Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bahçesi çiçeklendi yandaki cami onarıldı

  Fuat KARS / BURSA, DHA
  02 Kasım 2009 - 00:00Son Güncelleme : 02 Kasım 2009 - 08:33

  İmralı Adası’nda ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasını çeken Abdullah Öcalan’ın 8 mahkûmla birlikte bu hafta nakledileceği İmralı F Tipi Cezaevi’nde hazırlıklar sürüyor.

  Girişine Atatürk büstü ve bayrak direkleri konan cezaevinin bahçesi çiçeklendirildi, duvarlarına Atatürk’ün yurt ve ülke sevgisine dair sözleri yazıldı. Ayrıca cezaevinin yakınında bulunan ve 2 yıl önce yıkılan cami de tek minareli olarak tekrar yapıldı. Böylece Öcalan, yeniden ezan sesi duyacak.

  40 personel gönderildi

  Adalet Bakanlığı Öcalan’ın yanına gönderilecek ‘iyi halli’ 8 PKK’lı mahkûmu netleştirirken, cezaevinde görev yapacak 40 personeli de adaya gönderdi. Mahkûmların her biri tek kişilik koğuşta kalacak. Öcalan’ın 7 metrekarelik koğuşunda buzdolabı ve televizyon da bulunacak.
  Öcalan havalandırmaya çıktığında, koğuşu aynı avluya açılan 3 PKK’lı ile görüşebilecek. Diğer 5 mahkûmu görebilmesi için ise Öcalan’ın meslek edindirme ya da sosyal aktivitelere katılmayı talep ederek, hobi odasına gitmesi gerekiyor. Zira bu odada 9 mahkûm bir arada bulunabiliyor.

  5 milyon dolar harcandı

  Mahkûmların günün 24 saati izlenmesi için kurulan kamera sisteminin yanı sıra, cezaevinin dışına ve yakın çevresine de kamera konuldu. Ayrıca görüşme odası da hazır. Öcalan ve diğer mahkûmlar avukatlarıyla burada her hafta açık görüşme yapacak fakat yakınlarıyla 15 günde bir cam bölme arkasından görüşecek. İmralı F Tipi Cezaevi 5 milyon dolar harcanarak, 1000 metrekare alana kuruldu.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı