Gündem Haberleri

  Bahçeli Kocaeli'de konuştu

  A.A
  02.08.2009 - 18:15 | Son Güncelleme:

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Bugün etnik temelde bölünme, inanç temelinde çatışma, mezhep temelinde ise dışlanmayla Türkiye'nin sosyal dokusu parçalanıyor ve bu parçalar ülkenin geleceğini karartacak büyük sosyoekonomik sorunları ortaya çıkarıyor” dedi.

  Genel Başkan Bahçeli, partisinin Kocaeli İl Başkanlığının Atatürk Spor Salonu'nda düzenlenen olağan genel kurul toplantısında, partisinin 40. yıl dönümünü kutladıklarını belirterek, “yıkılmayan, yıldırılamayan” bir yapıda olduklarını ifade etti.

  AKP'nin 6 yıl 8 ay 10 günden beri 3 ayrı hükümet kurarak mecliste her türlü yasayı çıkarmaya yeterli çoğunluğa sahip, anayasa dahil her türlü yasa üzerinde değişiklik yapmaya yeterli bir çoğunlukla görevde olduğunu söyleyen Bahçeli, geriye dönülüp bakıldığında Türkiye'nin yıllarının heba edildiğinin görüleceğini ileri sürdü.

  “Türkiye'de bir tahterevalli siyaseti uygulanmaktadır” diyen Bahçeli, çok partili siyasi hayatta partilerin fazlalığından kargaşa ve kaos doğduğu düşüncesinde olanların “İki partili parlamenter sistem nasıl oluşturulabilir” düşüncesiyle hareket ettiğini söyledi.

  Bahçeli, şöyle devam etti:
  “Tahterevallinin bir tarafına güya muhafazakar, sağcı bir partiyi, diğer tarafına da sosyal demokrat ve solu kucaklayacak bir partiyi oturtturarak Türkiye'de tahterevallicilik oyununu 2002 yılından beri uygulamaya başladılar. Bu uygulamalar sonucunda, sanki bu iki partiden başka parti yokmuşcasına Türkiye'nin gündemine ne gelirse gelsin bir bu tarafa bakıp AK Parti zihniyetini, bir diğer tarafa bakıp CHP zihniyetini ele alarak Türkiye'de siyaseti analiz etme gayretine giriyorlar. Milletin önemli desteğine sahip, her türlü imkandan muaf tutulmasına rağmen ayakta kalmayı başaran başta MHP olmak üzere diğer partiler yok sayılmıştır.

  AK Parti, baktı bu tahterevalli oyunu iyi gidiyor, oyunu devam ettirme, iktidarda kalma düşüncesiyle tahterevallinin iki ucu arasında sözde gerilim stratejisi yaratarak, Türkiye'nin her konusunu ikiye ayırıp cephelere, kamplara bölerek ve bunların arasında çatışma yaratarak kendi başarısızlığının üzerini örterek, inançlı insanların inançlarını hortumlayıp muhafazakar ve dindar bir siyasi parti konumuyla sürekli iktidarda kalmayı başarmıştır.”

  Bu yüzden Türkiye'de ne varsa hep ikiye ayrıldığını kaydeden Bahçeli, sözlerini şöyle sürdürdü:
  “İnananlar inanmayanlar, ilericiler gericiler, laikler laik olmayanlar, muhafazakarlar demokratlar, şimdi de son günlerde darbeciler demokratlar ikilemiyle veya askeri yargı sivil yargı çatışmasıyla Türkiye'yi hep ikiye bölmek istiyorlar. Gerilim stratejisi uygulayarak milleti cephelere ayırıp ayrılmış cepheleri kemikleştirerek, kalanı kendisinin üzerine oturtarak iktidarını sürdürmeye çalışmaktalar.

  Milli ve manevi değerlerimiz tahrip ediliyor, cumhuriyetin kazanımları siliniyor, kurumlararası çatışma oluyor, farkında değiller. Toplumun değerlerini önce 36'ya, sonra da bunu sonuçlandırabilmek, bir deneme yapmak için de etnik bölünmeye çanak tutan davranışlar sergiliyorlar. Bugün etnik temelde bölünme, inanç temelinde çatışma, mezhep temelinde ise dışlanmayla Türkiye'nin sosyal dokusu parçalanıyor ve bu parçalar ülkenin geleceğini karartacak büyük sosyoekonomik sorunları ortaya çıkarıyor.”

  “TERÖR ÖRGÜTÜ MUHATAP KABUL EDİLEMEZ”

  Yıllardır var olan bölücü terörün “Kürt sorununa” dönüştürüldüğünü öne süren Bahçeli, 2005'ten beri etnik çatışmaya, ayrışmaya temel olabilecek tarihi bir hata yapıldığını, Kürt sorunu üzerinde sözde açılım yapılarak dağdaki teröristi siyasallaştırarak, meşrulaştırarak ve taleplerini karşılayarak ülkeyi ayrışmaya, ayrışmayla beraber çatışmaya, çatışmanın sonunda da bölünmeye götürecek gafletin içine düşüldüğünü iddia etti.

  Bahçeli, şöyle devam etti:
  “25 yıldır Suriye'de, Kandil'de PKK odaklarını ziyaret edip onlarla görüşerek PKK'ya yandaşlık yapanlar hiçbir dönemde Türk milletinin milli ve manevi değerlerine sahip çıkmayanlar, şimdi İçişleri Bakanı'nın Kürt açılımı projesinde, devletin güvenliğini temin edecek kurumun içerisine gelerek Türkiye'de demokratik açılım bahanesiyle bölünmeye gayret gösteriyor, cesaret veriyor. Güya Kürt açılımının Türkiye yerli modelini oluşturmaya çalışıyorlar. Ey gafiller, 25 yıldan beri ne yapmaya çalıştığınızı bu millet bilmiyor mu? Ortaya koyduğunuz görüşlerin hepsi sizin kadar eğitimi olmayan 'İmralı canisi'nin muhtelif dönemlerde ortaya attığı görüşlerdir. Türkiye'de bölünerek bağımsız bir Kürdistan kurma için Marksist-Leninist temelde oluşturduğu terör örgütünün tüm taleplerini demokratikleşme süreci altında sahiplenerek bu necip milleti, bin yıllık kardeşliği gölgelemeye çalıştınız. Terör örgütü hiçbir zaman ülke yönetiminin muhatabı olamaz, muhatap kabul edilemez. Türkiye'ye tuzak kuranlara karşı MHP'den başka ses var mı? Şimdi de kalkmışlar MHP'yi bu ihanet şebekesinin altına alabilecek çalışmalar yapıyorlarmış. Sayın İçişleri Bakanı, 'Bunlarla da görüşürüz, bunları da ikna ederiz' diyormuş. Siz kimsiniz ki milliyetçi hareketi ikna edeceksiniz.”

  Partililerden sabırlı ve soğukkanlı olmalarını, provokasyonlara alet olmamalarını isteyen Bahçeli, “Küçük çatışmalarla Türk-Kürt kavgası vererek birilerini haklı çıkarmanızı istemiyorum. Millet iradesiyle iktidar olarak bu işlerin sorumluluğunu alabileceğimiz bir çoğunluğa sahip olmamız gerekmektedir. Bu sebeple milletime sesleniyorum: Ver milli iradeni al istikrarı, al huzuru” diye konuştu.

  Devlet Bahçeli, Türkiye'nin ekonomik ve sosyal sorunları da bulunduğuna işaret ederek, Türkiye ekonomisinin küçüldüğünü, küçülme oranının bu yılın ilk çeyreğinde -13.8 olarak gerçekleştiğini, bütçenin ilk 6 ayda 23.4 milyar TL açık verdiğini, açığın kapatılmasının “zam ve gelirleri sabit tutmak” demek olduğunu, bu açığın devamının da “Türkiye'deki sosyal kargaşanın zeminini hazırlamak” anlamına geldiğini sözlerine ekledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı