Dünya Haberleri

  Bağış'tan Kılıçdaroğlu'na yanıt

  Hürriyet Haber
  03.02.2011 - 13:09 | Son Güncelleme:

  Avrupa Birliği'nden sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun hükümetin dış politikasıyla ilgili yorumlarına yanıt verdi.

  Bağış, "Bu demeci duyunca Kılıçdaroğlu'nun çalışmalarımızı tam olarak duymadığı hissine kapıldık" dedi.

  Bağış'ın açıklaması şöyle:

  "Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, bugün ulusal gazetelerde çıkan haberlerde AB ile ilişkilerimizde hükümetimizin performansını eleştirerek, bu konuda tıkandığımızı dile getirmiş. Bu demeci okuyunca, AB yolunda yapılan çalışamalarımızı kendisinin tam anlamıyla duymadığı hissine kapıldık.

  "CHP'nin AB konusundaki görüşünü tam olarak anlayabilmiş değiliz. Genel Başkan seçildiği kongrede CHP bakımından AB süreci İstiklal Savaşımıza, ayrıca KKTC'de Eroğlu'nun kazanmasına paralel gösterilmişti. Şimdi de 'Üyeliğe karşı değiliz ama...' diyorlar. Bu konuda MHP nin AB görüşü ile özdeşleşmiş hatta onun gerisinde kalmış bir görüntü veriyorlar. Henüz birçok konuda olduğu gibi AB süreci ve onun gerekleri konusunda da kendi yönelimini ve kararını verememiş olan, muhtelif açıklamalardan işin esasından dahi bihaber olduğu açıkça görülen CHP ve onun lideri, hangi perspektiften AK Parti hükümetinin performansını değerlendiriyor ve kendi kendini öğretmen olarak tayin edip karne verme hakkını kendinde görüyor? Önce CHP ve liderinin AB konusundaki bilgi derecesinin ve görüşlerinin saptanması gerekir...Bu konuda da kendilerine yardımcı olmaya hazırız..."

  Bu nedenle, devlet bakanı ve başmüzakereci görevine atandığımız dönemde, diğer bir deyişle son 2 yılda yapılan çalışmaları içeren notumuzu kendisine göndereceğiz.

  Rapor objektif bir gözle incelendiğinde, Türkiye’nin AB ilişkilerindeki performansını başarısız olarak nitelendirmenin haksızlık olacağı düşüncesindeyiz.

  Bunun da ötesinde AB süreci hükümetimizin tek başına, kendi çabasıyla gerçekleştireceği bir süreç değildir. Bireysel olarak, evde, sokakta herkesin AB standardı, demokrasi, adalet, hukuk, ekonomik kalkınma, serbest girişim kurallı piyasa zemininde birleşmesine bağlı bir süreçtir.

  Bu süreçte, her kesimden, her sektörden, her siyasi görüşten AB sürecine inanmış samimi katılımcılara ihtiyacımız var.

  Bu vesileyle, AB sürecimizde bizim yapmadığımız ama kendisinin eksiklik olarak gördüğü hususlar varsa bunları da bize iletmesini istirham edecegiz.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı