Gündem Haberleri

  Bağış'tan muhalefete hodri meydan

  Zeynep GÜRCANLI- BRÜKSEL
  21.12.2009 - 23:15 | Son Güncelleme:

  Hükümet, AK Parti’ye açılan kapatma davasıyla askıya alınan yeni Anayasa tartışmalarını yeniden gündeme taşımaya hazırlanıyor.

  Yeni Anayasa konusundaki ilk adım, Devlet Bakanı ve AB Baş müzakerecisi Egemen Bağış’tan geldi. Bağış, yeni Anayasa konusunda muhalefete “tüm siyasi partiler kendi Anayasa taslaklarını hazırlasınlar. Biz de hazırlayalım. Sonra komisyonda, ortak noktaları belirleyip, çalışmaya başlayalım” dedi.

  Ankara’dan Brüksel’e giderken uçakta yaptığı açıklamada Bağış konunun ilk olarak, hem Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, hem de CHP Lideri Deniz Baykal’ın birlikte izledikleri Konya’daki Mevlana’nın ölüm yıldönümü törenlerinde gündeme geldiğini anlattı. Bağış, “Konya’da Sayın Baykal’la birlikte Mevlana törenlerini izledik. Konya’da semazenler tam aşkla dönerken, biz de gelin  Anayasayı gelin birlikte değiştirelim dedik. Metni siz yazın dedik. Çünkü Türkiye’nin bugünkü Anayasası ile bir yere gitmek mümkün değil” diye konuştu.

   

  Zeynep Gürcanlı Brüksel'den
  bildiriyor

   

  “HODRİ MEYDAN…”

   

  TBMM’deki tüm muhalefet partilerine “hodri meydan” diyen Bağış, şöyle devam etti;
  “Bütün partiler, MHP de, CHP de, Türkiye vizyonlarına uygun bir Anayasa taslağını yazsınlar. Biz de hazırlayalım. Kimin Türkiye’yi nerede görmek istediği anlaşılsın. Bu taslakların Anayasa Komisyonu’nda benzer taraflarını alalım. Türkiye’yi çağdaş medeniyet seviyesine çıkaracak Anayasa’yı beraber yapalım. ‘İstemezükçülük’ mantığıyla bir yere gidilemez. Herkes taslağını koysun ortaya. Herkesin Türkiye’yi nerede görmek istediği ortaya çıksın.”

   

  “KAPATMA DAVASI NEDENİYLE DURDUK”

   

  Egemen Bağış, “Sizin Anayasa değişikliği taslağınız vardı, niye devam ettirmediniz?” sorusunu ise, “Kapatma davası açılınca, bizim çalışmamız durdu. Türkiye, daha demokrat, daha laik, daha sosyal, aynı zamanda sadece hukuk değil, adaletli bir devlet olması için yeni Anayasa gerekir” sözleriyle yanıtladı.

   

  DAVUTOĞLU: ANAYASA İÇİN KONSENSÜS LAZIM

   

  Ankara-Brüksel uçağında yeni Anayasa sohbetine katılan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise, yeni Anayasa konusunda “geniş konsensüsün gerekli olduğunu” söyledi. Davutoğlu şöyle konuştu;
  “Bakanlığa ilk başladığımda bu konuyu muhalefet liderleriyle görüşmemde de gündeme getirmiştim. O zaman “şimdi zamanı değil” demişlerdi. Anayasa reformu önemli. Türkiye’nin bugünkü kapasitesi, çapı, ulaştığı yer mevcut Anayasal çerçevesine tekabül etmiyor.

  Türkiye’de ortak bilinçle, siyasal bilinci ve toplumsal katılımın yüksek olduğu bir Anayasa çalışmasına ihtiyacımız var. Bu olmuyorsa, oturup beklemek yerine yasal olarak yapmamız gerekenleri yapmalıyız”.

   

  “ANAYASA, ÜLKENİN GELMEK İSTEDİĞİ YERİ GÖSTERİR"

   

  Anayasa’nın, “ülkenin olduğu yeri değil, gelmek istediği noktayı gösterdiğine” dikkat çeken Davutoğlu, “Anayasa, toplumun ortak nabzını ve toplumsal vizyonu ortaya koyar. Özgürlük, refah güvenlik gibi.en  Bunun için herkesin çaba göstermesi gerekir. Bu sadece iktidarın değil, muhalefetin de sorumluluğudur” diye konuştu.

   

   

    

    

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı