KIRIKKALE HABERLERİ

Bağlarda yazlık budama ve bordo bulamacı eğitimi

DHA
04.04.2016 - 10:57Son Güncelleme :

Bağlarda yazlık budama ve bordo bulamacı eğitimi

DHA

Erhan GÖĞEM/KIRIKKALE, (DHA)- KIRIKKALE'nin Delice İlçesinin Çatallı köyünde Hüseyin Pekesen'e ait bağda bahar dönemi budama ve bordo bulamacı uygulaması eğitim verildi.
Kırıkkale Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Recep Kırbaş'ın katıldığı ve özel bir televizyon kanalının da çekim yaptığı eğitim programına İlçe Müdürü Kazım Erdoğan, Teknik elemanlar, Delice Üzüm Üreticileri Birlik Başkanı Adem Öncer, Şahçalı, Kavak, Çatallı, Bozköy ve Küçükavşar köyleri muhtarları ve çiftçileri de katılmışlardır. Bağlarda budama, hastalık ve zararlılarla mücadele konularında eğitimi ziraat yüksek mühendisleri Hamza Ediz ve Şenol Erkol verdi. Eğitimde, bağlarda yazlık budama teorik ve uygulamalı olarak anlatıldı. Ziraat Mühendisi Şenol Erkol tarafından bağ hastalık ve zararlıları ile ilgili olarak İlçede yaygın olarak görülen bağ küllemesi, bağ mildiyösü, kurşuni küf hastalıkları ve bağ uyuzu, salkım güvesi zararlıları anlatıldı. Bu hastalık ve zararlılarla mücadelede entegre mücadele yapılması gerektiği vurgulandı.
İlkbaharda koruyucu olarak gözler açılmadan önce bağlarda ölü kol, bağ antraknozu, bağ mildiyösü hastalıklarına karşı yüzde 1'lik bordo bulamacıuygulanması gerektiği belirtildi. İl Müdürü Recep Kırbaş, il genelinde tarımda havza çalışması yapmaya çalıştıklarını, bu kapsamda Delice ilçesinde geçmişten gelen bağcılık kültürünün de olması nedeniyle bağcılığın gelişmesi için çaba sarfettiklerini, üzüm üreticileri işbirliğiyle İl Özel İdare ve bakanlık kaynaklarıyla projeler uyguladıklarını söyledi.
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kırıkkale haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kırıkkale ilinden Bağlarda yazlık budama ve bordo bulamacı eğitimi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Nisan 2016 tarihinde saat 10 57’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bağlarda yazlık budama ve bordo bulamacı eğitimi haberi güncellenecektir.

  KIRIKKALE NAMAZ VAKİTLERİ
  16 Ekim 2017, Pazartesi
  • İmsak
   05:11
  • Guneş
   06:50
  • Öğle
   12:43
  • İkindi
   15:48
  • Akşam
   18:14
  • Yatsı
   19:41
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı