Ege Haberleri

EGE

  Baharatçılar destek istiyor

  İZMİR (DHA)
  20.04.2016 - 13:21 | Son Güncelleme:

  Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Moiz Hemsi, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın baharat üretimini dünya ile rakabet için destekleme programı kapsamına almasını istedi.

  Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin 2015 yılı olağan Genel Kurul Toplantısı’nda konuşan Hemsi, son 6-7 yıllık süreçte Türkiye’nin kimyon üretiminin 15 bin ton’dan 5 bin ton seviyelerine, anason üretiminin 10 bin tondan, 6 bin tona, susam üretiminin ise 20 bin tondan 15 bin tona gerilediğini kaydetti. Kimyon, anason, rezene ve susamın yıllık ürün olduğuna dikkati çeken Hemsi, "Bu ürünlerde kilogram başına 1 TL destekleme verildiği takdirde ilk aşamada üretim artar, sonrasında ise Türkiye, dünyadaki rakipleri ile fiyat rekabeti yapabilir noktaya gelir ve ihracatımız artar. 2011 yılında bu dört üründe 40 milyon dolar seviyesinde olan ihracatımız 32 milyon dolar seviyelerine geriledi. Destekleme ile 50 milyon dolara ulaşırız" şeklinde konuştu.

  Tarım ürünleri üretiminde ilaç kalıntısı sorunu yaşadıklarını da ifade eden Hemsi "İlaç kalıntısı sorununu aşmak için üreticilerimizin daha duyarlı olması gerekiyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın da eğitim ve denetimlerini bu yöne yoğunlaştırması şart. 2016 yılının Dünya Bakliyat Yılı ilan edildi. Türkiye’nin önemli ihraç kalemi olan bakliyatta artık ithalatçı konumuna geldik. Bakliyat üretiminin artması ve tekrar ihracatçı pozisyonuna gelmemiz için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın üretimi arttıracak tedbirleri alması gerekir" dedi.

  Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin Genel Kurulu’nda 2016 yılı bütçesi ve iş programı kabul edildi.  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı