ANTALYA HABERLERİ

Bahar: Kriz sadece turizmi etkilemedi

DHA
11.04.2016 - 13:46Son Güncelleme :
DHAANTALYA, (DHA) - ANTALYA Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar, krizden turizme hizmet eden yan sektörlerin de etkilendiğini belirterek, turizm tedarikçilerinin unutulmaması gerektiğini kaydetti.

Ali Bahar, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) turizm sektörüne kullandırılan kredilerin yeniden yapılandırılmasına ilişkin düzenlemenin tedarikçi sektörlere de genişletilmesi gerektiğini söyledi. Düzenlemenin turizm sektörü adına önemli bir gelişme olduğunu, ancak tedarikçi sektörler için bir netlik içermediğini aktaran Bahar, şöyle konuştu:

“Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelikte 'Bankalarca turizm sektöründe kullanılmak üzere kullandırılan krediler ve diğer alacaklar dışında üçüncü, dördüncü veya beşinci grupta sınıflandırılan kredilerin veya diğer alacakların bulunması halinde bu krediler de aynı grupta sınıflandırılır' şeklinde bir ifade bulunuyor. Burada, diğer alacaklar dışında diye özellikle belirtilen gruplar hangi sektörleri kapsayacak, bunun netleştirilmesi gerekiyor. Çünkü kriz sadece turizm sektörünü değil, turizme hizmet eden yan sektörleri de aynı şekilde etkiledi. Eğer bu düzenleme tedarikçi sektörleri de kapsıyor ise yönetmelik krize ve krizden etkilenen sektörlere umut ve güç verir. Yönetmeliğin kapsamının net bir şekilde ortaya konması, tedarikçi sektörler için büyük önem taşıyor."

Bazı sektörlerin krizden turizm sektöründen daha fazla etkilendiğine dikkat çeken Bahar, “Sorun sadece turizm sektöründen ibaret değil. Bütün tedarikçi sektörler aynı durumda, hatta tesislerdeki yenileme yatırımları aksadığı için bazı tedarikçi sektörler krizden, turizmden çok daha fazla etkilenmiş durumda. Antalya sanayisi özellikle turizme dönük çalıştığı için kredi yapılandırılmasının tedarikçi sektörlere de genişletilmesi gereklidir. BDDK'nın hazırladığı yeni yönetmeliğin bu konuda açık olmadığını, yoruma dayalı genel bir ifade taşıdığını düşünüyoruz. Sanayiciler olarak yönetmeliğin tedarikçi sektörleri de kapsayacak şekilde yorumlanmasını ve uygulanmasını bekliyoruz" diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Bahar: Kriz sadece turizmi etkilemedi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Nisan 2016 tarihinde saat 13 46’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bahar: Kriz sadece turizmi etkilemedi haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

14 Aralık 2017, Perşembe
 • İmsak
  06:13
 • Guneş
  07:55
 • Öğle
  13:02
 • İkindi
  15:34
 • Akşam
  17:49
 • Yatsı
  19:20
Sayfa Başı