ANKARA HABERLERİ

Bahar aşkı canlandırıyor

Derya SARILARLI (AA)
27.04.2010 - 00:00Son Güncelleme :

Prof. Dr. Ercan Abay, baharın insanlarda duygusal etkisinin hissedilir şekilde görülebileceğine dikkati çekti. Abay “Bahar aylarında serotonerjik etkinliğin değişimi ile birlikte aşk olaylarında canlanma görülebilir. Cinsel aktivite de kış aylarına göre artar” dedi.

Derya SARILARLI (AA)

Prof. Dr. Ercan Abay, tabiatın uyandığı, hayvanların üremelerinde artış olduğu bahar mevsiminin insanları da fiziksel ve ruhsal yönden etkilediğini belirterek, “İlkbaharla birlikte doğanın canlanması çoğu insanda fiziki ve ruhsal canlılığı birlikte getiriyor. Bahar aylarında serotonerjik etkinliğin değişimi ile birlikte aşk olaylarında canlanma görülebilir” dedi.

Ruhsal rahatsızlık

Abay, yaptığı açıklamada, bahar aylarında “Bahar yorgunluğu” diye nitelenen sıkıntıların en aza indirilmesi için günlük beslenmeye özen gösterilmesinin faydalı olacağını belirterek, şunları söyledi: “Rafine edilmiş gıdalar, çikolata ya da hamurlu gıdalar almak yerine taze hatta kurutulmuş meyveler daha yararlı olabilir. Hava değişimleri, havanın kapalı olması, rüzgar yönü de etkili, yattığımız odanın yetersiz havalanması ve oksijenlemesi de buna neden olabilir. Yorgunluk hissi bahar aylarında özellikle sonbaharda daha sık olabilir. Ancak bu his açık havaya çıkmakla geçebilir. Gün boyu olur ve günleri kapsarsa ruhsal bir sorunla karşı karşıya olduğumuzu düşünmeliyiz. İlk akla gelebilecek ruhsal rahatsızlık depresyondur.

Duygusal etkiler hissedilir

Prof. Dr. Abay, baharın insanlarda duygusal etkisinin hissedilir şekilde görülebileceğine dikkati çekerek, “Bahar aylarında serotonerjik etkinliğin değişimi ile birlikte aşk olaylarında canlanma görülebilir. Cinsel aktivite de kış aylarına göre artar” dedi. Abay, şöyle dedi: “Mani denilen duygudurum bozuklukları bahar aylarında nüksetme eğilimi gösteriyor. Bunların bir kısmının da hastaneye yatırılması uygun düşüyor. Bu aylarda manik rahatsızlıklardan dolayı servise yatırdığımız hastalarda artış oluyor. Yapılan çalışmalar, bahar ve yaz aylarında intihar oranlarının artış gösterdiği, bunun bir nedeninin, kış aylarında sık olabilen depresyonların uzaması sonucu intiharların gerçekleşebileceği şeklinde açıklanır.”

Açık havada yürüyüş

Fİzİksel ve ruhsal olumsuzlukları atlatmak için mutluluk verici olarak nitelenen çikolata tüketimi önerilmez. Karbonhidratları meyvelerden almalıyız. Günde 2-3 litre su tüketmeliyiz. Meyveler mevsimlik olmalı ve zamanında tüketilmeli. Meyve suyu sıkılarak tüketilebilir. Vitaminler ceviz, fındık, badem gibi kurutulmuş yemişlerden ve yeşil sebze ve kırmızı renkli meyvelerden sağlanabilir. Günlük düzenli, ortalama 7 saat uykumuzu almalıyız. Egzersiz ve açık havada yürüyüş de öneriyoruz.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Bahar aşkı canlandırıyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı