Gündem Haberleri

  Bahçeli'den sıcak takip tepkisi

  ANKA
  02.10.2007 - 12:11 | Son Güncelleme:

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, AKP Hükümetini terör olaylarına yaklaşımı nedeniyle sert bir dille eleştirdi.

  Bahçeli, yeni yasama yılında MHP Meclis grubunun ilk toplantısında, TSK’ya sınır ötesi sıcak takip için yetki verilmesini istedi. Bahçeli, AKP hükümetini aynı zamanda katliamlara “göz yummakla” suçladı.

  SICAK TAKİP

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli,ABD Senatosunun kabul ettiği Irak’ın üç bölgeye ayrılmasına ilişkin tasarının orta vadede bölünmeyi tetikleyeceğini, bunun Türkiye’ye etkilerinin tüm yönleriyle Mecliste biran önce görüşülmesi gerektiğini söyledi.

  Bahçeli, “TBMM, terörle mücadeleden sorumlu birimler tarafından ihtiyaç belirtilmesi halinde,yer ve zaman TSK inisiyatifinde olmak üzere çıkaracağı bir tezkere ile güvenlik kuvvetlerine sınır ötesi sıcak takip için artık yetki vermelidir” dedi.

  “KATLİAMLARA GÖZ YUMMAK”

  Bahçeli, Türkiye’nin risk ve tehditlerle dolu bir darboğazdan geçtiği bir dönemde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yurt dışında on günlük bir gezi yapmasını eleştirdi.

  Bahçeli, şunları söyledi:

  “Sayın Başbakan Amerika’da Newyork Borsasının açılış gongunu çalarken gerçek alarm zilleri terörle mücadele için Ankara’da çalmaktadır. Gelişmeler, Türkiye’nin terörle mücadele inisiyatifini özellikle yurt dışı boyutuyla tamamen elinden kaçırmış olduğunu ortaya koymuştur. Hükümet yıllardan beri, özellikle güvenlik güçlerinin ihtiyaç duyduğu sınır ötesi operasyon için,Amerikalı dostlarını gücendirmemek uğruna şehadetlere ve katliamlara göz yummayı sürdürmektedir.”

  Şırnak’ta 12 kişinin katledilmesini Başbakan’ın, “teröristlerin son çırpınışları” olarak nitelediğine dikkat çeken Bahçeli, “Sayın Başbakan’a bugüne kadar hangi siyasi ve hukuki tedbirleri aldığını sormak istiyorum. Girişimlerden şu ana kadar bir sonuç çıkmadığı göz önüne alınırsa, çırpınanın terörist değil, AKP Hükümeti ve terörle mücadele siyaseti olduğu görülecektir” dedi.

  DTP’LİLERE "PKK SÖZCÜLÜĞÜ" TEPKİSİ

  Bahçeli, isim vermeden de DTP’lilerin bazı açıklamalarına tepki gösterdi.

  Bahçeli, bu konuda şu görüşleri dile getirdi:

  “AKP’nın yıllardır yaptığı hataları ve etnik ayrıştırma siyaseti, teröristlere, ‘dağdaki yurttaşlar’ ve ‘kardeşlerimiz’ diyerek PKK sözcülüğünü yapan, TSK’ne dil uzatacak kadar ihanet içinde bulunan mihrakların Meclis çatısı altına kadar gelebilmelerine imkan tanımış bulunmaktadır.”

  Bahçeli, AKP’nin teröristin insafa gelmesini bekleyerek gününü doldurduğunu ve zayıflatmak bir yana PKK’nın cüret kazanmasına ve peşmergenin elinin güçlenmesine neden olduğunu söyledi. 

  TÜRKİYE’YE FEDERE MODE

  Bahçeli,ABD himayesinde cesaret kazanan Kuzey Irak’taki peşmergenin PKK’yı Türkiye’ye karşı bir şantaj vasıtası olarak kullanmak ve Kuzey Irak’taki federe devlet modelini Türkiye’de uygulatmak istediklerinin artık bilindiğini belirtti.

  DEMOKRASİNİN DEVAMINI SAĞLAYIN

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yeni anayasa çalışmaları konusunda ayrıntılı görüşlerini ilk kez açıklarken, AKP'ye ”demokrasinin devamını sağlayın” uyarısı yaptı.

  Bahçeli, yeni yasama yılındaki ilk Grup toplantısında, ”Sürgelen anayasa tartışmalarının ciddi gerilimlere neden olacağı şimdiden anlaşılmıştır. Çeşitli kurum ve kuruluşlar kaygılarını dile getirmeye başlamışlardır. Dileğimiz, gerilim sonucu oluşacak biriken enerjinin açığa salınmadan, demokrasimizin devamının mümkün olması ve iktidarın da bu öngörüye ulaşmış bulunmasıdır” dedi.

  “MECLİS ZEMİNİNE ÇEKİLMELİ”

  Bahçeli bugünden itibaren, olabildiğince geniş uzlaşmayı sağlayacak bir yöntemle anayasa değiştirme zemininin TBMM’ne çekilmesi gerektiğini ifade ederek MHP Grup Başkanvekillerinin TBMM Başkanlığına başvurarak, “Anayasa Hazırlık ve Uzlaşma Komisyonu” olarak bir heyetin belirlenmesini istediğini hatırlattı.

  Yeni anayasa tartışmalarının gerisindeki niyetin Cumhuriyetin temel ve vazgeçilmez değerleriyle hesaplaşmaksa, MHP’nin bunun tam karşısında olduğunu ifade eden Bahçeli, “Bilinmelidir ki Milliyetçi Hareket partililer buna asla izin vermeyeceklerdir” dedi.

  Seçmenden aldığı destek ile kendisini anayasanın sahibi gibi görme eğilimine giren iktidar zihniyetinin, “yanılgı ve gaflet” içinde olduğu görüşünü savunan Bahçeli, "(AKP) Türk milletinin seçimle vermiş olduğu yetkiyi yorumlarken vahim bir yanlışın içine sürüklenmektedir” dedi.

  “AKP VE DARBE KONSEYİNİN DAYATMALARI AYNI”

  Bahçeli, AKP’nin oyunu artırarak çıktığı genel seçimlerden hemen sonra anayasa değişikliğini aceleyle gündeme getirmesi ve kapalı kapılar ardında özel görüşmelerle oldu bittiye getirme gayretlerinin, iktidar partisinin yapmak istedikleri hakkında kaygıları iyice artırdığını belirtti. Bahçeli şöyle konuştu:

  “İktidar partisinin anayasayı bir AKP ‘parti tüzüğü’ veya bir ‘ferman külliyatı’ olarak gördüğü ortaya çıkmıştır. Anayasa herhangi bir siyasi hareketin ve bir partinin değil, milletimizin ve Türkiye’nin anayasasıdır. Bu açıdan AKP’nin bugünkü dayatmacı zihniyeti ile dünkü darbe Konseyinin dayatmaları arasında gerçekte bir fark yoktur”.

  Bahçeli, anayasanın millet tarafından onaylanmış olmasının, anayasayı “sivil” bir hale getirmeyeceğini, 1982 Anayasasının da halkın yüzde 90’ının aşan bir çoğunlukla kabul edildiğini hatırlattı.

  “CUMHURİYET KARŞI BİR TEKLİF KABUL EDİLEMEZ”

  MHP Genel Başkanı Bahçeli, AKP’nin anayasa taslağı kesinleşmediği için o konudaki görüşlerini daha sonra açıklayacağını belirterek, MHP’nin anayasaya yaklaşımını anlattı. Bahçeli, şunları söyledi:

  “Öyle anayasal maddeler vardır ki,kaldırılmaları halinde bile Cumhuriyetin kuruluş ve başlangıç dönemine yapılan atıfları da ortan kaldırabilecektir. Hukuksal ve sosyal zorunluluk olmamasına rağmen, yapılması önerilen böylesi değişiklikler, günümüz Türkiyesi ile Cumhuriyet’in kuruluş yılları arasındaki sosyal, siyasal ve hukuksal bağları ve kökleri kopartma tehlikesini bünyesinde taşımaktadır. Bu tür bir girişim devletimizin dönümü ve çözülmesi demektir ki, buradan açıklıyorum, MHP’nin bulunduğu bir Meclis çatısı altında bu teklif asla ve asla kabul edilemez.”

  “MİLLETİ BÖLEN ANAYASA ÖLÜ DOĞAR”

  Bahçeli, Cumhuriyetin temel değerlerinin bir kenara itilmesini, “sivil anayasa” gibi cezbedici kavramlarla sunulmasını şiddetle reddedeceklerini söyledi.

  Bahçeli,”Devlet ve millet hayatının bekasını sağlamaktan,ilkelerimizden ve değerlerimizden feragat etmeye yönelebilecek çağrılara da kapımızın kapalı olduğunu huzurlarınızda açıklıyorum. Devleti yıkan,zayıflatan,milletini bölen ve parçalayan bir anayasa teklifi ölü doğmuş demektir. Zira bir anayasa ancak bir millet ve devlet varsa uygulanma alanı ve imkanı bulabilir” dedi.  

  “AKP’NİN TASLAĞI AVRUPA PARLAMENTOSUNUN RAPORUNDAN”

  Bahçeli,AKP tarafından “sipariş edilmeye çalışılan” yeni anayasa metninin yalnızca bir iç talepten değil, “dışarıya verilmiş taahhütlerden” kaynaklandığına dair ciddi endişelerin tartışılmaya başlandığını ifade etti.

  Yeni anayasa hazırlalanmasına ilişkin dayatmaların özellikle Avrupa Parlamentosunun 2004 yılının Mart ayında Türkiye hakkında yayınladığı raporda açıkça yeraldığını bildiren Bahçeli, şunları söyledi:

  “Yeni anayasanın nasıl hazırlanacağı bu raporda gösterilmiş, Avrupa Parlamentosu,yeni anayasanın Türk vatandaşlarının ve azınlıkların bireysel haklarıyla kolektif haklarını dengeleyen bir yapıda olmasını talep etmiştir. Avrupa Parlamentosunun 2006 yılının Eylül ayında kabul ettiği Türkiye raporu ise,hazırlanacak yeni anayasada Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş ilkelerinin terk edilmesini hükümete önermektedir.”

  Bahçeli,demokratikleşme projelerinin üzerine etnik ayrımcılğı çıkarmanın, “siyasal ihtiraslarını ve emellerini paragraflara kurnazca sıkıştırmaya çalışmanın” Türkiye’nin önüne konulmuş en büyük tuzak olduğunu kaydetti ve şöyle konuştu:

  “Bize göre bunun amacı, ülkemizin yeni bir devlet ve millet tanımlamasına sürüklenmesi ile Türkiye Cumhuriyeti’nin ve aziz milletimizin buna göre yeniden ve yapay olarak şekillendirilmesidir. Bilinmelidir ki, Milliyetçi Hareket, Numaralı Cumhuriyet sevdalılarının da hararetle desteklediği sinsi operasyonun farkında ve bilincindedir. Bu husus milliyetçiliğin varlık nedenidir ve Milliyetçi Harekete rağmen bu emellerin ve niyetlerin gerçekleşmesi mümkün değildir.”

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı