Ege Haberleri

EGE

  Baharatçılar Izmir’e geliyor

  Hürriyet Haber
  01 Aralık 2009 - 00:00Son Güncelleme : 30 Kasım 2009 - 19:59

  Baharat sektörüne yön veren Avrupa Baharat Birliği’nin 2010 yılı Genel Kurulu’nu, 2-6 Haziran arasında İzmir’de yapılacak.

  DÜNYA’da 20 milyar dolarlık baharat sektörüne yön veren en önemli üç kuruluştan birisi olan Avrupa Baharat Birliği (ESA), 2010 yılı Genel Kurulu’nu, Ege İhracatçı Birlikleri’nin ev sahipliğinde 2-6 Haziran arasında İzmir’de gerçekleştirecek. Ege Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı ve Avrupa Baharat Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Nurettin Tarakçıoğlu, Avrupa Baharat Birliği’nin (ESA), Türkiye dışındaki üyelerinin ağırlığının baharat ithalatçılarından oluştuğunu belirtti.
  Önemli bir gelişme
  Tarakçıoğlu, “ESA dünya baharat sektörüne yön veren en önemli 3 kuruluştan biri. AB’de baharatla ilgili alınan kararlarda danışılan tek sivil toplum kuruluşu. Genel kurulunu İzmir’de yapması Türk baharat sektörü için güzel ve önemli bir gelişme. Bu sayede AB’ne baharat ihracatının kalite ve miktar olarak artmasını hedefliyoruz. Avrupalı baharatçıları geleneksel Türk konukseverliğine uygun şekilde ağırlamak için şimdiden hazırlıklara başladık” diye konuştu.

  Yönetmelik resmiyet kazandı

  Bugüne kadar istişari bir organ olarak çalışmalarını sürdüren Avrupa Baharat Birliği, oluşturulan yönetmeliğinin Almanya Resmi Makamlarına onaylatılması ile resmiyet kazandı ve bundan sonraki faaliyetlerini onaylanan yönetmeliğe göre sürdürme kararı aldı. Toplantıda ayrıca, ESA’nın 2010-2013 döneminde yürüteceği Stratejik Plan üzerinde de uzlaşmaya varıldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı