dönüşü açıklamalarda bulundu. Temaslarını değerlendiren Atalay, PKK'nın varlığına son verilmesi için atılacak adımları görüştüklerini söyledi.

  İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Bağdat ve  Erbil'e yapılan ziyaretlerin terör örgütü PKK'nın faaliyet tasfiyesine yönelik  adımlara ciddi katkıları olacak temaslar gerçekleştirilmesine vesile olduğunu  belirterek, “Bundan sonra Irak Cumhuriyeti ile tüm unsurlarıyla topyekun  işbirliğimizin yeni bir boyutta, sonuca yönelik şekilde devam edeceğine  inanıyorum. Bu iki günlük çalışmalarımızın, kesin sonuçlarını göreceğimize  inanıyorum. Güçlü mesajlar verildi ve ciddi bilgi değişimleri oldu” dedi.

  Atalay, “Üçlü Mekanizma Toplantıları”na katılmak üzere gittiği Irak'tan  yurda dönüşünde, Ankara Esenboğa Havalimanı'nda açıklamalarda bulundu.

  Bağdat'ta Irak'ın ulusal güvenlikten sorumlu Devlet Bakanı Şirvan El  Vaili başkanlığındaki Irak heyeti ve sivil, askeri yetkililerden oluşan ABD  heyetiyle yaptıkları ana komite toplantısında, terör örgütü PKK'nın Irak'ın  kuzeyindeki varlığına son verilmesi ve Türkiye'ye yönelik terör tehdidinin  ortadan kaldırılması amacıyla atılan adımların tamamının yeniden  değerlendirildiğini söyledi.

  Atalay, “Bu çerçevede taraflar arasında istihbarat paylaşımı ve teröre  karşı işbirliğinin bütün boyutlarıyla daha da geliştirilmesini sağlayacak  önlemler üzerinde durduk. Ana komite toplantısında Üçlü Mekanizma'nın  çalışmalarının sürdürülmesine verdiğimiz önem her üç kesim tarafından da  vurgulanmıştır. PKK terör örgütünün tasfiyesi amacıyla bugüne kadar atılan  adımların ötesinde, daha etkili önlemler alınması yönündeki talep ve  beklentilerimizi de dile getirmiş olduk” diye konuştu.

  Bağdat'ta, bu toplantıdan sonra Çok Uluslu Güç Komutanı Orgeneral Ray  Odierno ile uzun süren, geniş kapsamlı, yararlı bir görüşme yaptıklarını kaydeden  Atalay, bu sabah da, Üçlü Mekanizma'nın devamı niteliğinde olmak üzere, Irak'ın  ulusal güvenlikten sorumlu Devlet Bakanı ve diğer bazı yetkililerle Bağdat'tan  Erbil'e geçtiklerini hatırlattı.
  Beşir Atalay, Erbil'de, Haziran ayında faaliyete geçen Erbil İstihbarat  Ofisini ziyaret ettiklerini belirterek, ABD'li yetkililerle, istihbarat konusunda  bölgede yapılan çalışmaları yerinde değerlendirdiklerini söyledi.

  Üçlü Mekanizma'nın bölgedeki ayağı durumunda olan ofiste, üç taraftan da  ikişer subayın görev yaptığını ve bütün istihbarat değişiminin bu ofis kanalıyla  gerçekleştirildiğini anlatan Atalay, “Bu ofisteki çalışmaları yerinde gördük,  brifing aldık. Orada çalışan arkadaşların ihtiyaçları üzerinde durduk ve bu  ofisin ihtiyaçlarının karşılanarak daha da güçlendirilmesi yönünde  kararlılığımızı da ifade etmiş olduk” dedi.

  “NORMAL TOPLANTILAR BEKLENMEYECEK”

  İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Erbil'de, Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi  Başkanı Mesud Barzani, Başbakan Berham Salih ve İçişleri Bakanı Kerim Sincari ile  görüşmeler gerçekleştirdiklerini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:
  “Erbil'de muhataplarımıza PKK terörüne son verme konusundaki  kararlılığımızı vurguladık. Hükümetimizin bu yönde atmakta olduğu adımları  ayrıntılı şekilde anlattık. Gayet yararlı geçen görüşmelerimizde terör örgütünün  dağdan indirilmesi, Kuzey Irak'taki bölücü terör tehdidine karşı işbirliği  yapılması hususlarını ele aldık.

  Bağdat ve Erbil'e yaptığımız ziyaretler PKK terör örgütünün faaliyet  tasfiyesine yönelik adımlara ciddi katkıları olacak temaslar gerçekleştirmemize  vesile olmuştur. Bundan sonra Irak Cumhuriyeti ile tüm unsurlarıyla, topyekun  işbirliğimizin yeni bir boyutta, sonuca yönelik şekilde devam edeceğine  inanıyorum. Buradaki çalışmalarımız ve görüşmelerimiz, bu iki günlük  çalışmalarımızın, kesin sonuçlarını göreceğimize inanıyorum. Güçlü mesajlar  verildi ve ciddi bilgi değişimleri oldu. Elde ettiğimiz ve aktardığımız,  görüştüğümüz konular, veriler değerlendirilecek. Biz burada değerlendireceğiz,  taraflar orada değerlendirecek ve artık Üçlü Mekanizma'nın normal toplantılarını  beklemeden, kısa sürede bir araya gelmeler ve bilgi değişimleri olacak.  Çalışmalarımızı bu süreklilik içinde devam ettireceğiz.”

  “YOL HARİTASINDAN SÖZ ETMEDİM”

  Bakan Atalay, açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını  yanıtladı.
  “Demokratik Açılım” sürecine ilişkin geçen hafta gerçekleştirdiği  toplantıda bir basın
  mensubunun açılım sürecine ilişkin ayrıntılı bilgi istediği  hatırlatılarak, “Siz de dediniz ki 'Demokratik Açılıma dair her şeyi anlattık,  fakat hala anlamamakta ısrar ediyorsunuz'. Bunun üzerine ertesi gün gazetelerin  bir çoğunda 'hakikaten anlamadık' şeklinde yazılar yer aldı. Acaba siz düşündünüz  mü 'Biz bir yerlerde yanlış yapmış olabiliriz eğer bu kadar anlaşılmadıysa bu  konu'? Tekrar bir toplantı düzenleyelim bunu somut olarak anlatalım diyor  musunuz?” sorusuna karşılık Atalay, “Meclis'te anlattık. Meclis'in 13 Kasım  tutanaklarını okursanız benim oradaki konuşmam o konudaki sorunuzun cevapları  kısa, orta ve uzun vade olarak orada var” yanıtını verdi.

  Bir başka gazetecinin, “Bağdat'taki açıklamalarınızda bir yol  haritasından söz ettiniz, bunu biraz açabilir misiniz?” sorusu üzerine Atalay,  “Yol haritasından söz etmedim ben. Ama bu çalışmaların hepsinin verimli  olduğunu, iyi değerlendirmeler olduğunu, karşılıklı bilgi değişimleri olduğunu,  hem Amerika tarafıyla, hem Irak tarafıyla ve bunları, elde ettiğimiz bu verileri  bizim de burada değerlendireceğimizi onların da değerlendireceğini, kısa süre  içerisinde tekrar bilgi değişimi olacağını... Bu çalışmalar sürecek arkadaşlar”  dedi.

  “KESTİRMEDEN ÇABUK SONUÇLAR BEKLENİYOR”

  Atalay, “Demokratik Açılım sürecinin tekrar başlamasına ilişkin bir  öngörünüz var mı?” sorusu üzerine, “Bu süreç devam ediyor, hepsi bu  görüşmelerin içinde var” diye konuştu.

  “Mahmur Kampı Üçlü Mekanizma'da görüşüldü mü? Kapatılma konusunda somut  bir adım Irak tarafından gördünüz mü?” sorusuna karşılık Atalay, “Hepsi  görüşüldü, hepsi görüşülüyor. Bu zaten ilk günden beri, ilk toplantıdan beri  gündemimizde. Daha somutlaşarak hepsi değerlendiriliyor” dedi.

  Atalay, terör örgütünün üst düzey yöneticilerinin Türkiye'ye teslim  edilmesine ilişkin bir soruyu yanıtlarken de, “Tabii bu konular uzun süre alan  konular. Burada ise kestirmeden çabuk sonuçlar bekleniyor. Bunlar öyle değil ve  biraz daha tabii incelikle çalışılması gereken konular. O manada çalışıyoruz”  diye konuştu.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı