Gündem Haberleri

  Bai Yun altıncı kez doğum yaparak tarihe geçti

  Hürriyet Planet
  01.08.2012 - 14:25 | Son Güncelleme:

  ABD’nin San Diego Hayvanat Bahçesi’nde yaşayan panda Bai Yun, altıncı kez doğum yaparak Çin dışındaki en doğurgan panda oldu. Bai Yun’un 113 gram doğan yavrusunun adı henüz konmadı.

  Pazar günü doğum yapan Bai Yun aynı zamanda Çin’de bir hayvanat bahçesinde doğan ilk panda olma özelliğini taşıyor. Adı Çince “beyaz bulut” anlamına gelen Bai Yun Çin’den ABD’ye uzun vadeli olarak kiralanmıştı.

   

  GEÇMİŞTEN BUGÜNE BAI YUN VE YAVRULARI / FOTO GALERİ

   

  San Diego Hayvanat Bahçesi adına bir açıklama yapan Christina Simmons, 20 yaşındaki Bai Yun’un hamileliğinin yaşı dolayısıyla riskli olduğunu ancak bebek pandanın ve annenin sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi.

   

  Simmons, yavrunun cinsiyetinin birkaç ay boyunca belli olmayacağını belirtti. Doğumun yaklaşık üç saat sürdüğünü de ifade eden Simmons, bunun Bai Yun için kısa bir süre olduğuna dikkat çekti.

   

  “Veterinerlerimiz bebeğin ağlamalarını duyduklarında anne adına rahatladılar ve çok sevindiler” diyen Simmons, bebeğin şu an pembe, tüysüz ve el kadar olduğunu söyledi.

   

  BABANIN DÜNYADAN HABERİ YOK 

  Bai Yun, 1999 yılından bu yana üç dişi iki de erkek yavru doğurdu. Yavruların bir tanesi hariç hepsinin babası ise Bai Yun’un hayat arkadaşı Gao Gao. Bai Yun ile Gao Gao’nun yavrularından Yun Zi de San Diego hayvanat bahçesinde yaşıyor.

   

  Bebek panda ile anne şu an inzivaya çekilmiş durumda. Bu sürecin anne ile yavru arasında hayati önem taşıyan bağın kurulması için çok önemli olduğu belirtiliyor. Bebeğin Aralık ayından önce göz önüne çıkması beklenmiyor.

   

  Baba Gao Gao ise anne ve yavruyla birlikte vakit geçirmiyor. Simmons, “Gao Gao şu an ne olup bittiğinin farkında değil. Pandalar genel olarak yalnız yaşayan hayvanlar. Sadece çiftleşme zamanları geldiği zaman diğer pandalarla ilişki kuruyorlar” dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı