Gündem Haberleri

  Bahreyn veliaht prensi El Halife onuruna resepsiyon

  A.A
  09.02.2011 - 22:14 | Son Güncelleme:

  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, “Hedefler konulup belli bir çerçeve oluşturup o hedefe doğru kararlı bir şekilde ilerleyecek reformlar, bölgemizin gerçekten önemli ihtiyacı” dedi.

  Babacan, Bahreyn Veliaht Prensi ve Başkomutan Yardımcısı Salman Bin Hamad El Halife onuruna Beşiktaş'taki Four Seasons Otel'de verilen resepsiyondaki konuşmasında, Türkiye'den çok sayıda firmanın Bahreyn'de iş yaptığını, bankacılık sektöründe 10 ayrı bankanın ülkede yer aldığını, işbirliği alanının da giderek genişlediğini söyledi.

  Ortadoğu ve Kuzey Afrika'nın önemli bir süreçten geçtiğini belirten Babacan, Türkiye'nin bölge meseleleriyle ilgili temel ilkelerini, “sorunların diplomasi yoluyla çözümü”, “herkes için güvenlik”, “çok kültürlülük”, “karşılıklı ekonomik bağımlılıklar oluşturmak” şeklinde sıraladı.

  Bahreyn'deki son 10 yıllık reform sürecini ve dönüşümü yakından takip ettiklerini ifade eden Babacan, bölgedeki son gelişmelere ilişkin olarak şunları kaydetti:
  “Bütün dünyanın ilgisi, özellikle son gelişmelerden sonra bölgemize çevrilmiş durumda. Artık öyle bir noktaya geldik ki reform bir ihtiyaç haline geldi. Bir seçenek değil, bir tercih değil, artık bir ihtiyaç... Temsil gücü daha yüksek yönetim yapıları, devleti değil bireyleri önceleyen bir yönetim anlayışı, yine halkın taleplerini, eğilimlerini dikkate alan ve halk için var olan bir devlet anlayışı... Bunun belli bir transformasyon süreci içinde, belli bir geçiş süreci içerisinde ve belli bir düzen içerisinde olması büyük önem taşıyor. Çünkü eğer bu dönüşüm çok ani olursa ve sıkıntılı bir süreçle insanların zarar gördüğü süreçle olursa bu da arzu ettiğimiz bir tablo değil. Hedefler konulup belli bir çerçeve oluşturup o hedefe doğru kararlı bir şekilde ilerleyecek reformlar, bu bölgemizin gerçekten önemli ihtiyacı.”

  Son 8 yılda yapılan ekonomik reformlara da değinen Ali Babacan, Türkiye'de 2009'dan 2010'a işgücünün 1,5 milyon artığını belirterek, “Bu, AB'nin tümünde kaybedilen istihdama, artan işsizliğe aşağı yukarı yakın bir rakam. AB'deki 27 ülkenin işsiz sayısındaki artışa bakın, aşağı yukarı biz o kadar daha istihdam ürettik Türkiye'de” dedi.

  “TARİHİN DOĞRU TARAFINDA BULUNMAKTA...”

  Bahreyn Veliaht Prensi Salman Bin Hamad El Halife de konuşmasında, Arap dünyasında neler olduğunu herkesin merak ettiğini, yeni bir Mısır doğduğunu ve bu yeni Mısır'ın nasıl olacağına halkın karar vereceğini söyledi.Bahreyn'de kralın 10 yıl önce reform programını uygulamaya koymaya karar verdiğinde yapısal reformların şart olduğunu gördüğünü ifade eden El Halife, bu kapsamda yapılanlara ilişkin bilgi verdi.

  El Halife, daha iyi bir hayat, insan haklarına daha duyarlı, daha anlayışlı bir toplum oluşturulmak istendiğini bildirerek, şöyle konuştu:“Benim ülkemde herkes bu durumdan memnun diyemem. Bazıları sürecin hızlı, bazıları da yavaş olduğunu düşünüyor. Bizler amaçlarımızı gerçekleştirme yolundayız. Temel bir gerçek var ki bir toplum kendini bir şeyleri elde edebilecek kadar güçlü hissediyorsa, en uçarı hayallerin bile ötesine geçebilir. Biz, tarihin doğru tarafında bulunmakta ve orada ilerlemekte kararlıyız.”Konuşmaların ardından, Türkiye ve Bahreyn'den iş adamları bir araya gelerek görüşmelerde bulundu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı