BİTLİS HABERLERİ

Baharın müjdecisi çiriş otu tezgahlardaki yerini aldı

DHA
29.03.2016 - 15:19Son Güncelleme :
DHA

Salih BEŞKARDEŞ / ADİLCEVAZ,(Bitlis)-(DHA)-BİTLİS’in yüksek kesimlerinde karın erimesiyle birlikte çıkan ve yemeklerde kulanılan çiriş otu, Adilcevaz İlçesi'nde tezgahlarda yerini almaya başladı.

Bahar mevsiminin gelmesiyle birlikte dağlarda doğal olarak yetişen bitkiler vatandaşlar tarafından toplanarak Adilcevaz ilçe merkezinde satışa sunuluyor. Yöre halkı tarafından şifalı olduğuna inanılan Çiriş otu tezgahlardaki yerini alırken, aynı zamanda da işsizlere kısa süre de olsa geçim kaynağı oluyor. Dağların yüksek kesimlerinde toplanan ve şifalı olduğuna inanılan otları toplayan vatandaşlar, topladıkları bu otu satarak para kazanıyor.

Kısa sürelide olsa bahar ayında bu otların geçim kaynağı olduğunu söyleyen Yaşar Akgül, "Her yıl olduğu gibi bu yılda bahar ayının gelmesiyle birlikte dağlardan topladığımız şifalı otların satışını yaparak ailemin geçimini katkı sağlamaya çalışıyorum. Şifalı otlar geçen yıllara göre bu yıl erken çıktı diyebiliriz. Yöremizde çiriş diye isimlendirilen bitki bu mevsimde en çok tüketilen yiyecekler arasında bulunuyor. Çok çeşitli yemekleri yapılan bu bitkinin kilosunu 5 liradan satıyoruz. Çirişin fiyatı önümüzdeki haftalarda düşecektir. Satışını yaptığım bu bitkiler bahar mevsiminde benim gibi birçok sayıda işsize ekmek kapısı oluyor" dedi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bitlis haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bitlis ilinden Baharın müjdecisi çiriş otu tezgahlardaki yerini aldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Mart 2016 tarihinde saat 15 19’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Baharın müjdecisi çiriş otu tezgahlardaki yerini aldı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı