"Melda Narmanlı Çimen" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Melda Narmanlı Çimen" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Melda Narmanlı Çimen

Bahara taze başlangıç

İlkbahar güneşinin hayat kattığı evlere, markalar da yeni koleksiyonlarıyla farklı renk, form ve desenler ekliyor.

Kuralları ve alışkanlıkları yıkmanın mevsiminde, dekorasyon sahnesinin başrolünde natürel seçimler, botanik imgeler ve etnik ifadeler var. Hepsinin ortak noktası ise, alışverişte “akıllı” seçimler yapmak...

Sofrada şehirdışından bir misafir var 

Dünyanın 260 yıllık köklü ve tanınmış sofra ürünleri markası Villeroy & Boch, modern kent yaşamı ile country tarzını pastoral renk ve formlarla buluşturuyor. Country koleksiyonunun son serisi Helihanthos ile sofralara baharı çağıran Villeroy & Boch, ayçiçeklerinin enerjisini şehre taşıyor. Serinin renk kullanımındaki canlılık ve neşe, 21. yüzyılda kent insanın özlediği kır yaşantısını evlere davet ediyor. Tel: (0212) 353 04 88.

Banyoda doğallık moda

Dünya ekonomik darboğazdan çıkmanın yollarını ararken, güçlü markalar tasarım yönlerini güçlendirerek krizde yeni açılımlar yaratıyor. Geçtiğimiz ay Almanya’da da ıslak mekânların iki güçlü isminin işbirliği, bu konuda atılan adımların ciddiyetini bir kez daha gösterdi. Banyo seramikleriyle tanıdığımız Duravit ve gelişmiş batarya teknikleriyle bildiğimiz Hansgrohe yepyeni bir seriye ortak imza attı. ‘Yeni duygusallık taleplerini dikkate alarak kalıcı değerler yaratmak’ mottosuyla ortaya çıkan PuraVida serisi, seramik ve batarya ilişkisini tabiat ananın kucağından çıkan bir ağaç gibi projelendirmiş. Havada uçuşma efektleri, kavisli oyuklar, yuvarlak hatlar, ayaksız tasarımlar ve beyaz renk seçimi bu koleksiyonun dikkat çekici detayları. PuraVida serisi ürünleri Duravit ve Hansgrohe mağazalarında ayrı olarak da satışa sunulmakta.

Akıllı alışveriş adresi

Bence bu yılın yükselen “akıllı ve şık alışveriş” ihtiyacının en önemli adreslerinden biri Boyner Evde. Koleksiyonları hem modern, hem zevkli hem de hesaplı. Marka, baharın tazeliği ve yazın renkliliğini evlerinize taşımak için 4 yeni koleksiyon daha yaratmış: “Göz Nuru”, “Yaz Çiçekleri”, “Doğanın Işıltısı” ve “Mercan Aşkı”. “Göz Nuru” teması, evlerin kalbine dokunuyor. Sade tasarımlar yaşam alanlarının duygusal dünyasında zenginleşiyor. Elit tasarımları sıcaklıkla yumuşatan “Yaz Çiçekleri” teması, mor ve fuşyanın canlı ve çarpıcı atmosferini, evlerin yaşam alanlarında ağırbaşlı, renkli ve nitelikli bir dokunuşa dönüştürüyor. “Doğanın Işıltısı” teması evinizin doğa ile bütünleşme arzusunu karşılayacak kadar gerçekçi ve canlı. Akdeniz’in derin mavilerine kırmızının canlılığını katan “Mercan Aşkı” koleksiyonunda ise, etnik ve sıcak öğeler ile birlikte kullanılıyor. Koleksiyon, doğanın soyutlamalarını natürel bir atmosfer içinde sunuyor.

Modernize etnik desenler

15 yıldır çatısı altındaki markalarla mekânlara renk ve desen heyecanları katan Lot, yaz sezonu için duvar kâğıdı paletini belirlemiş. Firmanın yeni koleksiyonlarında bej, çeşitlenmiş tonlarıyla yine yerini koruyor. Klasik ve modern desenlerde siyah-beyaz birlikteliğinin yanı sıra gümüş ve fuşya-turkuvaz gibi renkler de öne çıkıyor. Desenlerde ise klasik damask ve dönem desenleri istikrarını koruyor. Yine aynı desenler büyük boyutlarda modernize edilerek canlı renklerle tekrarlanıyor. Etnik, Uzakdoğu esintili desenler bu yıl farklılık yaratıyor. Tel: (0212) 225 77 29).

Petit poetry

Vitrinde görür görmez görsel etkisine vuruldum. Araştırınca öğrendim ki, en kreatif moda editörlerinden Melis Ağazat’ın bu işte imzası varmış. Yer: Nişantaşı Beymen Blender mağazası; yapılan çalışma ise “Petit Poetry” isimli enstalatif vitrin dekorasyonu. Ağazat’ın Virginia Woolf’un Mrs. Dalloway karakterinden esinlenerek hazırlandığı bu vitrinde; bahar rüzgarıyla usul usul kıpırdayan dantelli perdeler, güneş parçacıklarının dans ettiği porselenler, kolalı örtülere karışan stilettoların yer aldığı küçük bir çay sofrası yer alıyor. Pudra tonları ve pastel renklerin hakim olduğu masada; gümüş çatal bıçaklar, kristal bardaklar, renkli macaronlar ve pötikare kurdelelere; pudra rengi Balenciaga stiletto, fiyonklu Chloe ayakkabılar, porseleni andıran Marc Jacobs sandaletler eşlik ediyor.

Sonsuz çiçek diyalogları

IKEA, 2009 ilkbahar-yaz sezonunu pembe, yeşil, mavi gibi canlı ve renklerin karışımlarından oluşan ürünlerle karşılıyor. Koleksiyonunun tekstil ürünleri çiçekli motifler ve canlı renklerdeki geometrik desenlerden oluşuyor. IKEA sunduğu ekonomik çözümlerle düşük bütçelerle evlerde küçük değişiklikler yaparak evleri bahara hazırlıyor. IKEA’nın Slatthult duvar süslemeleriyle boya masrafına girmeden duvarlarda değişiklik yapabilirsiniz.

Külahını ters giydiren vazo

Mimarca Tasarım Ekibi tarafından yapraksız, mis kokan renkli bahar çiçekleri ya da tütsü gibi fonksiyonel kullanımlar için tasarlanan külahını ters giyen vazo, bakır üstü gümüş kaplama olarak çalışılmış.
Vazonun altındaki siyah mermer tek bir bölgede bulunan nadir ve özel bir taştan elde edilmiş. Mermerde çok damar olmasına karşın, bu obje için özellikle tek damarlı olan bölüm kullanılmış.          
Tel: (0212) 258 70 14.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI