Gündem Haberleri

  Bağış'tan Fransa'ya müfredat tepkisi

  AA
  27.08.2012 - 15:15 | Son Güncelleme:

  AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarının Fransa'da ders kitaplarına girmesine ilişkin olarak, "Ders kitaplarına saçma sapan bilgileri koyacaklarına kendi tarihlerindeki 'liberte (özgürlük), egalite (eşitlik), fraternite'yi (kardeşlik) yeniden algılamaya çalışmalarını, eşbaşkanlığı üstlendikleri Minsk Grubu'nda Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki ihtilafa son vermeye çalışmalarını tavsiye ediyoruz" dedi.

  AB Bakanı ve Başmüzakereci Bağış, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından düzenlenen "Genç TİKA Akademi ve Staj Programı" açılış töreninde bir konuşma yaptı.

  Konuşmasında, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarının Fransa'daki ortaokul tarih ve coğrafya ders kitaplarına girmesine değinen Bağış, "bazı ülkelerde vizyonsuz siyasetin örneklerinin gösterildiğini" söyledi:

  Bağış, şöyle konuştu:

  "Bakın, Fransız halkının daha evvel yanlış politikalar uyguladığı için balık tutmaya gönderdiği şahsın yerine geçenler, almaları gereken dersi almamışlar. Şimdi tutup tarih sayfalarını karıştırıp, insanların akıllarını karıştırıp 'acaba yeni nesillere nefret aşılama yapabilir miyiz' derdine düşmüşler. Ümit ediyoruz ki bu hatadan bir an evvel dönerler."

  Türkiye'nin tarihinde utanılacak soykırımlar olmadığını ifade eden Bağış, "Tam tersi, bize soykırımın ne olduğunu öğretmeye kalkanlar aslında bu işin tanımını çok iyi ortaya koyduklarını görürler" dedi.

  Bağış, şunları kaydetti:

  "Türkiye soykırım nedir bilmez. Türkiye, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün söylediği gibi 'Yurtta sulh, cihanda sulh'u bilir. Biz dünyanın her yerine barış götürmeye çalışıyoruz, sevgi götürmeye çalışıyoruz. Bizim ayak bastığımız yerde sömürgecilik olmamıştır. Bizim gittiğimiz her yerde refah ve hoşgörü olmuştur. Onun için ders kitaplarına saçma sapan bilgileri koyacaklarına kendi tarihlerindeki 'liberte, egalite, fraternite'yi yeniden algılamaya çalışmalarını, eşbaşkanlığı üstlendikleri (AGİT) Minsk Grubu'nda Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki ihtilafa son vermeye çalışmalarını tavsiye ediyoruz. Ümit ediyoruz ki, Fransa'daki gelecek nesilleri değil, gelecek seçimleri düşünen zihniyet artık bir vites değişikliğine gider ve gelecek nesilleri düşünmeye başlar. Biz ümit ediyoruz ki, Türkiye Avrupa Birliği'nin içine düştüğü bu akıl tutulmasından çıkmasına da vesile olacaktır."

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı