Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Bahçelievler'de kapkaçla mücadele

Ayşen GÜR

Bundan aylar önce, Bahçelievler'den bir hanımın telefonu üzerine bütün dikkatimiz kapkaç terörü üzerine yoğunlaşmıştı.

Okurumuz otomobilli bir çetenin saldırısına uğramıştı. Bu yazı çıktıktan sonra Bahçelievler'den bir yığın benzer telefon ve mektup geldi.

Gerçi Bahçelievler yalnızca bir örnekti. Otomobilli kapkaç saldırıları son yıllarda o kadar sıklaşmıştı ki, aylar boyunca Hürriyet İstanbul'a kapkaç terörüne maruz kalan okurlarımızdan sürekli haberler yağdı.

Okurlar, sık sık bir kapkaç saldırısı olduktan sonra polise hemen ihbarda bulundukları halde takip ve tuzak gibi yöntemlerle suçluları yakalamak için bir çaba gösterilmediğini öne sürüyorlardı.

Polis ise insanları önceden hazırlıklı olmaya, sokakta yürürken dikkatli olmaya çağırıyor, hatta broşürler dağıtıyordu. Çünkü olay bir kere olduktan sonra suçluların yakalanması çok zordu. Ama bu, vatandaşları tatmin etmiyordu.

Bahçelievler Emniyet Müdürlüğü'nün kapkaççıları suç anında izlemek ve yakalamak için uygulamaya koyduğu yöntem (bakınz sayfa 5), bu açıdan yeni bir girişim. Vatandaşlardan gelen şikayetlerin etkili olduğunu gösteriyor.

Bu yeni yöntem her olayda başarılı olur mu bilmiyorum, ama saldırganları korkutacağı kesin. Çoğu suç, önceden caydırmakla önlenebiliyor.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI