Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bahçeli "Türk-Ermeni ilişkileri" panelinde

  A.A
  30 Nisan 2009 - 16:49Son Güncelleme : 30 Nisan 2009 - 16:49

  MHP'nin kuruluşunun 40, yıl dönümü etkinlikleri kapsamında “Kafkasya'da Oyun: Türk-Ermeni İlişkileri ve Karabağ Meselesi” konulu panel düzenlendi.

  Oturum Başkanlığını Gazi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Semih Yalçın'ın yaptığı genel merkez Gün Sazak Konferans Salonu'nda düzenlenen panele, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de dinleyici olarak katıldı. Panel, Prof. Dr. Zuhal Cafoğlu'nun, Türk-Ermeni ilişkilerini konu alan açılış konuşması ile başladı.
  Gazi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, panelde yaptığı konuşmada Kafkaslar'daki gelişmelerin temelinde Birinci Dünya Savaşı ve bu dönemdeki olayların yer aldığını söyledi. Türk-Ermeni ilişkilerinin tarihi süreci hakkında bilgi veren Halaçoğlu, toplumların tarihten ders almaları ve gelişmeleri buna göre değerlendirmelerinin önemini vurguladı.

  1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirten Halaçoğlu, bunun, tarihi belgelerle ortada olduğunu kaydetti.

  ABD Başkanı Barack Obama'nın 24 Nisanda yaptığı açıklamaya da değinen Halaçoğlu, Obama'nın kullandığı “büyük felaket” ifadesini eleştirdi. Halaçoğlu, bunun, Ermeniler tarafından “soykırım” karşılığında kullanıldığını bildirdi.

  Obama'nın açıklamasında yer alan 1,5 milyon rakamının da gerçeği yansıtmadığını belirten Halaçoğlu, bunun arşiv belgeleriyle ortada olduğunu anlattı.
  Halaçoğlu, Türkiye-Ermenistan ile ilişkilerinin iyileşmesinden kimsenin rahatsız olmayacağını vurgulayan Halaçoğlu, ancak bunun, Türkiye ile güçlü bağları bulunan Azerbaycan göz ardı edilmeden yapılması gerektiğini vurguladı.

  Panelde, Kırıkkale Üniversitesinden Prof. Dr. Cemalettin Taşkıran, Azerbaycan-Ermenistan Araştırmaları Merkezi Başkanı Doç. Dr. Gaffar Çakmaklı Mehdiyev ve Türkiye Stratejik Araştırmalar Merkezi (TÜRKSAM) Başkanı Sinan Oğan da Türk-Ermeni ilişkileri ve Karabağ konusunda tarihi süreç hakkında bilgi vererek görüşlerini aktardılar.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı