ANKARA HABERLERİ

Bağlardan ‘vadi’ye uzanan teknoloji köprüsü

Oğuz DEMİR
02.09.2014 - 01:06Son Güncelleme :

Bugüne kadar geliştirdikleri birçok projeyle önemli başarılara imza attıklarını belirten Bilkent Cyberpark Genel Müdürü Canan Çakmakçı, “Son olarak iki girişimcimizin geliştirdikleri ‘vizera’ adındaki proje Silikon Vadisi’nde yatırımcıların ilgisini çekti” dedi.

Oğuz DEMİR

Bilkent Cyberpark bünyesinde yer alan Ankaralı iki girişimci ‘Vizera’ adındaki akıllı projeksiyon cihazı ile ABD’nin bir numaralı kuluçka programı olan Silikon Vadisi’ndeki yatırımcıların ilgisini çekti.
Bilkent Cyberpark Genel Müdürü Canan Çakmakçı, ürünün yaratıcıları Ali Çevik ve Mert Küçük’ü tebrik ederken, Cyberpark’tan Silikon Vadisi’ne gönderilmesinin ise Ankara’nın yanı sıra Türkiye için de büyük bir başarı olduğunu söyledi. Cyberpark olarak birçok başarıya imza attıklarının altını çizen Çakmakçı, çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi:

388 ÜRÜNE PATENT ALINDI

“Şu anda 218 firmanın bulunduğu Cyberpark’ta ayrıca Bilkent Üniversitesi’ne bağlı olarak faaliyet gösteren 8 Araştırma Merkezi ve bölge ekosistemi ve sosyal yaşamına katkı sağlayan 9 destek firması da yer alıyor. Bu firmaların 11’i yabancı sermayeli, 28’i de akademisyenlerce kurulan girişimlerdir. Yürütülen çalışmalar doğrultusunda 388 ürüne patent alındı. 10 yılı aşkın bir süredir faaliyet gösteren Kuluçka Merkezi kurulduğu günden bu yana 3 katı büyüyerek, 60 firmanın faydalandığı bir merkez haline geldi. Tek kişilik girişimlerin kendilerine özgü ihtiyaçlarından yola çıkılarak mobilyalı açık-ofis kuluçka merkezi de girişimcilik ekosistemine en ciddi katkılarımızdan biridir.

BAKANLIK DESTEKLEYECEK

Çok sayıda temalı etkinlik düzenleyerek girişimcileri desteklekliyoruz. Mobil oyun geliştirme iş fikri yarışması ‘Oyun Ciddi İştir’, büyük veri kod yarışması ‘Big Data Hackathon’, İnternet ve Mobil Uygulama Girişimci Yatırımcı Buluşması olarak kendine yer edinen ve şimdiye kadar 6 defa düzenlenen ‘Ankara Start-up Zirveleri’ ve Microsoft işbirliğinde başlatılan uygulama geliştirme programı ‘WinAppFarm’ bu etkinliklerin bazılarıdır. Mayıs ayında düzenlediğimiz Ankara Start-up Zirvesi’nde şimdiye kadar 50’ye yakın prototip ürün yatırımcıların karşısına çıktı ve beşi yatırım aldı. Sene başında Cyberpark olarak Bilişim ve Telekomunikasyon Kümelenmesi’ni hayata geçirdik ve 26 firma ile birlikte başlattığımız, temel hedefi ihracat olan bu program Ekonomi Bakanlığı tarafından 3 yıl desteklenecek. 10 yılı aşkın bir sürede edindiği tecrübeyi ve oluşturduğu bilgi birikimini yerli-yabancı paydaşları ile paylaşan Cyberpark, kaynak ve enerjisini ortak çıkarlara hizmet edecek girişimler için yönlendirmeye devam ediyor.”

TEK ÜRÜNLE BİRDEN FAZLA TEŞHİR İMKANI

Ali Çevik ve Mert Küçük’ün geliştirdiği cihaz, ürünlerin üzerine tutulan ışıkla istenen renk veya motiflerin saniyeler içinde değiştirilebilmesine olanak sağlıyor. Müşteriler beğendikleri renklerle siparişlerini tamamlarken, şirketlerin de kira giderlerinin düşürülmesi hedefleniyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Bağlardan ‘vadi’ye uzanan teknoloji köprüsü haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

11 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  06:06
 • Guneş
  07:53
 • Öğle
  12:53
 • İkindi
  15:17
 • Akşam
  17:31
 • Yatsı
  19:06
Sayfa Başı