Bahaneye bak!

İbrahim MESTANLAROĞLU
19 Ağustos 2014 - 10:04Son Güncelleme : 19 Ağustos 2014 - 10:10

Bulgaristan gümrüklerinde yeniden uygulamaya konulan, izincilerin de kaldırılmasını istedikleri dezenfekte parasını, Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe’ye sorduk...

TÜRKİYE’nin Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe, Bulgaristan’ın dezenfekte parasının kaldırılması için yeniden girişimlerde bulundukların söyledi... Bulgaristan’ın tek yanlı olarak böyle bir karar aldığını belirten Büyükelçi Süleyman Gökçe, şunları söyledi:

“Bulgaristan, Türkiye’de şap hastalığı olduğu ve bunun Bulgaristan’a yayılmasının önlenmesi gerektiğini öne sürerek, 9 Mayıs 2014’te Kapitan Andreevo ve Lesovo sınır kapılarından giriş yapan Bulgar, Türk ve üçüncü ülke plakalı tüm araçlara zorunlu ve ücretli lastik dezenfeksiyonu uygulamasına başladı. Bulgar makamları, aynı uygulamayı en son Ocak 2011-Nisan 2013 döneminde de sürdürmüştü. Söz konusu uygulamaya büyükelçiliğimizce şiddetle itiraz edilerek, Bulgar makamları nezdinde gerekli girişimler yapılmış, konu ilgili Türk makamlarının da dikkatine sunulmuştur. Buna rağmen, Bulgar makamları tek taraflı olarak aldıkları bu kararı sürdürmeye ve Türkiye’den giriş yapan tüm araçlardan ücret tahsil etmeye devam etmektedir.”

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı