Bahçeli’nin parası yok, arsası var

Süleyman DEMİRKAN / ANKARA
27.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de, daha önce açıkladığı mal varlığını, konu gündeme geldiği için bu kez de Hürriyet aracılığıyla açıkladı. Böylece, bütün önemli siyasi parti genel başkanları mal varlıklarını açıklamış oldu ve şimdi mal varlığını açıklama sırası AKP Genel Başkanı ve Başbakan Tayyip Erdoğan’a geldi. Bütün gözler de, Erdoğan ile mal varlığını tartışmasını gündeme getiren Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın mal varlıklarını açıklamalarına çevrildi.

DÜKKAN SATTI ARSA ALDI:

Bahçeli, memleketi Osmaniye’de babadan kalma 3003 ve 100 metrekarelik iki dükkanı satarak, Eskişehir Yolu’nda arsaya yatırım yaptığını bildirdi. Bahçeli, Muğla’daki 3 bin 435 metrekarelik arsasının da "Sit Alanı" kapsamına alındığı için inşaat yapılmasının mümkün olmadığını kaydetti. Bahçeli, yaklaşık 3 yıl milletvekilliği yapmasına karşın, yakınlarından gelen "borçlanmak suretiyle milletvekili emeklisi olma hakkını", siyasi etiğe aykırı olacağı gerekçesiyle kullanmadı. Bazı başka parti liderlerinin, kendisini başka yerde sigortalı çalışmış göstererek emekli olduklarının gazetelerde yer almasının, siyaset kurumuna olan güveni sarstığını ve bunun "Etik bir davranış" olmadığı görüşünü dile getiren Bahçeli’nin, yakınlarından gelen "Kıyak emekli olma" önerisi için de, şu yorumları yaptığı kaydedildi: "Biz bir yandan temiz, ahlaklı-ilkeli siyaset derken, bir yandan bunlara tenezzül edersek, kendimizle çelişiriz. Yanlış yapmış oluruz. Bana bir daha böyle tekliflerle gelmeyin" dediği öğrenildi. Bu nedenle milletvekili emeklisi olamayan Bahçeli, sağlık giderlerini dahi kendi cebinden ödüyor. Bahçeli’nin geçen yıl olduğu by-pass ameliyatını da kendi cebinden ödediği kaydedildi. MHP Genel Sekreteri Cihan Paçacı da, Bahçeli’nin Genel Başkan olduktan sonra zenginleşmek bir yana, fakirleştiğini, halen Genel Başkan olarak karşılanması gereken birçok giderini dahi cebinden karşıladığını bildirdi. Paçacı, "Siyasetten sağladığı tek kuruş rantı yok" diye ekledi.

Bahçeli’nin mal varlığı

OSMANİYE’DE

303 metrekare kagir mağaza.

100 metrekare kagir mağaza.

Toplam 8659 metrekare 8 adet arsa.

15404 metrekare arsanın 1/3 hissesi.

1071 metrekare arsanın 1/3 hissesi.

375 dönüm tarlanan 1/3 hissesi.

8.000 metrekare arsanın 1/4 hissesi.

MUĞLA VE DATÇA’DA

3435 metrekare arsa.

60 metrekare yazlık kooperatif evi.

Toplam 6583 metrekare 4 adet arsa.

ANKARA’DA

165 metrekare apartman dairesi. (Halen oturduğu)

Mumcu: Tek sponsorum tekstilci kardeşim

SİYASETTE başlayan "mal varlığı" tartışmaları Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu’nun kendisine "sponsorluk" yapan kardeşi Mustafa Mumcu’yu gün ışığına çıkardı. Erkan Mumcu’nun, "Kredi kartlarımı bile kardeşim ödüyor" sözleri üzerine gündeme gelen Mustafa Mumcu, İstanbul Merter’de tekstil işiyle uğraşıyor. Erkan Mumcu, merak edilen kardeşi ve onunla olan para ilişkisini şöyle anlattı: "Siyasete atılmış biri olarak, ticari işleri siyasi işlerle birlikte götürmeyi etik açıdan doğru bulmadığım gibi zaten yasal açıdan da mümkün değil. Benim başka sponsorum yok; tek sponsorum kardeşim."
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı