Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bahçeli konuştu kulisler karıştı

  Zeynep GÜRCANLI - Aysel ALP
  01 Temmuz 2015 - 12:50Son Güncelleme : 01 Temmuz 2015 - 17:46

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, TBMM Başkanlık seçimlerinde, "Her 4 turda da, kendi adayımıza oy vereceğiz. Eğer 4. tura kendi adayımız kalamazsa MHP'nin 80 oyu da boş çıkacaktır" açıklaması Ankara kulislerine bomba gibi düştü. Bu sözlerin ardından gözler CHP'nin adayı Deniz Baykal'a çevrildi. Baykal, hurriyet.com.tr'nin sorusuna ''Şu an için herhangi bir görüş bildirmem mümkün değil. Bunları daha sonra uzun uzun konuşuruz'' yanıtını verdi.

  Bahçeli'nin bu mesajı "çatı adaya vurgu yaptı" olarak yansıdı. MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu da, "CHP bizim adayımızı desteklesin" dedi.

  Halaçoğlu, "Cumhurbaşkanlığı seçiminde çatı aday İhsanoğlu'ydu. TBMM seçimlerinde de onlar bizim desteğimizi bekleyeceğine bizim adayımızı desteklesinler" dedi.

  Halaçoğlu, "CHP ile herhangi bir temasınız oldu mu" sorusuna ise, "Hayır olmadı. Gelsinler temasta bulunsunlar" cevabını verdi.

  BAYKAL: ŞU ANDA YORUM YOK
  MHP lideri Devlet Bahçeli'nin TBMM Grup toplantısındaki çıkışının ardından gözler CHP'nin Meclis Başkan adayı ve Meclis geçici başkanı Deniz Baykal'a çevrildi. Hürriyet, Baykal'a ulaşıp Bahçeli'nin sözlerini sordu. Baykal, ''Şu an için herhangi bir görüş bildirmem mümkün değil. Bunları daha sonra uzun uzun konuşuruz'' yanıtını verdi.

  MHP'nin TBMM Başkanlık seçimlerinde aday olarak gösterdiği Ekmeleddin İhsanoğlu, geçen yıl gerçekleştirilen, halk oyuyla yapılan ilk Cumhurbaşkanlığı seçimlerine, CHP ve MHP'nin "çatı adayı" olarak katılmıştı.

  Bahçeli konuştu kulisler karıştı

  Bahçeli, 3. turda MHP'nin adayı olan İhsanoğlu 4. tura kalacak oyu alamasa da, 4. turda yine de "İhsanoğlu'nun adını yazacaklarını" söyledi. MHP Lideri, bu durumu "4. turda da kendi adayımıza oylarımızı kullanacağız. 80 milletvekili de orada olacak. Diyeceksiniz ki iki adayın dışında oy pusulasında isim yok. O zaman ne yapacaksınız, 80 tane geçersiz oy çıkacaktır” sözleriyle açıkladı.

  Bahçeli konuştu kulisler karıştı YALÇIN AKDOĞAN: MHP, HDP KONUSUNDA İLK SINAVINI VERECEK


  CHP, İHSANOĞLU'NA 3. TURDA OY VERİR Mİ?

  Bahçeli'nin, "4. tura çıkamasa da, İhsanoğlu'nun ismini yazacağız" sözleri, siyasi kulislerde CHP'ye yönelik bir mesaj olarak da algılandı. Kulislerde, Bahçeli'nin CHP'ye, geçen yılki seçimlerde "çatı aday" olan İhsanoğlu'nu işaret ettiği ve MHP'nin adayına destek verilmesini beklediği mesajı gönderdiği konuşulmaya başlandı. Bahçeli'nin bu çıkışı, tam da CHP MYK toplantısı Genel Merkez'de devam ederken geldi.

  Bahçeli konuştu kulisler karıştı

  Siyasi kulislere göre, AKP adayı İsmet Yılmaz'ın 4. turda Başkan seçilmesini ancak, CHP'nin seçimlerin 3. turunda yapacağı bir manevra engelleyebilir. Eğer 3. turda CHP'li vekillerin 60 kadarı İhsanoğlu için oy kullanırsa, 4. tura AKP'nin adayı İsmet Yılmaz ile MHP'nin adayı İhsanoğlu çıkarlar.

  SEÇİM SONRASI MHP İLK GRUP TOPLANTISINI YAPTI/ FOTO GALERİ

  HDP NE YAPACAK?

  Yine siyasi kulislere göre, CHP'nin 3. turda İhsanoğlu'na yönelik bir siyasi desteği bile, İhsanoğlu'nun 4. turda Başkan seçilmesine yetmiyor. İhsanoğlu'nun, AKP'nin 258 adayla destekleyeceği İsmet Yılmaz'ı geçmesi için, 4. turda hem CHP'nin, hem de HDP'nin oylarına ihtiyacı var.

  MHP, seçim sonuçlarının açıklanmasından itibaren, HDP'yi "yok sayacağını" en üst düzeyde dile getirdi. Ancak HDP sözcülerinin, MHP'den gelen bu çıkışlara karşı açıklamaları daha yumuşak tonda oldu.
  Bu çerçevede, İhsanoğlu ve Yılmaz'ın 4. tura kalmaları halinde, HDP kilit parti olacak.

  Bahçeli konuştu kulisler karıştı Demirtaş: MHP ile aynı masada oturup konuşmaya hazırız  HALAÇOĞLU: HDP BİZE OY VERİRSE VERSİN

  Halaçoğlu HDP'nin MHP'li adaya oy verme ihtimalinin sorulması üzerine ise, "Verirlerse versinler bizce bir sakıncası yok. Bu onların tercihidir" dedi.

  Etiketler: mhp , tbmm , seçim , DEVLET BAHÇELİ
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı