BAYBURT HABERLERİ

Bakan Ağbal: Kimse Türkiye’nin gücünü sınamaya kalkmasın

DHA
31.08.2017 - 13:07Son Güncelleme :
DHA

Osman ŞİŞKO/DEMİRÖZÜ,(Bayburt),(DHA) – MALİYE Bakanı Naci Ağbal Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye ve Irak’ta terör örgütlerine karşı operasyon sinyali veren konuşmasını hatırlattı “Bu bölgede kimse Türkiye’nin gücünü sınamaya kalkmasın, gerek içeride gerek dışarıda. Bu bölgede Türkiye olarak, bu bölgenin istikrarı, huzuru, barışı için ve bölgede oynanmak isteyen bütün oyunları bozmak için Türkiye üzerine düşen ne varsa sonuna kadar yapacak” dedi.
Kurban Bayramı için memleketi Bayburt’a gelen Maliye Bakanı Naci Ağbal, AK Parti Demirözü İlçe Başkanlığı’nı ziyaret etti, İslam aleminin bayramını kutladı. İlçe girişinde Bakan Ağbal ile selamlaşmak isteyen hemşerileri de kuyruk oluşturdu. Bakan Ağbal burada vatandaşlarla selamlaştı esnafı ziyaret ederek bol kazançlar diledi. 
Türkiye’nin terörle mücadele kapsamında geçen yıla oranla ciddi mesafe kat ettiğini belirten Bakan Ağbal “Geçen sene 15 Temmuz alçak darbe girişimi sonrası oluşan bir karamsarlık havası vardı. Bir taraftan darbe girişiminin oluşturduğu hasarları ortadan kaldırmak için Sayın Cumhurbaşkanımızın direktifleri dahilinde hükümet olarak arka arkaya önemli kararlar aldık, düzenlemeler yaptık. Bir taraftan FETÖ terör örgütüyle mücadele ederken, diğer taraftan ülkemizin birliğine beraberliğine bütünlüğüne kast eden içeride ve dışarıdaki tüm terör örgütlerine karşı da amansız mücadeleyi verdiğimiz bir dönem oldu. O dönemde özellikle içeride ve dışarıda bir takım güç odakları 15 Temmuz alçak darbe girişiminden sonra ‘Türkiye bir daha kendisini toparlayamaz’ derken, gerek güvenlik alanında arka arkaya yaptığımız operasyonlar, gerek yine Fırat Kalkanı operasyonu, hepsini üst üste koyduğumuz zaman bakıyoruz bugün güvenlik noktasında ülkemiz bir yıl öncesine göre çok önemli noktalarda, çok ciddi mesafeler kaydetti. Bugün içeride başta alçak PKK terör örgütü olmak üzere tüm terör örgütlerine karşılık güvenlik güçlerimiz büyük bir gayretle, canları pahasına bu ülkenin birliği ve beraberliği için şehit, gazi oldular ve biz bu sayede bu bayrama büyük bir sevinçle giriyoruz” dedi.
‘GEREKEN CEVABI VERECEĞİZ’
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 30 Ağustos Resepsiyonu’ndaki Suriye ve Irak'ta terör örgütlerine ikarşı operasyon sinyali içeren konuşmasını hatırlatan Bakan Ağbal şöyle konuştu:
“Bugün bir kurban bayramına daha güvenle huzur içerisinde giriyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız dün 30 Ağustos Resepsiyonu’nda da işaret ettiler, bu bölgede kimse Türkiye’nin gücünü sınamaya kalkmasın, gerek içeride gerek dışarıda. Bu bölgede Türkiye olarak, bu bölgenin istikrarı, huzuru, barışı için ve bölgede oynanmak isteyen bütün oyunları bozmak için Türkiye üzerine düşen ne varsa sonuna kadar yapacak. Bundan önce dışarıda Türkiye’yi tehdit eden güç odaklarına karşı Türkiye nasıl çekinmeden bütün tedbirleri aldıysa ve bu bölgede en önemli aktif güç olduğunu gösterdiyse, bugün de Allah’ın izniyle bu bölgede oynanmak istenen bütün oyunlara karşı Türkiye Cumhuriyeti olarak, Türkiye Devleti olarak gücümüzü göstereceğiz ve ne gerekiyorsa da bütün gücümüzle onu yapacağız. Bu açıdan özellikle savunma, güvenlik alanında ülke olarak son yıllarda başlattığımız önemli projeler var, önemli çabalar var. Bunları bir yandan artırarak devam ettireceğiz bir taraftan da sahip olduğumuz bu gücü kullanmak suretiyle Türkiye’nin birliğine, beraberliğine, bütünlüğüne kast eden bütün alçaklara içeride ve dışarıda gereken cevabı vereceğiz. Herkes emin olsun ki gerek Suriye’de, gerek Irak’ta herhangi bir şekilde organize bir oyun oynanmak istiyorsa da Türkiye buna asla müsaade etmeyecek. Bunun da özellikle bilinmesi gerekiyor.”
‘ÇOK GÜÇLÜ BİR TOPARLANMAYI YAKALADIK’
15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ülke ekonomisinde ister istemez yavaşlama yaşandığını anlatan Bakan Ağbal şöyle devam etti:
“Geçen sene bu zamanlar özellikle 15 Temmuz alçak darbe girişimi sonrasında ekonomide ister istemez bir yavaşlama olmuştu. Gerek ihracatta, gerek üretimde gerek yatırımda, gerek talepte bir yavaşlamayı hep beraber yaşadık. Bugün yine iftihar ediyoruz, hükümet olarak ekonomide gördüğümüz bu yavaşlamadan sonra almış olduğumuz kararlar, özellikle Ocak ayından itibaren etkisini hızlı bir şekilde göstermeye başladı ve 2017 yılına girerken Türkiye ekonomisi ‘Büyüse büyüse yüzde 2 ila 3 aralığında büyür’ diyenler bile artık büyüme tahminlerini değiştirdiler. Türkiye’nin artık 2017 yılında yüzde 5’in üzerinde inşallah büyümeyi gerçekleştireceğini görüyoruz, bununla da iftihar ediyoruz. Hükümet olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları çerçevesinde gerek ekonomide, gerekse yapısal reformlar noktasında arka arkaya önemli kararlar aldık. Ekonomi ile ilgili özellikle kamu maliyesi üzerinden ciddi destekler sağladık ve şu anda görüyoruz ki ekonominin gerek üretim tarafında, gerek yatırım tarafında, gerek iç talep, gerek dış talep tarafında çok güçlü bir toparlanmayı yakaladık. En son 1-2 gün önce açıklandı; güven endeksi ekonomi için önemli bir barometredir, ekonominin geleceğine ilişkin bugününe dair çok önemli bir göstergedir, son 5 yılın en yüksek güven endeksini Ağustos ayında yakaladık. Bu şunu gösteriyor ekonomide, reel sektörde tüketim tarafında insanlar, hane halkları piyasa ekonominin geleceğine güven duyuyor.”
‘ALACAĞIMIZ BAŞKA TEDBİRLER DE OLACAK’
Türkiye’nin yep yeni bir büyüme evresine girdiğine işaret eden Bakan Ağbal “İnşallah 2017, 2018 ve 2019 yılları da dahil olmak üzere Türkiye kanaatimce yeni bir büyüme ivmesini yakaladı, aslında bu şer olan alçak FETÖ terör örgütünün bu darbe girişimi biz millet olarak Allah’ın yardımıyla, Sayın Cumhurbaşkanımızın dirayetli duruşuyla güçlü direktifleriyle hükümet olarak da bizlerin aldığı kararlarla ve millet olarak da gösterdiğimiz birlik ve beraberlik içerisinde inşallah yepyeni bir büyüme evresine girdik. Türkiye ekonomide önümüzdeki yıllarda her bakımdan güçlü bir büyümeyi ortaya koyacak ve bu sayede de 2002 yılında başlattığımız bu büyüme hikâyesi inşallah önümüzdeki yıllarda, özellikle 2023’e giden süreçte de bize güçlü bir destek verecek. Ekonominin daha da gelişmesi için hükümet olarak bugüne kadar aldığımız tedbirleri önemsedik, bu kararları aldık, uygulamada da sonuçlarını gördük ama hükümet olarak burada ileriye dönük olarak ekonominin yapısal tarafında alacağımız başka tedbirler de olacak, başka düzenlemelerde olacak. Ekonomiyi daha da büyütecek, ekonominin üretim, yatarım, istihdam ve ihracaat potansiyelini daha da yukarıya çekecek arka arkaya yasal düzenlemeleri de yapacağımız bir döneme giriyoruz. Maliye bakanlığı olarak kendimiz açısından söylemem gerekirse, özellikle şu anda masada yoğun bir şekilde çalıştığımız Gelir Vergisi Kanunu var, Katma Değer Vergisi Kanunu var. Her iki kanun da en başta ekonomide üretimi, yatırımı, istihdamı ve ihracatı artırmaya yönelmiş, üretimde yerli üretimi destekleyen, ihracatı destekleyen bir perspektifte çalışmaları yürütülen kanunlar. İnşallah bunları bir kaç ay içerisinde hızlı bir şekilde toparlayacağız ve bakanlar kurulunda görüşüldükten sonra hızlı bir şekilde de meclise bunları getireceğiz” diye konuştu.
‘BÖYLE BİR ÜLKE DÜNYADA HERHALDE YOK’
Bayramların insanları birleştiren ve bütünleştiren müstesna günler olduğunu kaydeden Bakan Ağbal “Bayramlar bizi birleştiren, bütünleştiren müstesna günlerdir. Bugünlerde milletçe ülke olarak bir taraftan bütün bu yaşadıklarımızla iftihar ediyoruz. Yaşadıklarımızdan dolayı kendimizle ne kadar gurur duysak azdır. Bir ülkede 15 Temmuz 2016’da alçak bir darbe girişimi olmuş, aradan 1 yıl geçmeden ülke kendini olağanüstü bir şekilde toparlamış, bu sürecin içerisine 16 Nisan referandumunu koymuş ve Türkiye’yi çok daha ileriye götürecek reform niteliğinde bir Anayasa değişikliğini de yapmış. Böyle bir ülke dünyada herhalde yok. O açıdan millet olarak kendimizle iftihar ediyoruz” ifadelerinde bulundu.
'YÜREĞİMİZ KAN AĞLIYOR’
Arakan’da yaşanan zulmü şiddetle kınadığını da dile getiren Bakan Ağbal “En son Arakan’da Müslümanlara karşı yapılan zulmü, şiddetle lanetliyoruz. Bu zulmü yapanları şiddetle kınıyoruz ve bütün dünyayı Sayın Cumhurbaşkanımız zaten gereken girişimleri başlattı, bütün dünyayı da bu zulüm karşısında bu zalimler karşısında bu zulmü önleme noktasında harekete geçmeye çağırıyoruz. Yüreğimiz kan ağlıyor. Televizyonlarda görüntüleri izliyoruz, milletçe üzülüyoruz. Dünyanın bugün birçok coğrafyasında Müslümanlar zulüm altında, Müslümanlara Gazze’de, Arakan’da bugün yapılan zulümleri hepimiz izliyoruz, büyük bir üzüntüyle de ellerimizi açıp Rabbimize dua ediyoruz. Bu zulümleri yapanları ‘Kahru perişan eyle’ diye. Kurban Bayramı’na girerken bir taraftan içeride bu birliğe, beraberliğe işaret eden bütün bu gelişmelerden dolayı mutluyuz ve huzurluyuz, ama dışarıda yaşananlardan dolayı da üzüntülüyüz. O açıdan millet olarak bu bölgede bize düşen büyük sorumluluklar var. İslam coğrafyası içerisinde bugün bütün ümitler ülkemizde, bütün ümitler beklentiler bu millet üzerinde. İnşallah biz de bu beklentileri boşa çıkarmayacağız, canla başla gayret edeceğiz ve içeride ve dışarıda milletimizin birliğine beraberliğine kast eden her türlü alçakların, alçak terör örgütlerine karşıda mücadele edeceğiz” diyerek konuşmasını tamamladı.

 

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Bayburt haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Bayburt haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Bakan Ağbal: Kimse Türkiye’nin gücünü sınamaya kalkmasın haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

BAYBURT İLÇELERİ
  BAYBURT NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Kasım 2017, Pazartesi
  • İmsak
   05:19
  • Guneş
   07:03
  • Öğle
   12:16
  • İkindi
   14:50
  • Akşam
   17:07
  • Yatsı
   18:39
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı