ANKARA HABERLERİ

Bahçeşehir’e tam destek Ankara’dan

Deniz GÜREL
11.10.2008 - 00:00Son Güncelleme :

İstanbul Bahçeşehir Belediyesi’nin yeni belediye yasasıyla kapatılacak belediyeleri protesto için başlattığı kampanyaya Ankara’dan büyük destek geldi. CHP’nin Anayasa Mahkemesi’ne açtığı davayla yeniden umutlanan Ankara’nın köklü belediyeleri Temelli, Hasanoğlan ve Yenikent de Bahçeşehir’in mücadelesine ortak oldu.

Deniz GÜREL

İSTANBUL Bahçeşehir Belediyesi’nin yeni belediye yasasıyla kapatılacak belediyeleri protesto için başlattığı kampanyaya Ankara’dan tam destek geldi. Yeni yasayla kapatılması planlanan, CHP’nin Anayasa Mahkemesi’ne açtığı davayla yeniden umutlanan Ankara’nın köklü belediyeleri Temelli, Hasanoğlan ve Yenikent de Bahçeşehir’in mücadelesine örnek ortak oldu. Ankara’nın kapatılacak belediyeleri Anayasa Mahkemesi’ni, e-mail, mektup ve faks yağmuruna tutacak, kapatma kararını iptal etmelerini isteyecek.

Kapatma kararının ilk çıktığı günden beri en çok tepki gösteren belediyelerden olan Temelli’nin belediye Başkanı Alaattin Bera Türkoğlu, "Bu belirsizlik ve yetki karmaşası beldede hizmet alma konusunda tam bir kaosa dönüştü. Bahçeşehir’in imza kampanyasını gönülden destekliyoruz" dedi.

Beldede vatandaşın günlük işlerinin aksadığını, okullardaki, nüfus dairesindeki, tapu işlerindeki işlemler için muhatap bulmakta zorlandıklarını belirten Türkoğlu şunları söyledi:

"Kapatma kararının çıktığı ilk günden beri, bu kararın yanlışlığı ve ülkeye büyük zararı dokunacağını söyledik. Anayasa Mahkemesi’nin bu yanlışlığa dur diyeceğini umut ediyoruz. Bahçeşehir Belediyesi’nin bu haklı isyanına sonun kadar destek veriyoruz.

Kararı bekliyoruz

Temelli halkı da Anayasa Mahkemesi’ne e-mail, mektup ve faks yoluyla bu yasanın yanlışlığını ve zararını bir kez daha anlatmaya çalışacak. Bu yasanın nasıl bir çifte standartla hazırlandığının örneklerini her gün yaşıyoruz. Bu yasayla belediyenin hizmetleri ve işleyişi aksadı. Memur alamıyoruz, arsa alış-satışı yapamıyoruz. Yasaya göre Sincan’dan izin istememiz gerekiyor. Biz izin istiyoruz, vermiyor. Yenikent izin istiyor, veriyor. Yeni yasa çifte startlı uygulamalara yol açtı. Dün tarlada çalışan bir vatandaşımız hayatını kaybetti. Ambulans hizmetini nereden alacağımız belli değil. Cenazeye bile müdahale edemiyoruz. Okullarda öğretmen yok, nereye müracaat edeceğimiz belli değil. Nüfus İşleri Genel Müdürlüğü’nden gönderilen dilekçelerde Temelli Mahallesi yazıyor. Ama bu yasayla Temelli ortadan kalkıyor. Kurumların da kafası karışık. Anayasa Mahkemesi’nin bir an önce karar vermesi gerekiyor.

Mektup bombardımanı

"Bahçeşehir’in kampanyasını yürekten destekliyoruz. Halkımıza bu kampanyayı duyuracağız Anayasa Mahkemesi’ni e-mail bombardımanına tutacağız" Hasanoğlan Belediye Başkanı Ahmet Poyraz şunları söyledi:

"Kapatma yasasının çıktığı ilk günden beri biz eylemlerimizi yaptık. Anayasa Mahkemesi’ne dokümanlarımızı yolladık. İçerik olarak Hasanoğlan’ı anlattık. 55 yıllık bir belediye olduğunu, hızla geliştiğini, devlete yük olmadığını, altyapısından, sanayisine bir kent olduğunu anlatmaya çalıştık. Bahçeşehir’in yanındayız. Halkımıza en iyi şekilde bu kampanyayı duyuracağız. Anayasa Mahkemesi’ni e-mail, mektup ve faks yağmuruna tutacağız."

Bahçeşehirlilerin örnek halk hareketine destek verdiklerini söyleyen Yenikent Belediye Başkanı Emin Özer, "Anayasa Mahkemesi’nin yanlış olan bu yasayı iptal edeceği umudunu yaşıyoruz. Gelişme hedefleri olan Yenikent’in ve diğer belediyelerin sesini duyacaklar. Bu kampanyaya beldemizdeki sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte biz de katılacağız" dedi.

Belediyemiz kapatılmasın

TÜRKİYE
genelinde bin 124 belediyeyi ilgilendiren ve Anayasa Mahkemesi’nde CHP tarafından açılan davaya tam destek veren Bahçeşehirlilerin destek talebine Ankara’dan "Beraberiz mesajı geldi. Anayasa Mahkemesi Başkanlığı’na, yasa ile birlikte ortaya çıkan belirsizliklerin sona erdirilmesini, hükümete yakın kaynaklar ve belediye başkanları tarafından yayılan, hükümetin yasanın gündeme alınmaması için Anayasa Mahkemesi’ne baskıda bulunduğu ve "davanın gündeme alınmayarak sürüncemeye bırakılacağı, yaklaşan yerel seçimlerde de kapatılan belediyelerin seçimlere girmesinin engelleneceği" söylentilerinin sona erdirilmesini talep eden fakslarla bildirebilirsiniz.

Dilekçelerinizi - mümkün olduğunca - el yazınızla şu adres, faks veya e-posta olarak şu adreslere gönderebilirsiniz.

ANAYASA MAHKEMESİ BAŞKANLIĞI

Adres: Simon Bolivar Caddesi No: 23 06540 Çankaya-Ankara

Telefon: 312 440 78 78

Faks: 312 439 59 24

e-posta: bilgi@anayasa.gov.tr


Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Bahçeşehir’e tam destek Ankara’dan haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Kasım 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:46
  • Guneş
   07:30
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:21
  • Akşam
   17:39
  • Yatsı
   19:10
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı