Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Bahanemiz yok

Euro 2008’deki ilk maçını Portekiz’le yapacak olan A Milli Futbol Takımımız, rakibin silahları Cristiano Ronaldo, Quaresma, Deco ve Nani gibi isimleri nasıl durdurur?

PORTEKİZ’in bu silahlarının dışında bir de geleneksel futbol düzeni var. Yıldızlar, bu düzende daha fazla öne çıkıyor. Euro 2008, Milli Takımımız açısından kötü bir zamana denk geldi. Bir de aday kadroya çağrılmayan oyuncular var. En başta Mehmet Topuz, Ümit Karan ve Mehmet Yıldız. Bu üç oyuncu da ligde başarılı olmuş, mücadeleci, fizik gücünü iyi kullanan isimler. Böylesi şampiyonalar, bu tip oyuncularla oynanır. Seçimi Fatih Terim yapıyor. Kimi çağırıp, kimi çağırmayacağı konusu onun takdirine kalmış. Bence yanlış yapıyor.

Şampiyonanın açılış maçını, zor bir rakiple; Portekiz’le oynayacağız. Ne kadar başarılı olacağız, bunu sahada göreceğiz. "Benim oyuncularım sakat. O yüzden başarılı olamadık" demeye hakkımız yok. İmkanların en iyisini kullanıp, mücadele edeceğiz. Başka çaresi yok.

Solbek şampiyon yapamaz

 F.Bahçe’de Zico’nun durumu belirsizliğini koruyor. Kezman’ın gidip gitmeyeceği konusu tartışılıyor. Alex bir yıl daha yaşlanacak. Brezilyalı yıldız Avrupa’da bu yükü kaldırabilir mi?

F.BAHÇE geçen sezonun başında yanlış işler yaptı. Müthiş bir iş yapıp, Roberto Carlos’u transfer etti. Carlos, Fener’in popülaritesini artıdı. Sarı lacivertli kulübün dünyada tanınmasında büyük katkısı oldu. Forma satışları arttı. Ancak, bir solbek takımı şampiyon yapamaz.

Geçen sene şampiyonluk rehavetine kapılmışlar ve yanlış işler yapmışlardı. Bu kez işi sıkı tutmalılar. Bir kere uzun boylu, güçlü kuvvetli, süratli bir santrfor alınmalı. "Bu tip bir oyuncu çok pahalı" dersen, dünya kulübü olamazsın.

Kezman, santrfor değil. Hele sistem gereği tek santrfor olamaz. Semih birçok maçta oyuna sonradan girip, ligin gol kralı oldu. Semih’i tutacaksın. Tek santrfor inadından vazgeçeceksin. Orta sahaya çalışkan, topu kullanabilen, gerektiği zaman defansına yardımcı olacak oyuncu bulacaksın. Bunlar parayla olacak işler. Unutmamak lazım, bir takımı ancak santrfor, orta saha ya da kanat oyuncuları şampiyon yapar.

Fenerbahçe etkilenir

 Milli Takım yoluna devam ederse, 6 oyuncusu ay yıldızlı ekibin kampında olan Fenerbahçe, Şampiyonlar Ligi ön eleme maçlarında nasıl etkilenir?

TEMENNİMİZ, A Milli Takımımız’ın ilerlemesinden yana. Böyle olursa Fenerbahçe takımı, fizik olarak etkilenir. Kadrodaki 6 oyuncunun hepsi doğrudan oynamayacaktır. Ancak, yine de dinlenme şansı bulamayacaklardır.

F.Bahçe’nin Avrupa Şampiyonası’nda oynayan oyuncularını da düşünerek, transferde akıllı hareket etmesi şart. İlk hedefi iyi bir santfor, iki tane iyi orta saha oyuncusu almak olmalı. Kezman’ın ayrılmasına kesin gözüyle bakılıyor. Semih’i de kadroda tutmakta fayda var.

Denizli ya da Terim...

 G.Saray’a bu oluşumdan sonra takımı tanımayan yabancı bir teknik direktör gelirse o ruh kaybolur mu? Sizce G.Saray’ın hocası kim olmalı?

GALATASARAY’ı tanıyan, sarı kırmızılı takımın içinde yer alan bir antrenör bulurlarsa bence çok faydalı olur. Bu tariflere uyan iki isim var: Mustafa Denizli ve Fatih Terim.

Benim söylememle olmaz. Yönetim, yabancı bir antrenör getirip takımı tanıtmaya çalışırsa, futbolcular rahatsız olabilir. Bu da G.Saray için tehlikeli bir durum. ’İlla birini getireceğim" diyorsa bunun kararını başkan Adnan Polat verecektir. Elindekilerle de devam edebilirsin.

Galatasaray nasıl şampiyon oldu? Son 6 hafta birbirine yardım eden, varını yoğunu ortaya koyan bir takım hüviyetine bürünerek. G.Saray’ı tanıyan bir antrenörle bu takım başarılı olur.

Ligin kalitesi yükselecek

Geçen yıl Belediye, Kasımpaşa ve OFTAŞ gibi seyircisi olmayan takımlar Süper Lige çıkmıştı. Bu yıl Kocaeli, Antalya ve Eskişehir gibi coşkulu taraftarı olan şehir takımları geldi. Bu durum Süper Lig’in kalitesini yükseltir mi?

HEM yükseltir, hem de ligin zorluk derecesinin artmasını sağlar. Bu takımların da katılmasıyla güzel bir lig olacağını düşünüyorum. Yalnız bunun için bazı şartların oluşması gerekir. Kulüp idarecilerinin az konuşup, gereksiz beyanat vermemeleri, hakemlerin görevlerini iyi yapmaları gerekir.

Bence ligde maç yöneten hakemler kötü. Basın, sansasyonel haber yapma uğruna lüzumsuz işlerlerle uğraşmamalı. Seyirci de buna itibar etmemeli. Yöneticiler, hakemler düzgün olursa, basın görevini iyi yaparsa, Türkiye ligleri keyifli olur.

Laf olsun diye transfer yapılmaz

Beşiktaş, Mehmet Yozgatlı ve Baki ile yollarını ayırırken, Çek futbolcular Zapotocny ve Sivok’la prensipte anlaştı. Beşiktaş’ın transfer politikasını doğru buluyor musunuz?

BEN, Beşiktaş’ın son yıllardaki transfer politikasını doğru bulmuyorum. Siyah beyazlı yöneticiler transferi, seyirciye hoş görünmek için yapıyor. İnce eleyip sık dokuyarak, yararlı olacak oyuncular almıyorlar.

İnşallah anlaşmaya vardıkları bu iki Çek futbolcu düzgün çıkar. Beşiktaş, bu kadar yanlış transferleri kaldıracak bir takım değil. G.Birliği’nin serbest bıraktığı Tuna’yı aldılar. Böyle bir anlayış olabilir mi? Takımı yüceltecek, maçlarda oyuna ağırlığını koyacak isimler bulup almalısın. Bunun için de paraya kıyıp, fedakarlık yapacaksın.

Aksi taktirde, ’Ben genç takımla oynuyorum. Önümüzdeki senelere yatırım yapıyorum’ diyeceksin. İkinci sınıf futolcu alıp, ’Ben şampiyonluğa oynuyorum’ dersen, başarılı olamazsın.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI