Gündem Haberleri

  Bahçeli'den cumhurbaşkanlığı açıklaması

  Hürriyet Haber
  26.07.2007 - 09:33 | Son Güncelleme:

  Meclis’in ‘kilit lideri’ Devlet Bahçeli: Millet iradeyi verdi. AKP cumhurbaşkanlığına istediği kişiyi seçebilir. Genel Kurul’da da 367 yeter sayısı sorunu yaşamaz. Oylamaya katılırız, ama oy veririz vermeyiz, o bize kalmış

  MAKAMINDA ÖZEL DEMEÇ

  Biz oylama günü orada olacağız

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 367 tartışmasına son noktayı koydu. Bahçeli, Meclis’teki cumhurbaşkanlığı seçiminde oylamaya katılacaklarını açıkladı. “Biz o gün oradayız. Oylamanın yapıldığı gün Genel Kurul’a gireriz” diyen Bahçeli, seçim sonrasında kendisini telefonla arayan Başbakan Erdoğan’ı ise cevaben aramayacağını söyledi.

  MHP’nin seçim kampanyasını “Tek başına iktidar” sloganıyla başlattığını hatırlatan Bahçeli, AKP’nin 1707 günlük iktidarında yaptığı tahribatın onarımı için MHP olarak elini taşın altına koymayı amaçladığını; ancak milletin MHP’ye 71 milletvekiliyle, denetleme görevi verdiğini söyledi.

  Bahçeli açıklamalarında şu mesajları verdi:

  KİMİ İSTERSE SEÇER: Seçim yapılmış ve AKP milletin iradesiyle yeniden iktidar olmuştur. Cumhurbaşkanlığına da istediği kişiyi seçebilir, bu konudaki karar tamamen AKP’nindir. Kimi isterlerse seçerler. Ancak tabii seçilecek cumhurbaşkanının milletin ve devletin birliğini temsil eden, üzerinde tartışılmayacak bir isim olması, Türkiye’ye yakışan bir cumhurbaşkanı olması ülke yararına olacaktır.

  OY VERİRİZ VERMEYİZ: Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapıldığı gün AKP’nin Meclis’te toplantı yeter sayısı sorunu yaşamaması gerekiyor. Zaten 340 milletvekilleri var. 24 de DTP’li bağımsız milletvekili var. Cumhurbaşkanı seçimi için Genel Kurul toplantı yeter sayısı 367’dir. İlk iki turda 367 oy gerekmektedir. Genel Kurul’a biz MHP olarak katılacağız. Dolayısıyla AKP toplantı yeter sayısı sorunu yaşamaz. Biz oylamaya katılırız; ancak aday gösterilen kişiye oy veririz vermeyiz, o bize kalmış.

  Telefona neden çıkmadı?

  Merak edilen bir konu da Bahçeli'nin, Başbakan Erdoğan'ın telefonuna cevap vermemiş olması.

  "Sayın Erdoğan, telefonla sizi aradığını ama sizin cevap vermediğinizi söyledi. Neden telefona çıkmadınız?"

  Bahçeli şu yanıtı verdi:

  "Başbakan çok aceleci davranıyor. Daha seçim sonuçları kesinleşmeden, TBMM oluşmadan aceleci bir tavırla girişimlerde bulunuyor. Doğrusu ben bu hareketini samimi bulmadım. Telefona çıkmayışımla ilgili olarak, işte hakaret davaları açıldı, bu nedenle çıkmadı, gibi yorumlar yazıldı. Neden bu değil elbette. Ama şunu takdirlerinize sunarım: 38 yıllık MHP gibi bir siyasi kuruma, 'Meclis'e girseler bile selam verilmez' diyebiliyor Başbakan. Böyle söz söylenir mi? Bu ne kadar ağır bir laf? Bir Başbakan'a yakışıyor mu? Bir Başbakan'ın böyle bir üslubu olabilir mi? Böyle kırarak, dökerek konuşulur mu? Sonra MHP Meclis'e girerse DTP'lilerle kavga eder gibi sözleri oldu. Bunlar da çok yakışıksız sözlerdir."

  Bu haber Milliyet ve Akşam'ın haberlerinden derlenmiştir...

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı