ANKARA HABERLERİ

Bağlıca’da gaz paniği

Ender BAYKUŞ
03.09.2012 - 17:51Son Güncelleme :

Eskişehir yolu Bağlıca Kavşağı yakınında bir eğitim kurumunun inşaatı için yapılan hafriyat çalışması sırasında Başkent’in gaz ihtiyacını karşılayan ana iletim hattı borusu patladı. Kazının izinsiz yapıldığı belirtilirken, boruyu patlatan iş makinesinin sürücüsü aracı bırakıp kaçtı.

Ender BAYKUŞ

ESKİŞEHİR Yolu Bağlıca Kavşağı’nda, doğalgaz iletim hattı üzerinde çalışma yapan bir iş makinesinin yüksek basınçlı doğalgaz borularını patlattı. Patlama sesi ve gaz kaçağı bölge halkında büyük paniğe yol açtı.
Bölgeye gelen polis, Eskişehir Yolu’nu trafiğe kapatırken boru hattına yakın iş yerleri ve evler boşaltıldı.
Kazının bir eğitim kurumu inşaatı için yapıldığı öğrenilirken, yetkililer, “Kazıyı yapan eğitim kurumunun ana iletim hattı üzerinde ne yaptığını bilmiyoruz. Hiç bir izin alınmadan bu çalışma yapılmış” bilgisini verdi. Gaz borusunu patlatan iş makinesini kullanan kişi ise panikleyerek olay yerinden kaçtı.

GAZ KAÇAĞI BAŞKENTİ HAYALET KENTE ÇEVİRDİ/WEBTV

Koordineli çalışılmıyor

Bölge sakinlerinden Halil Ünsal, patlama sesiyle birlikte yerlerinden fırladıklarını belirterek, “Evimizin karşı tarafında bulunan boş arazide yıllardır kazı yapılır hafriyat dökülür. Biz zaman zaman merak edip bu boş arazide ne kazısı diye soruyoruz ama cevap veren yok. Bugünde altından doğalgaz hattının geçtiğini hepimizin bildiği alanda kazı yapan iş makinesini gördüm. Ardından patlama meydana geldi. Bu çalışmalar neye göre yapılıyor bilmiyorum. Yıllardır mahallemizde bile kazı yapmaya gelen doğalgaz ekibi su hattını, su hattı için kazı yapan da gaz hattını patlatıyor. Bunun koordinasyonu neden sağlanmıyor” dedi.

Uçak sesi sandım

Olayın gerçekleştiği yerin yaklaşık yedi yüz metre ilerisinde MESA konutlarında oturan Sinem Güven, patlamanın ardından çok korktuğunu belirterek şunları söyledi: “Sabah büyük bir patlama sesi ile uyandım. Önce jet uçaklarının yakından geçtiğini düşündüm. Sonra o panikle çocuklarımı yanıma alarak camdan uzaklaştırdım. Gaz kokusu gelene kadar ne olduğunu anlamadım. Patlamanın olduğu yer ile aramızda yaklaşık yedi yüz metre var ancak koku burada bile çok net hissediliyor. Bir facia yaşanmadan daha net önlemler alınmalı. Bu patlama yaşandıktan sonra değil, önce yapılmalı.”

İş makinesi sebep oldu

BAŞKENT Doğalgaz Genel Müdürü İbrahim Halil Kırşan patlamanın ardından, “ANSE Alışveriş Merkezi’nin yanındaki boş arazide, bir iş makinesinin, Ankara’nın doğalgaz dağıtımını yapan iki ana istasyondan biri olan Yapracık İstasyonu çıkışındaki yüksek basınçlı doğalgaz hattına zarar vermesi sonucu doğalgaz sızıntısı meydana geldi” dedi. Ekiplerin derhal olaya müdahale ederek ve BOTAŞ Genel Müdürlüğü ekipleriyle de koordineli çalışarak doğalgazı kestiğini ifade eden Kırşan, can ve mal kaybı yaşanmaması bakımından bölgede gerekli güvenlik önlemlerinin alındığını, vatandaşların endişe etmesini gerektirecek bir durumun söz konusu olmadığını belirtti.

Gaz Gölbaşı’ndan geliyor

Kırşan, hasar gören hattın onarımı tamamlanana kadar, kentin batı kesimine, ikinci ana istasyon Gölbaşı RMS-A istasyonundan doğalgaz verileceğini, bu süreçte batı bölgesindeki semtlerde lokal doğalgaz kesintileri yaşanabileceğini bildirdi.

Bizi dinlemiyorlar

İNŞAAT Mühendisleri Odası(İMO) Kent Yapısal Sorunları Komisyonu Başkanı Erdoğan Balcıoğlu, sızıntının yaşandığı bölge ile ilgili daha önce de uyarıda bulunduklarını belirterek, “Bizi dinlemiyorlar” dedi. Balcıoğlu, “Büyükşehir meclislerinde kentin kaderini belirleyen kişiler genelde konu ile ilgisi olmayan kişiler. İmar konusunda kararları bakkal, manav değil, mühendisler versin. Bağcılar Kavşağı yanında bulunan alan ile ilgili defalarca imar talebi Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’ne verildi. Botaş 2003 yılında ana hattın geçtiği boru hattının iki tarafından 25 metre mesafeyle yapılaşma uygundur dedi. Bugün oradaki inşaatlarda mesafe sekiz metreye düştü. 2003’ten bu yana ne değişti de bu mesafe düştü?” diyerek İMO’nun önümüzdeki günlerde detaylı bir rapor yayınlayacağını söyledi.

Hayalet şehir

ANKARA’DA meydana gelen gaz kaçağı kenti adeta hayalet şehre çevirdi. Bölgedeki beş alışveriş merkezi ile çok sayıda işyeri ve ev tahliye edilirken, şehirler arası yol olarak kullanılan Ankara-Eskişehir yolu ulaşıma kapatıldı. Bölgede iki kilometrelik alana ise hiçbir vatandaş alınmadı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Bağlıca’da gaz paniği haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

10 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  06:06
 • Guneş
  07:52
 • Öğle
  12:53
 • İkindi
  15:17
 • Akşam
  17:31
 • Yatsı
  19:06
Sayfa Başı