ANKARA HABERLERİ

Bahçelerin bakımı sulamayla bitmiyor

Fatih TEKECİ
24.06.2010 - 21:01Son Güncelleme :

Peyzaj mimarı Nesrin Karaoğlu, bahçe bakımının inceliklerini anlatırken, gübreleme, budama, toprak işleme ve ilaçlama konularını anlattı.

Bahçelerin bakımı sulamayla bitmiyor
Fatih TEKECİ

PEYZAJ Mimarları Odası Üyesi Nesrin Karaoğlu, süreklilik gösterilmesi gereken bahçe bakım işlerinde sulamanın ilkbahar dönemiyle başlayıp kış aylarına kadar devam ettirilmesi gerektiğini söyledi.İlkbahar ve yaz döneminde dikilen mevsimlik çiçekler, çok yıllık bitkiler ve yer örtücü türdeki bitkilerin her gün sulanması gerektiğine dikkat çeken Nesrin Karaoğlu, ağaç ve çalı türlerinin ise yağış olmayan günlerde haftada iki kez sulanmasının yeterli olacağını vurguluyor. Sulama yapılırken sabahın erken saatleri ve akşam serinliğinin tercih edilmesi gerektiğinin altını çizen Karaoğlu’nun verdiği bilgiye göre, sulama konusundaki bir diğer önemli nokta ise her bir bitkinin yeteri miktarda su aldığından emin olmak.Bahçe bakımında sulamanın dışındaki diğer hususlar ise gübreleme, budama, toprak işleme, ilaçlama ve yabancı ot mücadelesi olarak gösteriliyor. Bu başlıklarla ilgili Nesrin Karaoğlu şunları söylüyor:GübrelemeÖzellikle sonbahar döneminde, bitkileri kış mevsiminin olumsuz şartlarından korumak ve aynı zamanda toprağa besin maddesi kazandırmak için fidan dibi çanaklarına organik gübre serilmelidir. Kimyasal gübreleme ise Mart-Mayıs ayları arasında ve Eylül döneminde, fidan dibi çanaklarına gübre uygulanmalı, ardından çapa ve belleme yapılarak gübrenin toprağa karışması sağlanmalıdır. Gübreleme işlemleri yine sulamada olduğu gibi günün serin saatlerinde yapılmalı, gübreler toprağa karıştırıldıktan sonra mutlaka su verilmelidir.BudamaÇiçek açan süs çalıları, çiçekleri geçtikten sonra budanmalıdır. Bitkilerin yaşlı dalları dipten kesilmeli, zayıf sürgünler kısaltılmalı ve sık taçlar aralanmalıdır. Budama işlemleri keskin bir bıçakla yapılmalı, kalın dallarda budanan kısımlar zararlılara ve hastalıklara karşı aşı macunu ile kapatılmalıdır.Toprak işlemeToprak işleme hususu, yağışlı aylarda ve kurak mevsimlerde daha da önem kazanır. Yağış ve sulamadan sonra toprak yüzeyinde oluşan kaymak tabaka toprağın geçirgenliğini azaltır. Bu nedenle fidan diplerindeki toprağın kabartılması ve yabancı otların temizlenmesi, kaymak tabakanın kırılması için çaplama yapmak gereklidir.İlaçlamaHava ve toprağın ısınmaya başlamasıyla, bazı hastalık ve zararlılara karşı yapılacak ilaçlama işleri de önem kazanmaya başlar. Çeşitli mantari hastalıklar ve zararlı organizmalara karşı Nisan ayı itibariyle ilaçlama yapılmalıdır.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Bahçelerin bakımı sulamayla bitmiyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı