Gündem Haberleri

  Bakan Akcan: Dere ıslahı belediyelerin görevi

  Hürriyet Haber
  23.12.2001 - 17:10 | Son Güncelleme:

  Bayındırlık ve İskan Bakanı Abdülkadir Akcan, derelerin ıslah görevinin kendilerinde değil belediyelerde olduğunu belirterek, "Siyasi popülizmden dolayı, dere yatağına yapılan evler yıkılamıyor. Yıkmaya kalkarsanız koruyorlar" dedi.

  Ulaştırma Bakanı Oktay Vural ile Atatürk Organize Sanayi Bölgesi`ne (AOSB) giden Akcan`a AOSB İdari Komitesi Başkanı Kadri Şeker brifing verdi. Şeker, bölgenin 1 milyon dolarlık ihracat yaptığını ve 200 bin kişinin çalıştığını belirterek, bir derenin taşmasıyla sanayicilerin büyük yara aldığını ve kan kaybettiğini söyledi.

  İzmir Ticaret Odası Meclis Başkanı Necip Kalkan da fabrikaları tarlaya kaçak olarak yapmadıklarını devletin yer gösterip, izin verdiği sanayi bölgelerine kurduklarını ancak bir derenin taşması sonucu perişan olduklarını anlattı.

  Bakioğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cem Bakioğlu da sellerden bıktıklarını, her selde İzmir`in şehit verdiğini, belediyenin derelerde ıslah çalışması yapmadığını öne sürdü. Bakioğlu, "İZSU Genel Müdürü Hasan Fehmi Mani, (Büyük Kanal Projesi daha önemlidir, derelere daha sonra bakılacaktır) demişti. Selde bunları söyleyen Mani`nin istifasını istiyoruz" dedi. Bakioğlu, İzmirli sanayicinin bir daha sel yaşamak istemediğini halkın da can kaybı görmek istemediğini belirtti.

  Ulaştırma Bakanı Oktay Vural, gelinen noktanın zamanında çabuk kararlar alınamamasının sonucu olduğunu belirtti. Sorunun ertelenen yatırımlar ve makyajdan kaynaklandığını ifade eden Vural, "Dün alınacak tedbirlerle maliyeti bir lira olan iş şimdi bu felaketlerle bin lira oldu.

  Bundan sonra herkesin taşın altına elini koyması lazım. Bize düşen  görevleri imkanları zorlayarak yapma kararlılığındayız" dedi. Vural, "1995 yılından sonraki afetin ardından hükümetin buraya gönderdiği paranın nereye gittiğini sorması lazım" diye konuştu.

  Bayındırlık ve İskan Bakanı Akcan, devletin selzedelere ve sanayiciye sahip çıkacağını söyledi. Aldıkları Genel Hayatın Olumsuz Etkilenmesi`ne ilişkin kararnamenin sanayicilere rahat nefes aldıracağını dile getiren Akcan, şunları söyledi:

  "Dereleri ıslah görevi bizim değil, belediyelerindir. Siyasi popülizm çok önde olduğu için dere yatağına yapılan evler yıkılamıyor. Bu yönden dağdan gelen sular denizle buluşamıyor sel oluyor. Bir de belediyeler yağmur atık suyunu kanalizasyona bağlıyorlar. Bu da yanlıştır. Belediyeler afet kararı ile aldığı yardımlarlaı, belediye başkanına makam aracı alıyor, belediyeye de  yandaşlarını dolduruyor. Afet kararnamesi ile verilen paranın ciddi olarak izlenmesi amacı doğrultusunda kullanılmasını sağlayacak tedbirleri almak lazım. Afet görmüş belediyelere gerekli yardımı yapacağız."
     

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı