"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Bahçelievler’de kaos

BAHÇELİEVLER’de dolaşırken bazı sokak tabelalarının değiştirilmesi konusunu anlatmak istiyorum.

13. Sokak, Bahçelievler’de Anıtpark’ın yanındaki çıkmaz sokağın adıdır. Şimdi Bahçelievler 4. Cadde üzerindeki bir sokağın adı olarak 13. Sokak tabelası asılmış. Yalnzca 600-700 metre ötesi ve aynı semtin içinde bir sokağa 13. Sokak denilmiş. 13. Sokak’ın adı da yine aynı semtten başka bir sokağı adı olarak değiştirilmiş.

Bahçelievler’deki sokak adlarının değiştirilmesi acemice hazırlanmış bir TÜİK yönetmeliğine dayanarak Büyükşehir Belediyesi tarafından olabilecek en kötü şekilde yapılmış. Bu gelişmeleri 28 Mart-7 Mayıs tarihleri arasında yazdığım 5 yazıda ayrıntılarıyla anlattım.

Sorun yalnızca Bahçelievler’deki sokak adlarının değiştirilmesi değil. Sorun şu anda bir kaos yaratılıyor olmasında. Kaos aynı semt içindeki sokak adları ’iskambil karar gibi karıştırılmış’ olmasından kaynaklanıyor. Olay basit bir olay değildir, ülkemizde bir belediyecilik (Ankara Büyükşehir Belediyesi) ve bir kamu kuruluşu (TÜİK) zafiyetidir. Olay kısaca bir rezalettir.

En az 60 yıllık sokak adlarını değiştirerek bir semtin kimliğini yokediyorlar. Her kişinin çok sayıda kayıtta (ev, mektup, telefon, belediye, su, doğalgaz, kredi kartları) bu adresi kullanıyor olmaları ve bunların hangisinin değiştiğinin anlaşılmasının olanaksız olması nedeniyle milyonlarca kayıt artık hatalı adres kaydı olacaktır. Çok sayıda evrak ve mektubumuz kaybolacaktır. Bundan dolayı olan zararlarımızı TÜİK ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden yasal yollarla alacağız.

Bu konuda ilgili herkesi göreve çağırıyorum. Zararın neresinden dönülürse kardır.

Medyayı kamuoyu oluşturmaya çağırıyorum. Semtteki üç mahallenin muhtarlarını Büyükşehir Belediyesi ve TÜİK’i mahkemeye vermeye ve yürütmeyi durdurmalarını öneriyorum. Bu işi çözemeyen muhtarların bu semtte artık seçilme şansı kalmaz. O kaosu yaşayan hiçbir yurttaş aynı muhtarı seçmez.

Çankaya Belediyesi’ni böyle bir rezalete göz yummamaya çağırıyorum. Belediyemiz yasal yolların hepsini deneyerek yürütmeyi durdurmalıdır. Belediye’nin basit bir yönetmeliğe dayanarak yapılmış böyle bir saçma uygulamayı durduracak gücü olmalıdır.

Çankaya Kaymakamlığı’nı ve Ankara Valiliği’ni olaya el koymaya çağırıyorum.

Büyükşehir’den ricam olacak; lütfen Bahçelievler halkından özür dileyip bu hatadan geri dönünüz. Hatayı kabul etmenin bir erdem olduğunu unutmayınız.

Bu rezalet, tabelalar t amamen asılmadan durdurulmazsa geç kalmış olacağız. Hiç beklemeden hemen çözüm bulmalıyız.

Bahçelievler’de sokak adı değişikliği konusundaki gelişmeleri anlattığım, daha önceki yazılarım:

Aydın TİRYAKİ

Magandaların düğün konvoyu

ÖNCEKİ akşam Armada Alışveriş Merkezi önünde, Ümitköy yönüne giden bir düğün alayına rastladık. 10’a yakın aracın bulunduğu konvoy 4’lü sinyaller yakmış ve kornalarını bağırta bağırta gidiyorlardı. Tam konvoyu geçmek üzereyken araçlar birden önümüzde 4 şeridi kapatarak Volkswagen Caddy marka düğün aracını (arka plakasında ’mutluyuz’ yazılı) ortalarına aldılar ve arkadan bizim gibi geçmek isteyenlere yol vermediler. Sellektör yapıp konvoyu geçmek isteyenleri konvoydaki diğer araçlar sıkıştırıp el kol hareketleri ile tehdit ettiler. Hepsinin gözü dönmüş durumdaydı ve büyük ihtimalle alkollüydüler. Konvoyun arkasında büyük bir araç kalabalığı birikti. Düşünebiliyor musunuz? Böyle tehlikeli bir biçimde Köy Hizmetleri’nin oraya kadar geldik. Bu durumdan kurtulmak için geri kalmak istediğimde arkamda ve yanımda bulunan bu magandalar konvoydan çıkmamıza izin vermediler. Bu arada araçlara baktığımızda içindeki bayanların çoğunun türbanlı olduğunu fark ettik. Eşim ise araçlardan birkaçının plakasını alabildi. (06 AE 6807, 06 CCF 53, 06 H 8537...) Bu yolu kullananlar bilir. Ne hikmetse genellikle her akşam bu saatlerde Sanayi Bakanlığı önünde bulunmasına alıştığımız trafik ekipleri olmadığı gibi, ne bu yolda nede karşıdan gelişte bir tane bile ekibe rastlamadık. İnsanın aklına bu maganda düğün konvoyunun acaba birilerinden torpilli olup olmadığı geliyor? Demek kendini dini bütün sayanlar içinde içki şişede durduğu gibi durmuyor.

Köy Hizmetleri’
nden sonra konvoy nihayet geçişimize izin verdi. Onlar ise Etimesgut yönüne devam ettiler. Bizler ise büyük sinir bozukluğu içinde evimize bu akşamda sağ salim dönebilmemizin mutluğunu yaşamaya çalıştık.

Kazasız günler dilerim.

Selçuk DAMGACI-ÜMİTKÖY

Bonozadeler oyalanıyor

KANUN
çıkmıs olmasına ragmen açtığımız davaları kazanmamıza ragmen gazetelerde boy boy bonozedelerin parası ödeniyor demesine ragmen 3 Temmuzda ödemeler başlayacak denmesine rağmen bugüne kadar ilgili hiç bir işlem başlamamıştır. Hükümet seçim meydanlarında sesimızi kesmek için bizi oyalamaktadır. Lütfen hükümeti duyarlı olmaya çağırıyoruz. Turgay ÖCALAN

Side’deki tesise dikkat

SİDE,
Çolaklı’da izinli iken Ankara Üniversitesi’nin tesisini gördüm. Sabahları 06-07 arasında yürüyüşe çıktığımda tesisin atık sularının arıtılmadan kumsala salındığına tanık oldum.

Böyle güzide bir kurumun bunu yapmasını aklım almadı. Bunu görünce bizim gibi sıradan insanların neler yapabileceğini düşünmek bile istemedim. Üniversitemizin gözde öğretim üyeleri de burada tatillerini yapıp denize giriyorlar.

Her geçişimde ’Ankara Üniversitesi’ yazısını okudukça insanlığımdan utandım. Acaba yabancı turistler de buna tanık oldular. Kimbilir Türkiye’ye bir daha gelmemeyi düşünmemişlerdir. Hemen böyle bir uygulamaya son verilmeli ve sorumlular cezalandırılmalıdır.

Hayri KORKMAZ

GÜNÜN SÖZÜ

"Düşünmeden öğrenmek zaman kaybetmektir."

(Konfüçyüs)
X