Gündem Haberleri

  Bahreyn'e dava açacaklar

  Hürriyet Planet
  11.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Çeşitli ülkelerden avukatların oluşturduğu bir grup, Bahreyn'de Şiilerin ayaklanmasını şiddetle bastıran Sünni hanedan ve ülkeye asker gönderen Suudi Arabistan aleyhinde bir ABD mahkemesinde dava açmaya hazırlanıyor.

  Grubun sözcüsü Franklin Lamb, İran devlet televizyonu Press TV'ye yaptığı açıklamada, ay sonunda açılacak davayla, ABD'nin Bahreyn ve Suudi Arabistan'a yaptığı yardımın kesilmesini amaçladıklarını söyledi.

  Lamb, ABD'nin de Bahreyn rejiminin insan hakları ihlallerine göz yumarak ülkedeki şiddetten sorumlu olduğunu ifade etti.

  Bahreyn'de Şubat ayında ülkenin yaklaşık yüzde 70'ini oluşturan Şiilerin öncülüğünde başlatılan gösteriler nedeniyle Sünni yönetim olağanüstü hal ilan etmiş, Suudi Arabistan'ın da aralarında olduğu Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) üyeleri ülkeye binlerce asker göndermişti.

  KİK ülkelerindeki Sünni iktidarların, Bahren'de Şiilerin güç kazanmasıyla İran'ın bölgedeki etkisini artırmasından endişe ettiği belirtiliyor.

  YÜZLERCE KİŞİ GÖZALTINDA

  Bahreyn Kralı Hamad bin İsa el Halife'nin, hafta sonunda olağanüstü halin kaldırıldığını açıklamasına rağmen, Şii mahallelerinde ve köylerinde polis baskınlarının hala sürdüğü belirtiliyor.

  21 muhalifin yargılandığı dava da geçen hafta başladı.

  Onlarca kişinin öldüğü gösterilerde, yaralanan protes

  tocuları tedavi eden doktorlar dahil yüzlerce kişi gözaltına alınmışı.

  Olaylar sırasında, İran, Irak, Lübnan ve bazı ülkelerde Şiiler, Bahreyn'i protesto gösterileri düzenlemiş, İran'ın gösterilerin bastırılmasına tepki göstermesi Manama ve Tahran arasında diplomatik krize neden olmuştu.

  Ülkede 5. Filosu bulunan ABD ise, Bahreyn Krallığı'na desteğini sürdürmesi nedeniyle eleştiriliyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı