GeriSpor Bahçesaraylı Kasparovlar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bahçesaraylı Kasparovlar

Doğu Anadolu, art arda düzenlenen çağdaş etkinliklerle dikkat çekiyor. Yolu kardan kapandığı için, 8 ay boyunca dünyayla bağlantısı kesilen Van'ın Bahçesaray ilçesinde düzenlenen ‘‘Birinci Ulusal Satranç Şöleni'' sona erdi. İki gün süren ve 16 ilden 71 satranççının katıldığı şölen, büyük ilgi gördü.

Renkli ve konuksever insanları, sert doğa koşullarıyla tanınan Bahçesaray'da düzenlenen Birinci Ulusal Satranç Şampiyonası, vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaştı. Şampiyonayı kaymakamlık, belediye başkanlığı ve Satranç Geliştirme Merkezi düzenledi. Van 100'üncü Yıl Üniversitesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Ahmet Bilgili'nin organizasyonunu yaptığı satranç şölenine Van, Siirt, Hakkari, Hatay, Rize, Muş, Ağrı, Bitlis, Erzurum, İstanbul, Nevşehir, Ordu, Ankara, Adana, İzmir ve Şanlıurfa'dan 71 satranççı katıldı. Van Valisi Abdülkadir Sarı ve Belediye Başkanı Aydın Talay'ın da izlediği şampiyona çocuklar, gençler, büyükler ve dedeler kategorilerinde yapıldı.

ÜNLÜ HAKEMLER

Başbakan Mesut Yılmaz'ın kutlama telgrafı gönderdiği şölende teknik yöneticiliği, FIDE uluslararası satranç hakemi Sertaç Dalkıran'ın başkanlığında milli hakem Cesim Külümoğlu, İstanbul bölgesi hakemi Tunç Alankuş ve Türkiye Satranç Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi İsa Özdemir yaptı. Şölen kapsamında Türk halk müziği konserleri verildi, folklor, tiyatro ve rafting gösterileri ile kros müsabakaları ve voleybol turnuvası yapıldı. Dereceye giren satranççılara ödül olarak kupa, tam ve yarım altın ile teşekkür belgesi verildi.

BİRİNCİLER

Çocuklar kategorisinde Yunus Emre Bilgili, gençlerde Maşuk Sami, büyüklerde Cihat Türkoğlu, dedelerde M. Emin Demirtaş birinci oldular. Kaymakam Vahdettin Özkan, satranç şölenini her yıl düzenlemeyi planladıklarını belirterek ‘‘Bu tür etkinliklerle sesimizi dünyaya duyurmak amacındayız'' dedi.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle